Bullet journaling zdobył ogromną popularność na całym świecie, o czym świadczą tysiące blogów, grup i kont na Instagramie poświęconych temu systemowi. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto prowadzić swój własny bujo i dla kogo jest on szczególnie polecany, przeczytaj poniższy wpis.

Bullet journal – co to właściwie jest?

Bullet journal to system planowania czasu, którego twórcą jest Ryder Carroll – brooklyński projektant i pisarz, który od najmłodszych lat borykał się z problemami z nauką i skupieniem. Żadna ze znanych mu sposobów organizacji nie dawała zadowalających efektów, dlatego metodą prób i błędów stworzył system dopasowany do swoich potrzeb. Istotą bullet journal są spersonalizowane listy zadań do wykonania, harmonogramy, przypomnienia oraz plany na przyszłość zamknięte w jednym notatniku. Carroll upublicznił swój pomysł w 2013 roku. Zorganizował on zbiórkę na Kickstarterze, która zarobiła prawie 80 000 dolarów. Twórca bujo szybko ściągnął na siebie uwagę social mediów – tylko w 2018 roku na instagramie pojawiło się 3 miliony postów oznaczonych hasztagiem bullet journal! Z metody stworzonej przez Carrolla korzystają dziś miliony ludzi na całym świecie.

Metoda planowania pracy i czasu, jaką jest bullet journal sprawdzi się w szczególności dla osób, które lubią planować na papierze, ale nie przekonują ich gotowe planery. Najważniejszym założeniem tego systemu jest całkowita elastyczność – można w nim umieścić właściwie wszystko. Pozwala on śledzić projekty, organizować pracę, monitorować nawyki, tworzyć plany żywieniowe i treningowe, listy książek do przeczytania, spisy ulubionych filmów… Mając własny bullet journal, nie musisz zamykać się w żadnych schematach.

Bullet journal – jak zacząć planować? Bujo dla początkujących

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć bullet journal, odpowiedz sobie na pytanie, co i w jaki sposób chcesz w nim planować. Absolutnym minimum, według twórcy bujo jest kalendarz na dany miesiąc oraz tygodniowa rozkładówka. Reszta zależy od Ciebie – możesz planować posty na Instagram, dietę, ćwiczenia i wiele innych.

Na początku wystarczy Ci zeszyt i długopis, choć jeśli chodzi o artykuły piśmiennicze, miłośnicy bullet journali mają ogromny wybór akcesoriów do pisania i kaligrafii. Szczególnie, że niektórzy wykorzystują swoje dzienniki nie tylko do planowania, ale również artystycznego wyżycia się – używają kolorowych taśm, naklejek, akwareli, kredek, wyklejanek, cienkopisów, zakreślaczy, rysują, malują, wklejają zdjęcia oraz kaligrafują. Ważne, aby zeszyt do bullet journal rozkładał się na płasko oraz miał odpowiednio gruby papier (90-160 g/m2) – dzięki temu unikniesz przebijania atramentu na kolejną stronę. Użytkownicy bujo cenią sobie również zeszyty w kropki, które umożliwiają estetyczne rysowanie tabeli i rysunków. 

Bullet journal – pomysły, które możesz wykorzystać w swoim bujo!

Jeśli nadal nie wiesz, jak prowadzić bullet journal, zacznij od stworzenia swojego systemu kodowania i kategorii. Zadania możesz oznaczać kwadratami, spotkania trójkątami, pomysły myślnikami, a listy rzeczy do zrobienia – kropkami. Sprawy związane z rodziną i bliskimi oznaczaj kolorem niebieskim, a zawodowe – czerwonym. Każda pusta kartka jest przestrzenią dla Twojej kreatywności!

Najważniejsze, żebyś dopasował swój system do siebie i z łatwością odnajdywał się w swoim bujo. Pamiętaj, że jeśli nie przepadasz za kolorami i ozdobami, możesz prowadzić całkowicie minimalistyczny dziennik. Wiele inspiracji znajdziesz na Instagramie, Pintereście oraz w grupach na Facebooku poświęconych bullet journalingowi.

Dodaj komentarz