Znalezienie dobrej pracy bez matury nie jest trudne. Wystarczy odpowiednio pokierować swoją dalszą edukacją i rozwojem, a przede wszystkim postawić na zdobywanie nowych kompetencji. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź nasze propozycje zawodów bez matury!

Praca bez matury? To możliwe!

Zmiany na rynku pracy spowodowały, że pracodawcy oczekują od swoich kandydatów umiejętności praktycznych i technicznych, pasji oraz kreatywnego myślenia. Oczywiście bez matury i studiów nie da się pracować w prestiżowych zawodach, jak lekarz czy prawnik, jednak wciąż możliwe jest zdobycie dochodowego oraz satysfakcjonującego zajęcia. Dobrze płatna praca bez matury znajduje się dosłownie za rogiem.

Jaka praca bez matury? Propozycje

Istnieje wiele zawodów, do których wykonywania nie jest konieczna matura ani studia wyższe. Niezbędne kwalifikacje oraz tytuł można zdobyć w szkołach policealnych. W zależności od wybranego kierunku trwają one rok lub dwa lata, a część z nich jest zupełnie darmowa. To doskonała propozycja dla osób, które mają wykształcenie średnie bez matury, ale też dla tych, którzy ciągle nie odpowiedzieli sobie na pytanie: „ Co zamiast studiów”?

Zawód bez matury – technik masażysta

Technik masażysta to dwuletni kierunek medyczny, który umożliwia zdobycie bardzo przyszłościowego zawodu. Ze względu na plagę wad postawy u dzieci oraz starzejące się społeczeństwo, usługi masażystów zyskują na popularności. Osoba na tym stanowisku może szukać zatrudnienia w placówkach publicznych, prywatnych lub założyć własny gabinet. Prowadzenie działalności gospodarczej na własną rękę generuje duże dochody – szczególnie, jeśli masażysta ma już wyrobioną renomę oraz stałych klientów. Oznacza to, że dochodowa praca z wykształceniem średnim bez matury jest możliwa. 

Technik usług kosmetycznych

Z zabiegów kosmetycznych korzystają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Szczególną rolę odgrywa tutaj kult piękna propagowany przez media tradycyjne i społecznościowe. Każdy chce zatrzymać swoją młodość, dlatego zostawia w salonach kosmetycznych niemałe pieniądze. Nic dziwnego, że ten dwuletni kierunek wybiera coraz więcej absolwentów szkół średnich. 

Jaka praca bez matury? Asystentka i higienistka stomatologiczna

Branża usług stomatologicznych rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wykwalifikowanego personelu szukają zarówno małe gabinety, jak i duże sieci placówek medycznych. Zapotrzebowanie na asystentki stomatologiczne utrzymuje się na wysokim poziomie w wielu polskich województwach. Oznacza to, że rozpoczęcie tego rocznego kierunku może się bardzo opłacić w przyszłości. 

Higienistka stomatologiczna, czyli koleżanka z branży asystentki, ma jeszcze jedną możliwość zdobycia dochodowej pracy bez matury. Wystarczy, że założy ona swoją własną działalność gospodarczą i będzie świadczyła usługi prywatnym klientom. 

Opiekun medyczny

Inną propozycją zawodu bez matury jest opiekun medyczny. Starzenie się społeczeństwa sprawia, że w przyszłości będzie bardzo duże zapotrzebowanie osoby pracujące w tej profesji. Już teraz nie mogą oni narzekać na brak ofert pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. 

Specjalista ds. dietetyki

Z usług dietetyków korzystają coraz młodsze osoby i nie ma się czemu dziwić – lekarze alarmują, że otyłość u polskich dzieci wzrasta w zastraszającym tempie. Osoby nieco starsze pragną zaś zmiany stylu życia na zdrowszy. Ukończenie tego kierunku może być szansą na zdobycie przyszłościowego zawodu.

Dobrze płatna praca bez matury. Czy to możliwe?

Praca bez matury tylko za najniższą krajową? Niekoniecznie! Na najwyższe zarobki mogą liczyć ci fachowcy, którzy zdecydowali się wyjechać za granicę. Mowa w szczególności o osobach pracujących w branży budowlanej, stomatologicznej, hydraulicznej, elektrycznej oraz kosmetycznej. Szacuje się, że w zależności od państwa i doświadczenia, ich zarobki mogą sięgać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Absolwenci szkół policealnych, którzy posiadają pewny fach w ręku mają szansę znaleźć zatrudnienie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Holandii, a także krajach Skandynawskich. Widać to na przykładzie asystentki stomatologicznej, która w Polsce zarabia średnio około 2680 złotych brutto, co zgodnie z kalkulatorem wynagrodzeń daje 1935 złotych na rękę. Miesięczne zarobki asystentki w Niemczech wahają się od 1,5 do 2 tysięcy euro.

Jak znaleźć dobrze płatną pracę bez matury?

Ustaliliśmy już, że dobra praca bez matury czeka na fachowców przede wszystkim za granicą. Nie oznacza to jednak, że emigracja zarobkowa jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Osoby, które pozostają w kraju najczęściej zaczynają od pracy na etacie. Zdobywanie doświadczenia oraz doskonalenie swoich umiejętności może zaplusować w przyszłości. Szczególnie jeśli pracownik zdecyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej, na przykład gabinetu masażu, salonu kosmetycznego czy firmy świadczącej usługi elektryczne. Ciężka praca oraz cierpliwość opłaciły się wielu właścicielom dużych biznesów, którzy zaczynali od najniższych pensji.

Dodaj komentarz