Do matury zostało kilka dni. Czeka Pewnie zadajesz sobie pytanie – Jak to będzie? Czy uda się zdać? Co będę robił po maturze? Czy wybrać studia czy szkołę policealną? Poniżej przeczytasz co zrobić, żeby Twój stres był zdecydowanie mniejszy i jak może wyglądać Twoja przyszłość po maturze.


1. Pamiętaj o wypoczynku

Dziwisz się, że nie piszemy w pierwszym punkcie o nauce przed egzaminami i ciągłym powtarzaniu? No właśnie, robimy to specjalnie. W czasie wytężonego wysiłku intelektualnego należy pamiętać o wypoczynku. Jeśli cały czas spędzasz tylko na nauce i myśleniu o tym jak to będzie Twój mózg nie odpoczywa i jest mniej wydajny. Zamiast pić kolejnego energetyka, czy zalewać wodą kolejną kawę lub łykać suplementy warto wyjść na spacer, pojeździć na rowerze czy obejrzeć swój ulubiony serial. Małe przyjemności dają najlepsze efekty, a wtedy nasz mózg najlepiej wypoczywa.

2. Zaplanuj przyszłość

Podchodzisz do matury i nie masz żadnego planu na przyszłość? To też może stresować, zastanów się dlaczego podchodzisz do matury i chcesz zdać ten egzamin. Warto przemyśleć co chce się zrobić po egzaminie. Tutaj masz wiele możliwości – studia magisterskie, szkoły policealne, kursy i szkolenia. Warto zastanowić się nad każdą. Większość pewnie będzie chciało iść na studia, ale czy to jest idealny wybór? Tutaj warto przemyśleć czy nie warto pójść trochę pod prąd trendom i wybrać inne rozwiązanie. Dla osób, które cenią sobie pewny zawód i kwalifikacje wyborem może być szkoła policealna. W ofercie szkoły znajdziesz szeroki wachlarz kierunków. Jeśli np. interesujesz się masażem to możesz wybrać kierunek Technik Masażysta. Innym wyborem mogą być kierunki medyczne takie jak Asystentka Stomatologiczna, Technik Dentysta czy Technik Farmacji. Jeśli bardziej ciekawią Ciebie tematy związane z wyglądem to do wyboru są kierunki związane z fryzjerstwem lub kierunek Technik Usług Kosmetycznych. Sprawdź ofertę szkoły w swoim mieście i zastanów się czy studia to jedyne wyjście. Po 2 latach nauki w studium policealnym zyskujesz nowe kwalifikacje i zawód. Możesz od razu pracować, a nawet otworzyć własną działalność gospodarczą.

3. Nie daj się zaskoczyć - dowiedz się wszystkiego o egzaminie

Przygotowanie przed samą „walką” jest bardzo ważne. To nie tylko się sprawdza w działaniach wojskowych, ale również w pisaniu matury. Jeśli przygotujesz się w odpowiedni sposób ze sposobów przeprowadzania egzaminu maturalnego to nic Ciebie nie zaskoczy. Nie musisz się martwić, że pojawi się zadanie, którego wcześniej nie znałeś. Wszystkie arkusze są napisane zgodnie z wytycznymi, które są ogólnodostępne. Od 2015 roku ważna będzie umiejętność uzasadnienia, wyjaśnienia lub udowodnienia zagadnień, a nie tylko suche fakty i daty lub liczby. Liczą się umiejętności związane z analizą tekstu. Przygotuj się również pod tym kątem, a wtedy już nie musisz się martwić o wynik.

 

4. Nie myśl tylko o dobrym wyniku

Na pewno chcesz zdać maturę i uzyskać pozytywny wynik. Zajęcia w szkole do tego Ciebie przygotowywały. Ważną zasadą jest myślenie nie tylko o dobrym i pozytywnym wyniku, tylko o sposobie jak ten wynik uzyskać. Jeśli wszystko poukładasz sobie przed egzaminem w głowie z łatwością zdasz egzamin.

5. Pamiętaj, że będzie dobrze

Stres też motywuje do działania. Pamiętaj, że co by się nie wydarzyło jest na to jakieś rozwiązanie. Nawet, jeśli podwinie się Tobie noga i nie uda się zdać matury to jeszcze nie koniec świata. Możesz w takim momencie wybrać szkołę, gdzie matura nie jest potrzebna albo poprawić maturę. Jeśli ukończyłeś szkołę średnią i tak już jesteś na wygranej pozycji. Możesz wybrać szkoły policealne, gdzie nie jest potrzebna matura. Pamiętaj – zawsze jest wyjście.  

 

Jak uczyć się efektywnie?

Tuż przed maturą zastanawiasz się pewnie, jak w szybki i efektywny sposób powtórzyć zgromadzony materiał. Sposobów na naukę jest zapewne tyle, ilu uczniów. Nie wszystkie jednak działają, stąd znane zapewne powiedzenie: uczyłem się, uczyłem, ale się nie nauczyłem.

Aby znaleźć najlepszy sposób zapamiętywania, warto najpierw dowiedzieć się czegoś więcej na temat rodzajów pamięci, a także tego, jak działa nasz mózg. To przecież całkiem niezły komputer, z ogromnymi możliwościami, ale by korzystać z niego wydajnie, należy zapoznać się z instrukcją obsługi.

Możliwe, że się zdziwisz, ale mózg, który stanowi zaledwie 2% naszego ciała, składa się głównie z wody (1,5l). W dalszej kolejności jest to białko, tłuszcz i sole mineralne. Wszystko to razem tworzy coś w rodzaju galaretki, która jednak zużywa aż 20% energii, jaką wytwarzamy. W mózgu znajdują się miliardy neuronów, czyli komórek nerwowych, odpowiedzialnych za przewodzenie impulsów. To dzięki nim myślimy, czujemy i ogólnie mówiąc – funkcjonujemy. Nowe połączenia powstają non stop, a im bardziej ćwiczymy nasz mózg, tym bardziej się on rozrasta. Zwłaszcza w młodości, ponieważ w pewnym wieku rosnąć niestety przestaje, a komórki nerwowe zaczynają zanikać. Niemniej nauka to świetne narzędzie rozwijające nasz mózg, zatem im więcej się uczymy, tym nasz wewnętrzny komputer staje jest lepszy.

Gdyby zapytać kogokolwiek o pierwsze skojarzenie odnośnie pamięci, odpowiedzi byłyby pewnie dość typowe: dobra, zła, krótka lub wybiórcza. Niejeden dodałby pewnie, że zawodna. My, w dużym uproszczeniu oczywiście, wyróżniamy pamięć sensoryczną, krótkotrwałą i długotrwałą. Ze zrozumiałych względów najbardziej interesuje nas ta ostatnia. Żeby jednak coś utrwaliło się w naszej pamięci, potrzeba czasu i … regularnych powtórek. To jednak nie wszystko. Efektywna nauka, to coś o wiele więcej, niż bezmyślne powtarzanie materiału. Oto kilka sprawdzonych sposobów.

1. Zanim zaczniesz – zrób porządek

Uporządkowane otoczenie mniej rozprasza. Opróżnij zatem biurko, kosz oraz … umysł. Wypisz na kartce wszystkie myśli, które kłębią Ci się w głowie. Nie będą Cię dekoncentrować podczas nauki. Wywietrz pokój.

2. Przygotuj wszystkie niezbędne do nauki materiały

Upewnij się, że masz wszystkie notatki, książki, a nawet dostęp do internetu. Zaopatrz się w czyste kartki i kilka długopisów. Nie zapomnij o wodzie.

3. Zadbaj o spokój

Poinformuj rodzinę, w jakich godzinach zamierzasz się uczyć i poproś, aby Ci wtedy nie przeszkadzała.

4. Nie ucz się z pustym żołądkiem

Nie zaczynaj nauki bez porządnego śniadania, ale … nie próbuj też uczyć się tuż po sutym obiedzie. Najlepiej, jeśli na cały okres nauki zaplanujesz sobie lekkostrawną dietę, która dostarczy Twojemu mózgowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, ale nie sprawi, że poczujesz się senny.

5. Sprawdź, jakim jesteś typem

Jeśli chodzi o zdolność koncentracji i zapamiętywania, wyróżniamy wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. Ci pierwsi lepiej przyswajają informacje, jeśli je przeczytają lub obejrzą, drudzy – podczas słuchania, a ostatnia grupa najlepiej się uczy będąc w ruchu.

6. Wypróbuj różne techniki zapamiętywania, m.in. mapy myśli.

Może się okazać, że sprawdzą się lepiej niż tradycyjna nauka.

7. Zmotywuj się

Nic tak nie pobudza do nauki jak jasno określony cel. Dla każdego cel jest inny, ale dobrze zdany egzamin to z pewnością niezła satysfakcja.

Na koniec pamiętaj – najważniejsze jest pozytywne nastawienie. Wtedy wszystko wydaje się dużo łatwiejsze, a nauka idzie jak z płatka.