Dobry długopis to inwestycja na długie lata. Zakup długopisu nie jest jednak tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać, ponieważ na rynku istnieją setki różnych modeli. Sprawdź, jaki długopis wybrać, aby długotrwałe pisanie nie sprawiało Ci dyskomfortu.

Dobry długopis – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jeśli zastanawiasz się, jaki długopis kupić, zwróć uwagę na następujące cechy:

  1. waga
  2. ergonomiczność
  3. rodzaj
  4. kolor i wkład
  5. prezentacja.

Dobry długopis do pisania – czy powinien być ciężki?

Zazwyczaj zakłada się, że im lżejszy jest długopis, tym lepiej. Tyczy się to w szczególności osób, które dużo piszą w ciągu dnia i jednocześnie chcą zachować ładne pismo – np. uczniów i studentów. Ciężkie długopisy sprawdzają się przede wszystkim dla mężczyzn, którzy chcą dobrze czuć je w dłoni oraz podczas spotkań biznesowych w pracy.

Jaki długopis wybrać, żeby był wygodny?

Kluczową kwestią podczas wybierania długopisu powinna być jego ergonomiczność. Tyczy się to w szczególności osób leworęcznych, dla których przyrządy piśmiennicze mają nieco inne kształty i zapobiegają rozmazywaniu się. Dobry długopis do pisania powinien być wygodny, a zatem nie obciążać mięśni dłoni i palców. Warto zdecydować się na taki z gumowym uchwytem, który posiada również wygodne wgłębienia.

Rodzaje długopisów – olejowe i żelowe

Podstawowe rodzaje długopisów w zależności od wkładu to olejowe i żelowe. Pierwszy z nich stawia lekki opór podczas pisania, dlatego sprawdzi się na szorstkich kartkach papieru. Nie ma on również tendencji do rozmazywania się. Z kolei długopisu żelowego najlepiej używać na powierzchniach gładkich. Jego atrament zasycha dłużej, dlatego istnieje ryzyko, że się rozmaże. Pisanie piórem i długopisem żelowym powoduje podobne odczucia. Jaki kolor długopisu najlepiej wybrać? Ta kwestia zależy od indywidualnych upodobań – najpopularniejszymi są niebieski, granatowy i czarny.

Jaki kolor długopisu i wkład?

Wkłady słabej jakości mogą przerywać lub powodować rozmazywanie się pisma, dlatego zastanawiając się, jaki długopis kupić, należy zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę. Niektóre wymagają mocnego dociskania do kartki, zaś inne – delikatnego prowadzenia długopisu. Im siła jest mniejsza, tym wyższy będzie komfort pisania.

Najlepszy długopis – jak powinien się prezentować?

Chociaż długopis pełni przede wszystkim funkcję użytkową, w niektórych sytuacjach powinien on prezentować się elegancko. Mowa przede wszystkim o spotkaniach służbowych. Doskonale dobrany długopis to jeden z elementów, który sprawia, że w oczach klientów czy partnerów biznesowych uchodzimy za profesjonalistów. Najlepiej sprawdzi się Parker lub Waterman z uwagi na wieloletnie tradycje tych marek. Z kolei najlepszy długopis do codziennego użytku, może być mniej lub bardziej elegancki, w zależności od indywidualnych upodobań.

Sprawdź również: Jak poprawić charakter pisma?

Matura – jaki długopis wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jaki długopis na maturę będzie najbardziej odpowiedni. W przypadku maturzystów kluczowy jest kolor atramentu – musi on być czarny, ponieważ część testowa sprawdzana jest przy pomocy komputerów, które nie odczytują innych kolorów tuszu. Na egzamin maturalny warto również zabrać ze sobą kilka długopisów na wypadek, gdyby jeden przestał pisać. 

Sprawdź również: Nauka kaligrafii

Dodaj komentarz