Przestrzeń do nauki powinna zorganizowana we właściwy sposób, sprzyja koncentracji oraz efektywności. Sprawdź nasze porady i dowiedz się, jakie aspekty są kluczowe podczas wybierania fotela i biurka do nauki.

Jak powinno wyglądać miejsce do nauki?

Biurko do nauki niedopasowane do wzrostu, niewygodny fotel czy złe oświetlenie nie tylko zmniejszają wydajność pracy, ale mogą także negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Chaos organizacyjny uniemożliwia skupienie się, zaburza logiczne myślenie, powoduje drażliwość oraz wywołuje stres. Zadbanie o właściwą organizację przestrzeni do pracy i nauki pozwoli zachować jasność umysłu, dzięki czemu wykonywanie codziennych obowiązków będzie przyjemniejsze, szybsze, a przede wszystkim bardziej efektywne. Sprawdź, jak zaaranżować miejsce do pracy w domu!

Biurko do nauki i wygodny fotel

Biurko i fotel to elementy kluczowe podczas tworzenia komfortowego miejsca do nauki. Korzystanie z kanapy lub łóżka, nie tylko utrudnia koncentrację, ale także uniemożliwia oddzielenie obowiązków od czasu wolnego – miejsce do spania i odpoczynku powinno kojarzyć się wyłącznie z relaksem. 

Wiele osób zastanawia się, jakie biurko do nauki wybrać. Mebel ten należy dobrze dopasować do anatomii osoby, która będzie z niego korzystać. Dla osób średniego wzrostu odpowiednia będzie wysokość około 70-75 cm, a dla wyższych – 80-85 cm. Najważniejsze, aby na blacie można było swobodnie oprzeć łokcie oraz nadgarstki. Niemniej ważna jest kwestia fotela. Piękne krzesła w stylu skandynawskim być może i cieszą oczy, ale są bardzo niefunkcjonalne i nie zapewniają komfortowego oparcia. Z tego powodu lepszym wyborem będzie regulowany fotel biurowy lub dedykowany graczom, który umożliwia podparcie odcinków szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa.

Właściwe oświetlenie to podstawa

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować biurko do nauki, zacznij od wybrania odpowiedniej lampki. Zarówno niedostateczne, jak i nadmierne oświetlenie są szkodliwe dla oczu. W przestrzeni do nauki lub pracy najlepsze jest naturalne światło, jednak nie w każdych warunkach mieszkaniowych można sobie na nie pozwolić. Z tego powodu należy zaopatrzyć się w lampkę biurową. W przypadku osób praworęcznych, źródło światła powinno znajdować się po lewej stronie, w przypadku leworęcznych – odwrotnie. Dzięki temu pisząca ręka nie będzie zasłaniała swoim cieniem notatnika. Po zmroku stanowisko pracy powinno być dobrze doświetlone nie tylko przez lampkę biurkową, ale także oświetlenie sufitowe.

Ład i porządek

Jak powinno wyglądać biurko do nauki? Przede wszystkim musi być czyste. Z tego powodu zmiany w swoim otoczeniu warto zacząć od sprzątania. Według niektórych badań stan biurka może mieć wpływ na drażliwość, poirytowanie, a nawet wywoływać stres. Szczególnie jeśli panuje na nim chaos i nieporządek w postaci stosu dokumentów, kilku kubków po kawie oraz rozsypanych przyborów do pisania. Na początku warto wytrzeć blat z kurzu, przejrzeć szuflady i pozbyć się zbędnych rzeczy. Na biurku powinny znajdować się tylko niezbędne przedmioty – dzięki temu nie trzeba będzie tracić cennego czasu na ich poszukiwanie. Pozostałe można przechowywać w przybornikach, kuwetach lub pudełkach. Uporządkowana przestrzeń do nauki umożliwia pełną koncentrację, dlatego praca jest szybsza oraz wydajniejsza.

Zieleń nie zaszkodzi, a nawet pomoże

W idealnym pokoju do nauki nie może zabraknąć roślin doniczkowych. Stanowią one nie tylko element dekoracyjny, ale mogą również redukować stres, poprawiać kreatywność, a także polepszać samopoczucie. W miejscu pracy lub nauki warto postawić anturium, skrzydłokwiat, paproć, bluszcz lub aloes, które dostarczają duże ilości tlenu, a także oczyszczają powietrze ze związków formaldehydu. Nasz pokój do nauki powinien być również dobrze wywietrzony.

A Ty, jak dbasz o swoje miejsce do nauki i pracy? Napisz w komentarzu! 👇

Sprawdź również: Organizacja czasu i efektywne planowanie

Dodaj komentarz