Problemy z pamięcią wbrew pozorom nie dotykają tylko osób w podeszłym wieku. Coraz częściej cierpią na nie również nastolatkowie i młodzi dorośli. W większości przypadków nie świadczą one o poważnych chorobach, ale są wynikiem trybu życia. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny trudności z koncentracją i zapamiętywaniem informacji oraz w jaki sposób aktywizować mózg do pracy.

Problemy z pamięcią w młodym wieku – przyczyny

Problemy z pamięcią i koncentracją są powszechnym problemem również wśród ludzi młodych – studentów, słuchaczy, uczniów lub osób stawiających swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Ich przyczyn można dopatrywać się między innymi w:

  • przemęczeniu
  • braku aktywności fizycznej
  • nadmiarze silnych emocji
  • stresie
  • zaburzeniach hormonalnych (np. niedoczynności tarczycy)
  • zaburzeniach i chorobach psychicznych (np. depresji)
  • zaburzeniach snu
  • niedoborach niektórych witamin
  • nieodpowiedniej diecie
  • odwodnieniu.

Problemy z pamięcią krótkotrwałą sygnalizują trudności w przypomnieniu sobie niedawnej rozmowy, a także wydarzeń lub aktywności, które miały miejsce tego samego dnia. Osoby borykające się z zaburzeniami pamięci często czują się rozkojarzone, senne i zmęczone. Często gubią przedmioty, zanika ich kreatywność, zapominają o obowiązkach, mają problem z planowaniem czasu, a także osłabiony nastrój. Długo utrzymujące się problemy z pamięcią mogą świadczyć o poważnych chorobach, dlatego warto skonsultować je z lekarzem.

Problemy z pamięcią – jak z nimi walczyć?

Jeśli problemy z pamięcią w młodym wieku nie są spowodowane komplikacjami zdrowotnymi, skuteczne mogą okazać się domowe sposoby na jej wzmocnienie. Trudności z zapamiętywaniem wynikają niekiedy z niedoboru witamin i składników mineralnych oraz niewłaściwych nawyków żywieniowych. W takim przypadku warto zastosować dietę na pamięć, składającą się m.in. z węglowodanów złożonych, stanowiących paliwo dla mózgu, zdrowych tłuszczy, magnezu, potasu, witamin z grupy B oraz lecytyny. Sprawność umysłową wspomagają produkty pełnoziarniste, orzechy, pestki słonecznika i dyni, awokado, oliwa, owoce oraz warzywa. Problemy z pamięcią i koncentracją mogą być również wynikiem nieregularnych posiłków, nadmiaru cukru i soli, nadużywania alkoholu, a także picia zbyt małych ilości wody w ciągu dnia.

Jeśli trudności z zapamiętaniem ważnych informacji nasilają się na przykład podczas uczenia się do egzaminu, warto zmienić metodę nauki na inną i zastosować mapy myśli, czytanie na głos, nagrywanie się oraz powtarzanie. Skuteczny może okazać się także trening mózgu, składający się z różnego rodzaju ćwiczeń. W tym celu przydatne mogą być gry, zabawy i aplikacje służące aktywizacji mózgu – puzzle, gry typu memory, zabawa w skojarzenia, uczenie się piosenek lub wierszy. Jak jeszcze można trenować mózg, aby uniknąć problemów z pamięcią w wieku 20 lat? Świetnym pomysłem może być znalezienie nowego hobby, uprawianie sportu, nauka języka obcego, rozwiązywanie krzyżówek i sudoku, a także spotkania w gronie znajomych.

Dodaj komentarz