Pisanie piórem to bez wątpienia wyjątkowa umiejętność, dzięki której jesteśmy postrzegani jako osoby eleganckie i profesjonalne. Sprawdza się ona również podczas wypisywania zaproszeń, życzeń oraz listów. Sprawdź nasze wskazówki, jak pisać piórem i przekonaj się do tego wyjątkowego narzędzia piśmienniczego.

Jak pisać piórem? Wskazówki

Wiele osób zastanawia się, jak pisać piórem wiecznym. Wbrew pozorom, nie jest to tak łatwe, jak w przypadku długopisu kulkowego. Posługiwanie się piórem wymaga cierpliwości, staranności i skupienia. Niewłaściwy chwyt lub kąt sprawi, że nie będzie ono dobrze pisało. Czego jeszcze wymaga pisanie piórem? Ćwiczenia są tutaj kluczowe. Jeśli dotąd używałeś wyłącznie długopisu, przyzwyczajenie się do pióra może zająć Ci trochę czasu. Musisz wypracować swoją rękę i nabrać pewności podczas pisania piórem, dlatego przeznacz kilkanaście minut dziennie na praktykę. Zacznij od liter, które później zacznij łączyć w wyrazy, a następnie w całe zdania. Dokładnie tak, jak wspominaliśmy w poradniku o tym, jak poprawić charakter pisma.

Ważne jest również tempo – zazwyczaj nieco wolniejsze niż podczas używania długopisu. Szybkie pisanie piórem nie jest wskazane dla początkujących. Podczas wyboru modelu, kieruj się odpowiednim kształtem stalówki – dla amatorów sprawdzą się te z zaokrąglonymi końcówkami.

Choć to wszystko może wydawać się trudne, po pewnym czasie sam zauważysz, że stalówka lekko płynie po papierze, niemal bez użycia siły.

Sprawdź również: Jak robić notatki?

Pisanie piórem – zalety i wady

Zanim zdecydujesz się na pisanie piórem, zobacz, jakie są zalety i wady tego narzędzia piśmienniczego.

Pisanie piórem – zalety

Pisanie piórem wiecznym ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze, jak wskazuje jego nazwa, można go używać przez lata. W zależności od posiadanego modelu, wystarczy wymieniać naboje lub napełniać je bezpośrednio z kałamarza. Z tego powodu pióro powinno przypaść do gustu miłośnikom ekologicznych rozwiązań. W przeciwieństwie do plastikowego długopisu, który po wypisaniu trafi do kosza, pióro może towarzyszyć nam przez całe nasze życie. Według Agencji Ochrony Środowiska (EPA), Amerykanie wyrzucają nawet 1,6 miliarda jednorazowych długopisów w ciągu roku! W przypadku pióra, nawet wymienienie uszkodzonej stalówki nie powinno stanowić problemu.

Pisanie odręczne doskonale wpływa na mózg przez aktywację pewnych obszarów neuronów, odpowiedzialnych za kreatywność. To dlatego pióro powinno być pierwszym narzędziem piśmienniczym każdego dziecka. Ten sam efekt przynosi na przykład medytacja. Co więcej, pisanie na papierze ułatwia zapamiętywanie, aktywuje obszary odpowiedzialne za orientację przestrzenną, a także wspomaga koncentrację.

Pisanie piórem kształtuje charakter pisma. Używanie go wymaga cierpliwości i staranności. Do jego stosowania nie potrzeba mocnego nacisku, dlatego nie męczy ono nadgarstka.

Pisanie piórem – wady

Pióro oczywiście nie jest narzędziem doskonałym. Nie każdemu może przypaść do gustu konieczność zmiany swoich pisarskich przyzwyczajeń. Szczególnie, jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego i niezbyt estetycznego pisania. Posługiwanie się piórem przychodzi łatwiej osobom, które od początku mają ładne pismo i nie muszą go ćwiczyć. Wadą pióra może być ryzyko powstania kleksów, choć w nowoczesnych modelach zdarza się to bardzo rzadko. Jeśli zależy nam na pisaniu piórem, warto wybrać zeszyt z papierem odpowiedniej gramatury, aby atrament nie przebijał na drugą stronę. Jeśli będzie on zbyt śliski lub chropowaty, istnieje ryzyko, że pióro będzie przerywało. Zakup odpowiedniego notesu wiąże się to z większym wydatkiem, niż w przypadku zwykłego zeszytu szkolnego z cienkimi kartkami. Problemem może być również dłuższy czas schnięcia atramentu, który łatwo rozmazać i przy okazji pobrudzić nadgarstek.

Czy warto pisać piórem mimo jego wad? Polecamy przekonać się o tym osobiście. Być może pióro stanie się Twoim nieodłącznym towarzyszem.


Sprawdź również: Nauka kaligrafii

Dodaj komentarz