Nie każdy wie, jak dobrze zabrać się do robienia notatek. Chaos w zapiskach nie zachęca do nauki, szczególnie, gdy mamy problem z rozczytaniem samych siebie oraz usystematyzowaniem informacji, które zebraliśmy. Dowiedz się, jak robić notatki na studiach i w szkole, dzięki naszym metodom skutecznego notowania.

Notatki – jak robić je dobrze?

Z niechęcią zaglądasz do swoich zeszytów? Masz problemy z rozszyfrowaniem informacji, które zapisałeś podczas lekcji lub wykładu? Prawdopodobnie nie wiesz, jak robić notatki w poprawny sposób. Zanim przejdziemy do skutecznych metod notowania, zapoznaj się z kilkoma zasadami, które ułatwią Ci późniejszą naukę:

  1. Zakreślacz Twoim przyjacielem – najlepiej, jeśli będziesz miał kilka kolorów zakreślaczy, których będziesz zaznaczał konkretne informacje, np. daty na zielono, a cytaty na różowo. Uważaj jednak, żeby nie możesz ulec złudnemu wrażeniu, że już pamiętasz to, co zakreśliłeś.
  2. Używaj form graficznych – nie hamuj się, jeśli w swoich notatkach potrzebujesz rysunków. Obraz połączony ze słowem jest najlepiej odbierany przez nasz mózg i wpływa na lepsze zapamiętywanie.
  3. Rób powtórki – nie zapominaj o tym, żeby regularnie czytać swoje notatki, jeśli chcesz, aby wiedza utrwaliła się w Twojej pamięci długotrwałej.

Metody notowania – technika hierarchiczna

Technika hierarchiczna jest bardzo często wykorzystywana do sporządzania notatek. Polega ona na takim ułożeniu informacji, aby jedna wynikała z drugiej. Pierwsze, kluczowe zagadnienie zapisuje się po lewej stronie, a kolejne, bardziej szczegółowe w nowych linijkach. Kolejne akapity przesuwają się coraz bardziej w prawo. Im bardziej szczegółowa jest informacja, tym dalej znajduje się od lewego marginesu. Pisanie notatek w sposób uporządkowany pozwala na ich błyskawiczne zapamiętywanie. Niestety ta metoda notowania nie sprawdzi się w każdym przypadku – szczególnie, jeśli na wykładzie lub lekcji informacje nie są podawana od ogółu do szczegółu.

Technika hierarchiczna

Techniki notowania – metoda Cornella

Metoda Cornella to jedna z technik notowania, której był poświęcony poprzedni wpis. Polega ona na podzieleniu kartki na 4 części, w których zapisujemy:

  • A – tytuł wykładu;
  • B – notatki właściwe, czyli fakty, szczegółowe informacje i główne myśli;
  • C – słowa kluczowe, hasła i pytania;
  • D – podsumowanie, które sporządza się po upływie około 24 godzin od zakończenia notowania.

Jeśli nie wiesz, jak robić dobre notatki, metoda Cornella może być dla Ciebie doskonałą propozycją. Nie tylko umożliwia ona logiczne uporządkowanie informacji, ale również ułatwia późniejszą naukę. Do zalet tej techniki notowania należy łatwe odnajdywanie najważniejszych zagadnień, możliwość modyfikowania jej pod własne potrzeby, szybsze zapamiętywanie, a także utrzymanie porządku w notatkach. Może ona jednak nie sprawdzić się na wykładach i lekcjach, które prowadzone są w szybkim tempie.

metoda cornella

Sprawdź również: Oferty pracy

Metody skutecznego notowania – gwiazda skojarzeń

Gwiazda skojarzeń to z kolei metoda szybkiego notowania, która wykorzystuje technikę słów kluczowych i przyjmuje postać estetycznej grafiki. Polega ona na zapisaniu na środku kartki myśli przewodniej, a następnie odprowadzaniu od niej linii, które prowadzą do bardziej szczegółowych zagadnień. Ta metoda notowania bardzo przypomina technikę mapy myśli, o której pisaliśmy w artykule „Jak uczyć się szybko i efektywnie?”. Informacje usystematyzowane w ten sposób są bardziej czytelne, mają przejrzystą formę oraz są estetyczne. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak robić ładne notatki, metoda gwiazdy skojarzeń może być dla Ciebie idealna.

Metoda gwiazdy skojarzeń

Dodaj komentarz