Fiszki to metoda nauki stosowana od pokoleń. Ich prosty mechanizm sprawia, że można ich używać do powtarzania słówek, zapamiętywania dat, definicji, wydarzeń i wielu innych. Jeśli jesteś ciekaw na czym polega sekret fiszek i dlaczego są one tak skuteczne, przeczytaj poniższy artykuł. 

Fiszki – czym są?

Jeśli cały czas nie możesz zapamiętać definicji na egzamin lub słówek w obcym języku, a wypróbowałeś już prawie wszystkie aplikacje mobilne do nauki, może czas powrócić do korzeni i sięgnąć po stare dobre fiszki?

Fiszki to metoda nauki oparta na mechanizmie pytanie-odpowiedź. Większość z nas kojarzy ją z przedszkola lub szkoły podstawowej, jednak z powodzeniem korzystają z niej również osoby starsze – studenci, słuchacze w szkołach policealnych lub dorośli uczący się nowego języka. Będzie ona doskonała nie tylko dla wzrokowców, ale również uczniów, którzy mają inne style uczenia się – słuchowców czy kinestetyków.

Metoda fiszek przynosi szybkie efekty i wcale nie potrzeba do niej żadnych skomplikowanych narzędzi. Zastanawiasz się jak zrobić fiszki w domu? To nic trudnego! Wystarczy długopis oraz prostokątne karteczki. Pamiętaj, że zamiast używać nowej ryzy papieru, możesz skorzystać ze starych zeszytów, których nie zapisałeś do końca w ubiegłym roku szkolnym. Z jednej strony wystarczy wpisać słowo w języku obcym, a z drugiej jego tłumaczenie. Fiszki można z powodzeniem używać do nauki definicji, które musimy zapamiętać. Co ważne, zaczynasz się uczyć już na etapie wypełniania fiszek!

Istnieją również elektroniczne wersje fiszek w postaci aplikacji na telefon lub fiszki online na stronach internetowych. Ich zaletą jest możliwość samodzielnego wypełniania lub skorzystania z gotowych kategoriami słów. Dzięki statystykom w aplikacji możemy monitorować postępy naszej pracy. Ta wiadomość z pewnością zadowoli osoby, które chcą korzystać z fiszek bez konieczności marnowania papieru.

Fiszki – dlaczego warto je stosować?

Używanie fiszek do nauki angielskiego lub definicji ma bardzo wiele zalet. Oto niektóre z nich:

  • przyswajanie informacji w niewielkich porcjach – czyli tak, jak najbardziej lubi nasz mózg.  Jeśli do egzaminu pozostało jeszcze trochę czasu, możesz uczyć się codziennie zaledwie po kilkanaście minut, a potem stopniowo wydłużać czas. Dzięki temu część materiału będziesz miał opanowaną już wcześniej. 
  • nauka w każdym miejscu – fiszki są lekkie, niewielkie i zajmują mało miejsca, dlatego powtórki możesz robić w autobusie, w poczekalni u lekarza lub w kolejce. Tym bardziej, jeśli masz je w wersji elektronicznej na telefonie. 
  • łatwe zapamiętywanie – szczególnie, jeśli dbasz o regularne powtórki, które są niezbędne w procesie przyswajania informacji. O korzyściach płynących z powtarzania materiału była mowa we wpisie na temat pięciu kreatywnych metod nauki
  • dowolna personalizacja – podkreślaj, rysuj, koloruj, naklejaj – wykorzystaj wszystkie metody, które sprawią, że nauka będzie dla Ciebie łatwiejsza i przyjemniejsza. Fiszki możesz również łatwo pogrupować za pomocą kolorów np. rzeczowniki wypisuj na niebiesko, czasowniki na zielono, a przymiotniki na czerwono. Niewielkie ilustracje dodatkowo wzmacniają przekaz.

Jeśli korzystałeś z fiszek już wcześniej, podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu!

Dodaj komentarz