Nauka nowego języka zawsze wymaga poświęcenia wielu godzin ciężkiej pracy. W przypadku niektórych, już same podstawy mogą być przyczyną ogromnych trudności. Przedstawiamy subiektywny ranking najtrudniejszych języków świata, które mogą złamać nawet najbardziej wytrwałych poliglotów!

Najtrudniejsze języki świata – ranking

Na podstawie skali FSI, o której pisaliśmy w poście o najłatwiejszych językach do nauki, można stworzyć ranking najtrudniejszych języków świata. Ich opanowanie zajmuje 88 tygodni, czyli aż 2200 godzin lekcyjnych! Wszystko za sprawą bardzo trudnej pisowni, gramatyki i wymowy.

Trzecie miejsce w naszym subiektywnym rankingu zajmuje język arabski. O poziomie jego skomplikowania świadczy system znaków, który jest zupełnie odmienny do alfabetu łacińskiego. Rzeczowniki w języku arabskim odmienia się przez trzy stany, trzy liczby, trzy przypadki oraz dwie płcie. Charakterystyczna dla niego jest również rzadka metoda słowotwórcza oraz konieczność czytania od prawej do lewej. I choć alfabet arabski liczy zaledwie 28 liter, każdą zapisuje się co najmniej na kilka sposobów.

Miejsce drugie na liście trzech najtrudniejszych języków zajmuje japoński, który posiada aż 3 tysiące znaków, trzy różne style pisania, a także system numeryczny o dwóch różnych wymowach. Język ten określa się jako kontekstowy, co oznacza, że bez znajomości sytuacji bardzo trudne jest zrozumienie wypowiedzi. W japońskim nie bez znaczenia jest nasza pozycja społeczna oraz to, kim jesteśmy dla naszego rozmówcy. Inaczej będziemy zwracali się do ucznia, nauczyciela, kolegi czy osoby o wyższym statusie. Ze względu na szacunek, który odgrywa ogromną rolę w kulturze Japonii, język ten wymaga tworzenia różnych form gramatycznych w celu wyrażania grzeczności.

Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje chiński, który nie bez powodu jest uznawany za najtrudniejszy język świata. Dobrze wykształcony Chińczyk zna aż 8 tysięcy znaków, zaś sam język zawiera ich blisko 50 tysięcy! Co więcej, posiada on cztery tony, które odgrywają ogromną rolę w komunikacji. Używanie ich w sposób niepoprawny jest przyczyną wielu nieporozumień. Nauczenie się chińskiego wymaga ogromnej cierpliwości i wyobraźni.

Znajomość tych języków nie tylko wzbudzi podziw Twoich znajomych i pracodawcy, ale również zapewni awans zawodowy i wysokie dochody w wielu branżach.

Najtrudniejsze języki świata – wśród nich znajduje się polski!

Język polski znajduje się w czołówce najtrudniejszych języków świata. Wszystko za sprawą jego skomplikowanej ortografii, złożonej gramatyki i trudnej wymowy. Wypowiedzenie zdania: „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” to przeszkoda nie do przeskoczenia dla wielu obcokrajowców! Z licznymi zasadami polskiej gramatyki często nie radzą sobie nawet nasi rodacy. UNESCO szacuje, że aż 77 proc. Polaków ma problem ze zrozumieniem czytanego po polsku tekstu, a jedynie 2 proc. jest sprawnych językowo. Chyba każdemu z nas choć raz zdarzyło się z poirytowaniem pomyśleć: „Polska język, trudna język”. Co jeszcze sprawia, że polszczyzna jest tak ciężka do opanowania? Spójrzmy chociażby na liczebnik „dwa” – w polskim mamy aż 17 różnych form, a w angielskim, hiszpańskim czy niderlandzkim – tylko jedną! Przykład ten bardzo dobrze obrazuje, jak skomplikowany jest język polski. Według skali FSI, nauczenie się języka polskiego przez osobę anglojęzyczną zajmuje średnio 44 tygodnie, czyli około 1100 godzin lekcyjnych. To prawdziwy ogrom pracy! Jeśli zatem będziesz narzekał, że trudno jest Ci zapamiętać angielskie czasy czy słówka, przypomnij sobie o swojej supermocy, jaką jest znajomość polskiego!

Dodaj komentarz