Na młodych ludzi, którzy dopiero planują karierę zawodową, czyha wiele pułapek. Często nie znają oni wymagań współczesnego rynku pracy, kierują się modą na dane zawody, czy koncentrują wyłącznie na wysokich zarobkach. Wybór profesji powinien być w pełni samodzielny oraz dopasowany do indywidualnych predyspozycji. Oto 5 błędów, jakich należy unikać, aby zapewnić sobie pierwszy sukces zawodowy.

Niedopasowanie do potrzeb rynku pracy

Osoby raczkujące na rynku pracy często wybierają zawód, na który obecnie nie ma zapotrzebowania. Z tego powodu wielu absolwentów niektórych kierunków studiów, nadal pozostaje bezrobotnych. Starzenie się społeczeństwa i niski wzrost gospodarczy sprawiają, że w przyszłości najbardziej potrzebne będą profesje opiekuńcze oraz medyczne, na przykład opiekun osoby starszej czy technik masażysta. Z drugiej widoczne jest dążenie ludzi do zachowania młodości oraz wzrost świadomości na temat dbania o zdrowia i urodę, co wiąże się z większymi wydatkami na profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne. Z tego powodu wzrasta zapotrzebowanie na dyplomowanych techników usług kosmetycznych. Przy wyborze kierunku kształcenia warto zatem nie trzymać się jednej możliwości, ale rozważyć również inne opcje. Nauka przyszłościowego zawodu w szkole policealnej może być bardziej opłacalna, niż rozpoczęcie studiów, których ukończenie daje niewielkie szanse na odniesienie sukcesu zawodowego.

Sugerowanie się modą lub wyborami innych ludzi

Kolejnym błędem, który często popełniają młodzi ludzie, jest sugerowanie się modą na konkretne zawody. Opinie znajomych lub te znalezione w sieci pokazują tylko ułamek prawdy o całej branży. Wybór profesji powinien być dostosowany indywidualnie do danej osoby. Przed podjęciem decyzji warto wykorzystać różne źródła informacji i zebrać dane na temat zawodu. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy odpowiada on zainteresowaniom, a wykonywanie obowiązków służbowych sprawia satysfakcję.

Wybór dokonany pod presją rodziców

Młodzi ludzie niejednokrotnie wybierają zawód pod presja ze strony najbliższej rodziny. Wielu rodziców marzy o tym, by dziecko zrealizowało ich własne ambicje. Nie zwracają oni uwagi na pasje i zainteresowania młodego człowieka, zasypują go kolejnymi argumentami za wyborem polecanej przez nich ścieżki zawodowej. Brak wsparcia w podejmowaniu samodzielnych decyzji przez młodą osobę, może mieć skutek odwrotny do zamierzonego. Nie tylko zdecyduje się ona na profesję, która nie będzie przynosiła jej satysfakcji, ale także spowoduje szybkie wypalenie. To zaś przyczyni się do frustracji. Z tego powodu wybór zawodu nie powinien być podyktowany presją, ale własnymi pragnieniami, predyspozycjami i pasjami.

Skupianie się wyłącznie na zarobkach lub prestiżu

Z jedynymi zawodami wiążą się wysokie zarobki, a z innymi prestiż. Wybór profesji tylko ze względu na dochody lub szacunek społeczny, daje jednak krótkotrwałe efekty i najczęściej kończy się bardzo szybkim wypaleniem zawodowym. Te dwa czynniki to za mało, aby znaleźć motywację do pogłębiania swojej wiedzy oraz czerpać satysfakcję z samorozwoju. O zadowoleniu z życia zawodowego decyduje nie tylko płaca, ale także możliwość zdobywania doświadczenia, szlifowania swoich umiejętności, nowe wyzwania, uznanie, szacunek oraz warunki pracy.

Zamykanie się na inne branże

Młody człowiek planujący karierę zawodową, nie powinien trzymać się kurczowo jednej konkretnej profesji. Warto mieć na uwadze także inne możliwości, ponieważ rynek pracy ulega nieustannym przemianom. To, co do tej pory było jedynie działalnością hobbystyczną, może przynieść sukces zawodowy. Czasami może także pojawić się dobra oferta zatrudnienia za granicą lub możliwość pracy jako freelancer. Warto cały czas śledzić bieżące trendy oraz nie zamykać się na nowe wyzwania.

Dodaj komentarz