Skuteczne metody nauki sprawiają, że przygotowania się do egzaminu są znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. Sprawdź nasze efektywne metody uczenia się i wybierz najlepszą dla siebie!

Metody efektywnej nauki – dlaczego warto je znać?

Szybka i efektywna nauka to umiejętność, którą warto stale rozwijać – jest ona przydatna zarówno w szkole, jak i w życiu zawodowym. Poznaj pięć kreatywnych metod przyswajania wiedzy, które nie tylko pozwolą Ci zapamiętać informacje w krótkim czasie, ale również sprawią, że na dłużej pozostaną one w Twojej pamięci.

Nagrywanie i odsłuchiwanie

Jednym ze sposobów efektywnej nauki jest łączenie kilku metod przyswajania wiedzy – na przykład czytania i słuchania. Wystarczy nagrać samego siebie podczas czytania tekstu z podręcznika czy notatek. Dla większości ludzi odsłuchiwanie swojego głosu jest dziwnym, a nawet rozczarowującym doświadczeniem – w głowie brzmi on inaczej niż na nagraniu. Wpływ na to mają kości czaszki, które lepiej przewodzą niższe częstotliwości. Warto jednak wypróbować ten sposób na efektywne uczenie się, ponieważ zaangażowanie w naukę zmysłów wzroku i słuchu umożliwia zapamiętanie znacznie więcej, niż tylko w czasie czytania tekstu.

Powtarzanie

Jedną z metod szybkiej nauki jest powtarzanie, któremu poświęciliśmy uwagę we wpisie na temat błędów popełnianych podczas nauki. Element ten jest kluczowy w procesie przyswajania wiedzy, ponieważ informacje zostaną przeniesione do pamięci trwałej tylko wtedy, gdy będą regularnie powtarzane. Pierwsza powtórka powinna odbyć się tuż po opanowaniu materiału. Kolejna po godzinie, a następna – na drugi dzień. Do notatek warto zajrzeć także przed położeniem się do łóżka, ponieważ w czasie snu mózg porządkuje wiadomości zapamiętane w ciągu dnia.

Mapy myśli

Ciekawą techniką skutecznego uczenia się jest tworzenie map myśli. Metoda ta sprawia, że nauka jest nie tylko bardziej efektywna, ale także przyjemniejsza. Centrum mapy stanowi główny temat, od którego odchodzą linie z zagadnieniami bardziej ogólnymi. Od nich odchodzą kolejne z pojęciami szczegółowymi i tak w kółko – schemat cały czas pozostaje ten sam. Mapom myśli powinny towarzyszyć różne kolory oraz obrazki. Dzięki nim materiał ma przejrzystą strukturę. Z jednej strony jest on całościowy, a z drugiej łatwo można dotrzeć do szczegółowych zagadnień i mniejszych porcji informacji. Mapy myśli są wykorzystywane nie tylko podczas nauki, ale również planowania, zarządzania czasem, rozwiązywania problemów czy ustalania celów.

Zabawa w skojarzenia

Mózg uwielbia gry i zabawy – ten fakt warto wykorzystać podczas nauki. Zapamiętywanie pojęć, dat, wydarzeń czy słówek w obcych językach, warto nieco urozmaicić i skojarzyć z czymś znanym lub zabawnym. Skuteczne jest wyszukiwanie podobieństw w słowach, na przykład cot (łóżeczko dla dziecka) – kot, cosy (wygodny) – kosa. Każdy buduje własne skojarzenia – nie ma tu żadnych ścisłych zasad. W ten sposób można również stworzyć całą dynamiczną i pełną akcji historyjkę. To wspaniały przykład metody efektywnego uczenia się!

Szybka i efektywna nauka z zamianą ról

Skutecznym sposobem nauki jest również opowiadanie na głos tego, czego wcześniej się nauczyło, czyli wyjście z roli ucznia i stanie się nauczycielem. Powtarzanie zdobytych informacji zwiększa szansę na zapamiętanie ich na dłużej. Ta metoda skutecznej nauki działa również wtedy, kiedy nikt nie słucha, dlatego niekoniecznie trzeba angażować w nią inne osoby. W roli słuchacza równie dobrze sprawdzi się domowy pupil lub ulubiona roślinka. Skąd wzięła się skuteczność opowiadania? Chodzi o wykorzystanie innych zmysłów (czyli mowy) przy jednoczesnym przetwarzaniu i układaniu informacji tak, aby jak najlepiej je przekazać.

A jakie są Twoje sposoby na efektywną naukę? Podziel się nimi w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz