Znalezienie dobrej pracy bez matury nie jest trudne. Wystarczy odpowiednio pokierować swoją dalszą edukacją i rozwojem, a przede wszystkim postawić na zdobywanie nowych kompetencji. Można to zrobić w różny sposób. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź nasze propozycje zawodów bez matury!

Praca bez matury? To możliwe!

Zmiany na rynku pracy spowodowały, że pracodawcy oczekują od swoich kandydatów umiejętności praktycznych i technicznych, pasji oraz kreatywnego myślenia. Oczywiście bez matury i studiów nie da się pracować w prestiżowych zawodach, jak lekarz czy prawnik, jednak wciąż możliwe jest zdobycie dochodowego oraz satysfakcjonującego zajęcia. Dobrze płatna praca bez matury znajduje się dosłownie za rogiem. Ważne są różne czynniki – przede wszystkim własne predyspozycje, ale i nauka praktyki, czy umiejętności interpersonalne.

Dobra praca bez matury – propozycje

Istnieje wiele profesji, do których wykonywania nie jest konieczna matura ani studia wyższe. Oczywiście tutaj pierwszym skojarzeniem bywa najczęściej możliwość wykonywania zawodu programisty, jednak to niejedyny kierunek, jaki daje dobre perspektywy rozwoju kariery.

Niezbędne kwalifikacje oraz tytuł, które gwarantują wizję dobrze płatnych zawodów, można zdobyć w szkole policealnej. W zależności od wybranego kierunku nauka trwa rok lub dwa lata, a część z nich jest zupełnie darmowa. To doskonała propozycja dla osób, które mają wykształcenie średnie bez matury, ale też dla tych, którzy ciągle nie odpowiedzieli sobie na pytanie: „Co zamiast studiów”?

Poniżej przedstawiamy najlepiej płatne zawody, które da się wykonywać po skończeniu szkoły policealnej.

Zawód bez matury – technik masażysta

Technik masażysta to dwuletni kierunek medyczny, który umożliwia zdobycie bardzo przyszłościowego zawodu. Ze względu na plagę wad postawy u dzieci oraz starzejące się społeczeństwo, usługi relaksacyjne zyskują na popularności. Masażysta to przyszłościowy zawód, którego zdobycie jest możliwe, również nie mając matury.

Osoba na tym stanowisku może szukać zatrudnienia w placówkach publicznych, prywatnych lub założyć własny gabinet. Prowadzenie działalności gospodarczej na własną rękę generuje duże dochody – szczególnie jeśli masażysta ma już wyrobioną renomę oraz stałych klientów. Oznacza to, że dobrze płatne zawody bez zdanej matury są na wciągnięcie ręki.

Technik usług kosmetycznych

Z zabiegów kosmetycznych korzystają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Szczególną rolę odgrywa tutaj kult piękna propagowany przez media tradycyjne i społecznościowe. Każdy chce zatrzymać swoją młodość, dlatego zostawia w salonach kosmetycznych niemałe pieniądze. Nic dziwnego, że ten dwuletni kierunek wybiera coraz więcej absolwentów szkół średnich.

Zapotrzebowanie na usługi kosmetyczne rośnie, dlatego specjaliści z tej dziedziny mają szansę na wykonywanie licznych zabiegów, a tym samym także wysokie zarobki. Podejmując naukę w szkole policealnej, słuchacze mają do dyspozycji nowoczesne sprzęty, a więc łatwo nauczyć się sprawnej obsługi specjalistycznych narzędzi, co znacznie ułatwia podjęcie pracy bezpośrednio po skończeniu nauki w szkole.

Jaka praca bez matury? Higienistka i asystentka stomatologiczna

Branża usług stomatologicznych rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wykwalifikowanego personelu szukają zarówno małe gabinety, jak i duże sieci placówek medycznych. Zapotrzebowanie na asystentki stomatologiczne utrzymuje się na wysokim poziomie w wielu polskich województwach. Oznacza to, że rozpoczęcie tego rocznego kierunku może się bardzo opłacić w przyszłości. Jeśli chodzi o ten zawód, przykładowo zdobycie odpowiedniego wykształcenia umożliwia Szkoła Policealna GoWork w Białymstoku.

Higienistka stomatologiczna, czyli koleżanka z branży asystentki, ma jeszcze jedną możliwość zdobycia dochodowej pracy bez matury. Wystarczy, że założy ona swoją własną działalność gospodarczą i będzie świadczyła usługi prywatnym klientom.

Opiekun medyczny

Inną propozycją zawodu bez matury jest opiekun medyczny. Starzenie się społeczeństwa sprawia, że w przyszłości będzie bardzo duże zapotrzebowanie osoby pracujące w tej profesji. Już teraz nie mogą oni narzekać na brak ofert pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. W tym przypadku wiedza medyczna jest potrzebna, jednak istotną rolę odgrywa także empatia, zaangażowanie i wyrozumiałość.

Specjalista ds. dietetyki

Z usług dietetyków korzystają coraz młodsze osoby i nie ma się czemu dziwić – lekarze alarmują, że otyłość u polskich dzieci wzrasta w zastraszającym tempie. Osoby nieco starsze pragną zaś zmiany stylu życia na zdrowszy. Ukończenie tego kierunku może być szansą na zdobycie dobrze płatnego zawodu z wykształceniem średnim.

Technik BHP

Do przyszłościowych zawodów można zaliczyć również profesje związane z BHP. Jest to sektor, który odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdej firmy. Zapewnienie właściwych warunków pracy jest regulowane prawnie, a więc specjalista z tej dziedziny ma co robić. Zawód technika BHP można uzyskać poprzez naukę obejmującą trzy semestry w szkole policealnej GoWork.

Grafik komputerowy

Współczesne techniki promocji potrzebują osób, które sprawnie tworzą grafiki do realizowania różnych kampanii. Do tego dochodzi zdobycie kwalifikacji w zawodzie, które nie jest trudne. Istotnym elementem jest opanowanie wybranych programów graficznych oraz zmysł artystyczny.

Warto podkreślić, że w szkole policealnej nabywa się także wiedzy z zakresu grafik DTP, co dotyczy druku różnych materiałów reklamowych typu fotografia, projekt graficzny, książki i albumy. Jest to więc dość rozległa tematyka, dzięki której można zyskać wiele ciekawych perspektyw zawodowych.

Instruktor fitness

Instruktor fitness nie musi obecnie posiadać specjalistycznych kwalifikacji. Praca w tym zawodzie jest możliwa również po ukończeniu różnych kursów, w tym także kierunku w szkole policealnej GoWork. Podczas nauki słuchacze zyskują wiedzę na temat prowadzenia zajęć, wykorzystywania różnych technik, ale też o biologicznych podstawach rekreacji, czy żywienia w treningu fitness.

Po ukończeniu nauki i zdaniu egzaminu instruktor fitness może zatrudnić się w rozmaitych klubach, ośrodkach, a także pozostałych placówkach wypoczynkowych. Taka osoba możne również działać na własny rachunek, wynajmując salę i prowadząc zajęcia dla różnych grup. Wtedy łatwiej jest uzyskać atrakcyjne zarobki, ponieważ im więcej klientów i treningów, tym wyższe będą kwoty miesięcznego wynagrodzenia.

Dobra praca bez matury z atrakcyjną pensją. Czy to możliwe?

Praca bez matury tylko za najniższą krajową? Niekoniecznie! Na najwyższe zarobki mogą liczyć ci fachowcy, którzy zdecydowali się wyjechać za granicę. Mowa w szczególności o osobach pracujących w branży budowlanej, stomatologicznej, hydraulicznej, elektrycznej oraz kosmetycznej. Szacuje się, że w zależności od państwa i doświadczenia, ich zarobki mogą sięgać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Absolwenci szkół policealnych, którzy posiadają pewny fach w ręku, mają szansę znaleźć zatrudnienie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Holandii, a także krajach Skandynawskich. Widać to na przykładzie asystentki i higienistki stomatologicznej, która w Polsce może osiągnąć zarobki powyżej 10 tys. zł brutto miesięcznie. Kwoty te są znacznie wyższe, jeśli weźmiemy pod uwagę wyjazd z kraju.

Jak znaleźć dobrze płatną pracę bez matury?

Ustaliliśmy już, że dobra praca bez matury czeka na fachowców przede wszystkim za granicą. Nie oznacza to jednak, że emigracja zarobkowa jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Osoby, które pozostają w kraju, najczęściej zaczynają od pracy na etacie.

Zdobywanie doświadczenia oraz doskonalenie swoich umiejętności może zaplusować w przyszłości. Szczególnie jeśli pracownik zdecyduje się na otworzenie własnej działalności gospodarczej, na przykład gabinetu masażu, salonu kosmetycznego czy firmy świadczącej usługi elektryczne.

Ciężka praca oraz cierpliwość opłaciły się wielu właścicielom dużych biznesów, którzy zaczynali od najniższych pensji. Widać to chociażby po osobach prowadzących zajęcia w szkole policealnej GoWork. Wielu specjalistów prowadzi swoje biznesy i osiągając liczne sukcesy. Na ich wiedzy i doświadczeniu mogą skorzystać sami słuchacze, którzy chcą po skończeniu egzaminu zacząć działać w branży na własną rękę.

Dodaj komentarz