Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – powiedziała Wisława Szymborska. Osoby, które sięgnęły w swoim życiu po choć jedną powieść z pewnością wiedzą, co miała na myśli ta wybitna poetka, eseistka i zdobywczyni Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Przekonaj się sam, jakie korzyści wynikają z czytania książek.

6 najważniejszych zalet czytania książek

Wyniki badania czytelnictwa w Polsce nie są optymistyczne. W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki, a zaledwie 9% – przeczytanie siedmiu i więcej. Zdecydowana większość ankietowanych woli oglądać telewizję i filmy oraz korzystać z internetu i mediów społecznościowych. Inni nie mają czasu w ciągu dnia, by sięgnąć po książkę, skarżą się na trudności ze skupieniem lub szybko się nudzą.

Tymczasem korzyści z czytania książek jest naprawdę wiele:

  • uwolnienie od stresu – według badań, czytanie spowalnia bicie serca, uspokaja i obniża poziom stresu nawet o 70% – to znacznie więcej, niż podczas słuchania muzyki czy spacerowania. Wystarczy zaledwie 6 minut z książką w ręku, aby poczuć się zrelaksowanym i zapomnieć o troskach dnia codziennego. Sięgnięcie po książkę to także doskonały sposób na stres przed egzaminem.
  • poprawa koncentracji, pamięci i inteligencji – czytanie jest doskonałą stymulacją dla mózgu. Dowiedziono, że dzieci, które od najmłodszych lat chętnie sięgały po książki szybciej przyswajają wiedzę oraz nie mają problemów z nauką.  Połączenie czytania książek z dietą na pamięć może przynieść wiele korzyści również dla dorosłych;
  • lepszy sen – kolejną zaletą czytania książek jest fakt, że jest ono doskonałym sposobem na wyciszenie się przed snem. Eksperci przypominają, że lepiej sięgnąć po książkę niż po telefon – szczególnie, że ekrany urządzeń emitują niebieskie światło, które hamuje produkcję melatoniny;
  • wzbogacenie słownictwa – jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się mieć jakieś słowo na końcu języka, ale nie mogłeś go sobie przypomnieć, najwyższa pora sięgnąć po książkę. Pokaźny zasób słownictwa sprawia, że uchodzimy za osoby elokwentne i dzięki temu odnosimy sukcesy w życiu zawodowym oraz osobistym. To również bardzo istotne w przypadku dzieci, które zaczynają konstruować pierwsze zdania, dlatego warto zadbać o czytanie im na głos. 
  • zwiększenie empatii – czytanie książek rozwija nie tylko naszą wyobraźnię, ale również empatię. Miłośnicy książek są otwarci na inność, wolni od uprzedzeń oraz nie kierują się stereotypami. Wszystko dlatego, że czytanie pozwala zobaczyć świat z perspektywy innego człowieka. To jedna z najpiękniejszych i najważniejszych zalet czytania książek
  • kształtowanie osobowości – czytanie książek pozwala nam skonfrontować się z różnego rodzaju sytuacjami i uczy nas wyciągania wniosków. To dzięki nim możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera powieści. 

Czytanie książek a nauka

Istnieją różne style uczenia się, ale wielu filologów podkreśla, że nie ma lepszego sposobu na przyswojenie słownictwa od czytania książek. To dlatego podczas nauki angielskiego warto sięgnąć po pozycje pisarzy amerykańskich lub brytyjskich w oryginale. Najważniejsze, aby zbyt szybko się nie zniechęcić – w książkach obcojęzycznych zawsze będą słowa, których nie rozumiemy, bez względu na poziom znajomości języka. Przy kolejnej książce będzie już łatwiej, bo praktyka czyni mistrza! To jednak nie wszystkie korzyści wynikające z czytania książek. Dzięki nim pogłębiamy naszą wiedzę o świecie, uczymy się poprawności gramatycznej i ortograficznej, zwiększamy swoje zdolności analityczne, rozwijamy krytyczne myślenie, a także poprawiamy swoje umiejętności komunikacyjne. To wszystko przydaje się nie tylko w pracy, ale również w życiu osobistym.

Jeśli już wiesz, dlaczego warto czytać książki, może zamienisz odcinek serialu na ciekawą powieść?

Dodaj komentarz