Dzień Nauczyciela to ważne święto wszystkich pracowników oświaty, upamiętniające rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Zwyczajowo odbywają się wtedy uroczystości i akademie, a nauczycielom wręczane są nagrody, odznaczenia i prezenty. Sprawdź w naszym artykule, co kupić wychowawcy z tej okazji. Dowiedz się także, czy święto Edukacji Narodowej to dzień wolny od pracy i zajęć lekcyjnych.

Dzień Nauczyciela – co to za święto?

Dzień Edukacji Narodowej, zwyczajowo zwany również Dniem Nauczyciela to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Jego historia sięga 1957 roku, kiedy to odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Ustalono wówczas, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela, a zarazem świętem wszystkich pracowników oświaty. Piętnaście lat później, w 1972 roku, wprowadzono Dzień Nauczyciela, przypadający w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została powołana z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 14 października 1773 roku. Z kolei w 1982 roku w miejsce Dnia Nauczyciela wprowadzony został Dzień Edukacji Narodowej. Współcześnie obu nazw używa się zamiennie.

Sprawdź również: Kalendarz roku szkolnego 2021/2022 – kiedy wolne od szkoły i ferie?

Kiedy jest Dzień Nauczyciela?

Dzień Nauczyciela w Polsce wypada co roku 14 października. Z kolei Światowy Dzień Nauczyciela objęty patronatem UNESCO wypada 5 października i upamiętnia podpisanie „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela” z 1966 roku, opracowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury oraz Międzynarodową Organizację Pracy. Święto to obchodzone jest również w Polsce przez nauczycieli reprezentujących sektor nauki i szkolnictwa wyższego.

Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?

Wiele osób zastanawia się, czy 14 października to dzień wolny od pracy i nauki. Niestety, święto wszystkich pracowników oświaty nie jest ustawowo wolne, a zatem zarówno pedagodzy, jak i uczniowie będą musieli stawić się w szkołach. Warto jednak dodać, że zwyczajowo w Dzień Edukacji Narodowej nie odbywają się zajęcia dydaktyczne. Mają za to miejsce uroczyste akademie, apele, przedstawienia i inne imprezy okolicznościowe. Ponadto przyznawane są medale Komisji Edukacji Narodowej, złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, a także nagrody Ministra Edukacji Narodowej, które wręczają kuratorzy, władze samorządowe oraz sama głowa MEiN. Od roku 2002 ogłaszane są również wyniki konkursu Nauczyciel Roku, którego celem jest wyróżnienie pedagogów zarówno za efekty nauczania, jak i ich wpływ na środowisko.

Zobacz także: Bullying – jak przeciwdziałać temu zjawisku w szkole i pomóc prześladowanym uczniom?

Prezent na Dzień Nauczyciela – jaki upominek wybrać, aby wywołać uśmiech?

Co kupić na Dzień Nauczyciela? To pytanie zadaje sobie niemal każdy uczeń przed zbliżającym się świętem wszystkich pracowników oświaty. Pamiątka przypominająca miłe chwile z klasą, słodycze i przekąski na jesienne wieczory czy może bon na niesamowite przeżycie? Sprawdź poniżej, jaki prezent wybrać na Dzień Nauczyciela 2021.

Kwiaty na Dzień Nauczyciela – czy to dobry pomysł?

Zwyczaj wręczania kwiatów na Dzień Nauczyciela i zakończenie roku szkolnego funkcjonuje w Polsce od wielu lat. Piękny bukiet symbolizuje bowiem wdzięczność za wysiłek włożony w kształtowanie młodego człowieka i sprawowanie nad nim opieki.

Jakie kwiaty na Dzień nauczyciela wybrać? Wiele osób stawia na klasyce róże, jednak nie jest to jedyna możliwość. Świetnym pomysłem może być jesienny bukiet z ciętych kwiatów sezonowych, na przykład goździków, kalin czy jaskrów. Doskonale sprawdzą się także gerbery, słoneczniki lub astry. Inną opcją jest roślina doniczkowa, która odpowiednio pielęgnowana ma szansę przetrwać wiele lat.

Cięte kwiaty na Dzień Nauczyciela

Prezent na Dzień Nauczyciela dla wychowawcy

Wychowawca danej klasy ma największy kontakt ze swoimi uczniami. Zazwyczaj wie o ich problemach, rozterkach, zainteresowaniach i upodobaniach. Nierzadko sam wspomina o swoim życiu prywatnym, dlatego prezent na Dzień Nauczyciela dla wychowawcy powinien być spersonalizowany i od serca. Wychowawca, który jest miłośnikiem literatury z pewnością ucieszy się z nowej książki. Jak uniknąć zakupu pozycji, którą może posiadać już w swoim zbiorze? Najprostszym rozwiązaniem jest bon upominkowy do jednaj z popularnych sieci księgarni. Mamy wówczas pewność, że nauczyciel wybierze taką książkę, która doskonale trafi w jego gust.

Stosunkowo bezpieczny jest także kosz prezentowy złożony ze słodyczy, kawy i herbaty. Oczywiście o ile wychowawca nie jest miłośnikiem zdrowego odżywiania oraz aktywności fizycznej. W takim wypadku można postawić na zestaw, który rozgrzeje i zwiększy odporność w czasie jesieni – znajdują się w nim na przykład owocowe mieszanki ziołowe, naturalny syrop z imbiru, konfitura malinowa oraz miód. Istnieje również możliwość zakupu spersonalizowanego kosza w wersji fitness, który zawiera słodkie przekąski bez dodatku cukru. W ofercie sklepów internetowych są także kosze z produktami bezglutenowymi, a nawet wegańskimi.

Jaki jeszcze prezent na Dzień Nauczyciela będzie dobrym pomysłem? W zależności od upodobań wychowawcy, sprawdzić może się upominek praktyczny (wieczne pióro, organizer na biurko, torba ekologiczna z personalizowanym nadrukiem, kalendarz na kolejny rok), sentymentalny (zdjęcie klasy oprawione w ramkę, kubek ze zdjęciem, kartka z podpisami wszystkich uczniów) lub bon podarunkowy na miłe przeżycie (bilet do kina lub teatru, bon na masaż, wejściówka na lot balonem albo gokarty).

Prezent dla przedszkolanki na Dzień Nauczyciela

Dzień  Edukacji Narodowej świętują również nauczyciele przedszkoli. W tym przypadku o wyborze prezentu decydują rodzice, którzy przeważnie nie są tak blisko z wychowawczynią, aby poznać jej zainteresowania i upodobania. Z tego powodu warto postawić na bezpieczny upominek na Dzień Nauczyciela, który wywoła uśmiech i sprawi, że obdarowywana osoba poczuje się wyjątkowo. Kwiaty i laurka z podpisami dzieci z pewnością chwycą za serce każdą przedszkolankę, która uwielbia swoich podopiecznych.

Podobnie jak w przypadku wychowawcy klasy, prezent  dla przedszkolanki na Dzień Nauczyciela może być również praktyczny. Kubek z dedykacją i życzeniami od dzieci, torba z personalizowanym napisem, długopis w etui lub niewielkie lusterko z pewnością trafią w gust większości kobiet.

Co w przypadku, gdy wychowawcą grupy przedszkolnej jest mężczyzna? Zarówno panie, jak i panowie powinni docenić kawę oraz słodycze.

Życzenia na Dzień Nauczyciela – co napisać na kartce?

Życzenia na Dzień Nauczyciela powinny być osobiste. Warto podkreślić w nich zasługi pedagoga i podziękować za serce, które wkłada w codzienną edukację oraz wychowanie swoich podopiecznych. Innym pomysłem jest spersonalizowanie istniejących już wierszyków i rymowanek tak, aby jak najbardziej pasowały do obdarowywanego nauczyciela.

Dodaj komentarz