Higienistka stomatologiczna z implantologią

Zawód higienistki stomatologicznej jest przyszłościowy. To kierunek, który ciągle się rozwija, a ciekawe oferty pracy można znaleźć zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Unii Europejskiej - na przykład w Niemczech, Norwegii, Hiszpanii, Włoszech czy Anglii. Z tego powodu rokrocznie jest on chętnie wybierany przez kandydatów szkoły policealnej GoWork. Sprawdź, ile zarabia oraz dowiedz się, dlaczego warto zostać higienistką stomatologiczną.

Higienistka stomatologiczna w szkole policealnej - czy warto?

Rynek usług stomatologicznych szczególnie w zakresie profilaktyki stomatologicznej stale się rozwija, a klienci poszukują profesjonalnych gabinetów dentystycznych, które oferują kompleksowe i bezbolesne usługi na najwyższym poziomie. Miejsca te potrzebują wykwalifikowanej kadry, do której zalicza się nie tylko stomatolog i asystentka, ale także higienistka stomatologiczna. Szkoła Policealna GoWork.pl profesjonalne kształci średni personel medyczny i przygotowuje go do przyszłej pracy zawodowej. Pewne zatrudnienie i dobre zarobki sprawiają, że kierunek higienistka stomatologiczna jest chętnie wybierany przez kandydatów. Zajęcia w naszej szkole prowadzi doświadczona kadra nauczycieli-praktyków, którzy chętnie dzielą się ze słuchaczami swoją wiedzą, zarażając ich pasją i przygotowując do pracy w zawodzie.

Czy higienistka stomatologiczna to trudny kierunek? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od indywidualnego podejścia, czy zaangażowania w przyswajaną wiedzę. Higienistka stomatologiczna nie tylko ma dbać o higienę jamy ustnej, ale i wykonywać ważne dla zdrowia zabiegi z szeroko rozumianego zakresu profilaktyki. Myśląc o kierunku medycznym, jakim jest higienistka stomatologiczna, kurs jest tworzony w przystępny i przejrzysty sposób, dlatego z rozwojem zawodowym w tej dziedzinie nie powinny mieć problemów również osoby, które wcześniej nie miały z nią styczności.

Co robi higienistka stomatologiczna? Czym zajmuje się w codziennej pracy?

Higienistka stomatologiczna współpracuje bezpośrednio z lekarzem stomatologiem i na zlecenie lekarza dentysty wykonuje zabiegi profilaktyczno-lecznicze, np. piaskowanie, skaling, polerowanie i lakowanie zębów. Jej zadania nie są jednak wyłącznie z zakresu profilaktyki. Po jej stronie leży także wykonywanie świadczeń stomatologicznych. Higienistka przeprowadza między innymi wstępne badania diagnostyczne, a także impregnuje zęby mleczne oraz wykańcza wypełnienia zębowe. Poza tym, higienistka, która pracuje w szkole, bierze udział w promocji zdrowia jamy ustnej wśród uczniów i informuje ich, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Warto pamiętać, że higienistka i asystentka to dwie różne profesje, które różnią się od siebie uprawnieniami do wykonywania procedur medycznych.

Ile zarabia higienistka stomatologiczna?

Na zarobki higienistki stomatologicznej wpływ ma wiele różnych czynników. Są to miasto i miejsce pracy, forma umowy, doświadczenie pracownika oraz jego wykształcenie. Higienistki rzadko pracują na etacie. Większość z nich pracuje na własny rachunek, świadcząc usługi w kilku gabinetach stomatologicznych lub pracując w szkołach. W zawodzie higienistki stomatologicznej można więc zarabiać nawet do 13 000 brutto

Na dyplomowane higienistki stomatologiczne jest wysokie zapotrzebowanie nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej - Szwecji, Norwegii, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Włoszech. W krajach tych ich pensje sięgają z kolei nawet do kilkunastu tysięcy złotych na miesiąc.

Higienistka stomatologiczna - praca. Gdzie mogą zatrudnić się absolwenci kierunku?

Absolwenci szkoły mogą spodziewać się dobrych warunków pracy w wielu miejscach. Dyplomowane higienistki stomatologiczne chętnie zatrudniają:

  • zakłady stomatologiczne,
  • oddziały chirurgii szczękowej,
  • kliniki i poradnie dentystyczne,
  • gabinety mieszczące się w szkołach podstawowych i średnich.

Osoby po szkole dla higienistek stomatologicznych mogą także prowadzić własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi profilaktyczno-lecznicze prywatnym pacjentom.

Higienistka stomatologiczna: nauka zawodu w szkole policealnej

Higienistki stomatologiczne w szkołach policealnych uczą się współpracy z lekarzem dentystą i są przygotowywane do pracy z użyciem nowoczesnego sprzętu stomatologicznego oraz realizowania różnorodnych zadań zawodowych, na przykład czynności  administracyjno-biurowych związanych z działalnością gabinetu stomatologicznego czy kontrolowania parametrów życiowych pacjenta podczas zabiegu.

W czasie zajęć w szkole policealnej dla higienistek stomatologicznych słuchacze uczą się dokonywania bieżących przeglądów uzębienia i sposobów leczenia. To umożliwia im późniejsze przekazywanie wiedzy pacjentom na temat właściwej ochrony jamy ustnej. Zadaniem przyszłych higienistek stomatologicznych jest także wykonywanie zabiegów profilaktycznych, czyli podtrzymujących efekty leczenia jamy ustnej. Wszystkie te działania realizowane są pod okiem specjalistów w swojej dziedzinie.

Jeśli chodzi o kierunek higienistka stomatologiczna, dziennik praktyk będzie zawierać szczegółowe informacje na temat zajęć praktycznych, co znacznie ułatwia uporządkowanie toku kształcenia. Nauka na kierunku trwa dwa lata, a zewnętrzne egzaminy mają miejsce pod koniec IV semestru.

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym

Przedmioty ogólnokształcące

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Współpracowanie z lekarzem dentystą w czasie wykonywania zadań zawodowych

Podstawy przedsiębiorczości

Podstawy higieny dentystycznej

Wykonywanie wstępnych zadań oraz zabiegów podtrzymujących efekty leczenia jamy ustnej  

Edukowanie pacjentów w zakresie profilaktyki stomatologicznej i promocji zdrowia

Prowadzenie dokumentacji gabinetu dentystycznego  

Język obcy zawodowy

Wykonywanie diagnostyki, zabiegów profilaktycznych i rehabilitujących jamę ustną  
  Posługiwanie się wybraną aparaturą zgodnie z procedurami

 

 

Jakie tryby nauki można wybrać w szkole?

Kandydat do szkoły policealnej może wybierać spośród trzech trybów nauki: dziennego, weekendowego lub wieczorowego.

Tryb Organizacja zajęć
Dzienny

Zajęcia odbywają się w dni powszednie, minimum 3 dni w tygodniu, od godzin porannych do popołudniowych.

Weekendowy

Zajęcia odbywają się w weekendy.

Wieczorowy

Zajęcia odbywają się w dni powszednie, minimum 3 dni w tygodniu, w godzinach popołudniowych.

Higienistka stomatologiczna: szkoła bezpłatna. Dlaczego warto wybrać placówkę GoWork.pl?

W Szkołach Policealnych GoWork.pl słuchacze kierunku higienistka stomatologiczna uczą się obsługi nowoczesnego sprzętu stomatologicznego, aparatury i narzędzi do różnego rodzaju leczenia. Mają oni dostęp do m.in. fotela stomatologicznego z unitem, skalera, myjki ultradźwiękowa, kamery wewnątrzustnej, piaskarki, lampy do utwardzania wypełnień oraz dmuchawki wodno-powietrznej. Zajęcia prowadzą wyłącznie profesjonaliści w swoich dziedzinach - lekarze stomatolodzy, asystentki oraz dyplomowane higienistki.

Na kierunku higienistka stomatologiczna nauka jest w pełni bezpłatna. Słuchaczy nie obowiązują opłaty za czesne, wpisowe, legitymację, indeks i inne. W czasie procesu rekrutacyjnego, pod uwagę brane jest jedynie świadectwo ukończenia szkoły średniej. Kandydaci nie muszą posiadać matury.

Szkoła policealna dla higienistek stomatologicznych - rekrutacja

Rekrutacja do Szkoły Policealnej GoWork.pl prowadzona jest w Białymstoku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Do wzięcia udziału w naborze niezbędne będą następujące dokumenty:

  • oryginał lub duplikat świadectwa ukończenia szkoły średniej czy technikum (w przypadku, gdy dysponujemy jedynie kopią, musi być ona poświadczona notarialnie),
  • 2 zdjęcia legitymacyjne,
  • zaświadczenie od lekarza potwierdzające brak przeciwwskazań do podjęcia nauki na wybranym kierunku (szkoła zapewnia bezpłatne skierowanie),
  • podanie (złożone internetowo przez formularz zgłoszeniowy).

2 zdjęcia
legitymacyjne

świadectwo
ukończenia szkoły średniej

zaświadczenie lekarskie
o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu
NASZE PRACOWNIE DYDAKTYCZNE
Pracownia stomatologiczna

FORMULARZ ZAPISU NA KIERUNEK

Jak zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej?

Uprawnienia do wykonywania zawodu higienistki stomatologicznej można zdobyć w szkole policealnej GoWork. Edukacja w placówce trwa dwa lata i wieńczy ją zewnętrzny egzamin, który odbywa się na koniec IV semestru. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku można pracować w zawodzie higienistki stomatologicznej.

Czym na co dzień zajmuje się higienistka stomatologiczna?

Higienistka stomatologiczna współpracuje bezpośrednio z lekarzem stomatologiem. Wykonuje zabiegi profilaktyczno-lecznicze, np. piaskowanie, skaling, polerowanie i lakowanie zębów. Higienistka przeprowadza również wstępne badania diagnostyczne, a także impregnuje zęby mleczne oraz wykańcza wypełnienia zębowe.

Gdzie higienistka stomatologiczna może znaleźć zatrudnienie?

Higienistka stomatologiczna może pracować w zakładach stomatologicznych, oddziałach chirurgii szczękowej, klinikach i poradniach dentystycznych oraz gabinetach mieszczących się w szkołach podstawowych i średnich. Higienistka może pracować na etacie lub prowadzić własną działalność gospodarczą i świadczyć usługi profilaktyczno-lecznicze prywatnym pacjentom.

Jakie są zarobki higienistki stomatologicznej?

Higienistki stomatologiczne zarabiają około 6 tys. złotych miesięcznie, jednak osoby pracujące na własny rachunek zarabiają nawet do 8 tys. złotych miesięcznie.

Oddziały

oddział

Szkoła Policealna Warszawa

ul. Żurawia 47 00-680 Warszawa Tel: 22 622-13-09 wew. 3 lub 797-898-767
Godziny pracy sekretariatu:
pn.-pt. 8.00 - 17.00

oddział

Szkoła Policealna Katowice

ul. 3 Maja (wejście od ul. Stawowej 10) 13 40-096 Katowice Tel: 730 102 323 lub 32 229 20 63
Godziny pracy sekretariatu:
pn 9-17
wt 8.00-16.00
śr 9-17.00
czw 9.00-17.00
pt 9.00-17.00
sb. 8.00-16.00

oddział

Szkoła Policealna Lublin

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 36 20-029 Lublin Tel: 533-898-761 lub 81 503 04 23,
Godziny pracy sekretariatu:
pn 8.00 - 16.00
wt 8.00 - 16.00
śr 8.00 - 16.00
czw 8.00 - 16.00
pt 8.00 - 16.00
sb 8.00 - 16.00

oddział

Szkoła Policealna Poznań

ul. Święty Marcin 66 61-807 Poznań Tel: 784 940 938 lub
Godziny pracy sekretariatu:
pn. 8.00-16, wt. - śr. 8.00-16.00, czw. 8.00-16.00, pt. 8.00-16.00
sob. 9.00-15.00

oddział

Szkoła Policealna Białystok

ul. Lipowa 32 15-428 Białystok Tel: 790-408-360
Godziny pracy sekretariatu:
pn 8-16
wt 8-16
śr 8-16
czw 8-16
pt 8-16
sb 8-16.

oddział

Szkoła Policealna Kraków

ul. Wielopole 18b 31-072 Kraków Tel: 797-898-765 lub 12 431-74-42
Godziny pracy sekretariatu:
pn 8.00-16.00
wt 8.00-18.00
śr 08.00 -18.00
czw 8.00-16.00
pt 8.00-18.00
sb. 8.00-16.00

oddział

Szkoła Policealna Wrocław

ul. Ruska 51 B 50-079 Wrocław Tel: 720 898 761 lub 71 346-15-19
Godziny pracy sekretariatu:
pn 8.00 - 18.00
wt 8.00 - 18.00
śr 8.00 - 18.00
czw 8.00 - 18.00
pt 8.00 - 18.00
sb 8.00 - 16.00