Odpowiednio napisane CV może sprawić, że rekruter zainteresuje się nawet świeżo upieczonym absolwentem liceum, technikum lub szkoły policealnej, który dopiero stawia swoje pierwsze kroki na rynku pracy. Często okazuje się, że brak doświadczenia zawodowego nie przekreśla kandydata – szczególnie, jeśli posiada on wiedzę i umiejętności, które doskonale to rekompensują. Sprawdź, jakie informacje powinieneś zawrzeć w swoim CV do pierwszej pracy.

Co powinno znaleźć się w CV do pierwszej pracy?

Wbrew pozorom, CV do pierwszej pracy nie musi świecić pustkami, a kandydat bez doświadczenia zawodowego może pomyślnie przejść rekrutację na wymarzone stanowisko. Kluczowe jest skonstruowanie go w taki sposób, aby wyszczególnić te umiejętności, które są pożądane w wybranej branży. Zobacz, jak napisać CV do pierwszej pracy.

 • Dane personalne – w tej sekcji musisz zamieścić Twoje dane – imię, nazwisko, adres zamieszkania, e-mail oraz telefon. Nie pisz o nazwisku panieńskim, stanie cywilnym, miejscu urodzenia lub liczbie dzieci, jeśli pracodawca tego nie wymaga.
 • Wykształcenie jeśli jesteś studentem, pomiń informację o szkole średniej. Jeśli nie studiujesz, wspomnij o ukończeniu liceum oraz jego profilu. W dobrej sytuacji są absolwenci technikum lub szkoły policealnej, którzy posiadają dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe – szczególnie, jeśli poszukują pracy w tej samej branży.
 • Praktyki i staże – informacja o stażach i praktykach może być bardzo cenna dla pracodawcy, w szczególności, jeśli nie masz innego doświadczenia. Jest to również znak, że chcesz zdobywać wiedzę oraz umiejętności, dlatego nie pomijaj ich w swoim CV.
 • Zajęcia dodatkowe, wolontariaty, działalność dobroczynna – podanie informacji o działalności w organizacjach charytatywnych może sprawić, że rekruter oceni Cię jako osobę zaangażowaną w pomoc innym, która nie liczy jedynie na korzyści finansowe. Nie zapominaj o wypisaniu tego, co robisz nadprogramowo – to również cenne doświadczenie.
 • Koła naukowe lub studenckie – jeśli uczestniczyłeś w kole studenckim lub naukowym, koniecznie wspomnij o tym w swoim CV do pierwszej pracy. Szczególnie, jeśli dzięki temu mogłeś wziąć udział w szkoleniach, eventach oraz kursach. Opisz swoją działalność i obowiązki, które wykonywałeś.
 • Umiejętności twarde i miękkie – posiadasz prawo jazdy? Znasz biegle język angielski? Z łatwością obsługujesz konkretne programy komputerowe? Jesteś otwarty, komunikatywny, punktualny i zaangażowany? Zarówno twarde, jak i miękkie umiejętności mogą być Twoją przepustką do wymarzonej pracy.
 • Wygrane konkursy, zawody i inne osiągnięcia – nie wstydź się chwalić swoimi osiągnięciami w CV. Dzięki nim dasz się poznać rekruterowi jako osoba zaangażowana, dążąca do celu oraz ambitna.
 • Zainteresowania i pasje – Prowadzisz bloga? Posiadasz własną stronę internetową? Kręcisz filmy na YT? Koniecznie również zaprezentuj je pracodawcy w swoim CV. Dzięki temu będzie on miał możliwość weryfikacji Twoich hobby – szczególnie, jeśli łączą się one ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Jakich błędów w CV do pierwszej pracy nie należy popełniać?

Osoby, które dopiero raczkują na rynku pracy, bardzo często często dopuszczają się rażących błędów w swoich CV do pierwszej pracy. Niestety, nawet te z pozoru błahe mogą całkowicie skreślić kandydata w oczach pracodawcy i odebrać mu szansę na zatrudnienie w wymarzonej branży. Zanim wyślesz swoją aplikację, sprawdź, czy nie znajdują się w niej żadne niżej wymienione kwiatki.

 • Nieodpowiednie zdjęcie – to jeden z najczęstszych błędów, przez który odrzucani są kandydaci. Zamieszczenie w CV selfie lub wyciętego zdjęcia z imprezy (bez znaczenia, że bardzo korzystnie na nim wyszedłeś) uchodzi za nieprofesjonalne. Jaka zatem fotografia najlepiej sprawdzi się w CV? Taka, na której jesteś ubrany w elegancki strój oraz wykonana na jasnym tle. Lekki uśmiech jest również mile widziany.
 • Nieformalny adres e-mail – podobnie jak w przypadku zdjęcia, taka błahostka jak adres e-mail również może skreślić kandydata. Unikaj używania e-maila, w którego nazwie znajduje się Twój pseudonim lub zabawna nazwa domeny (np. kurczaczek96@wp.pl lub kasiaw@buziaczek.pl). Załóż profesjonalny adres na podstawie wzoru: imię.nazwisko@domena.pl.
 • Błędy i literówki – błędy stylistyczne, ortograficzne, interpunkcyjne, a także literówki nie świadczą dobrze o kandydacie na pracownika. Takie CV uchodzi za niechlujne i nie zachęca rekrutera do zaproszenia go na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli wiesz, że zdarza Ci się popełniać błędy, włącz autokorektę w programie do edycji tekstu oraz poproś bliską osobę o dokładne przeczytanie Twojego CV.
 • Przerost formy nad treścią – myślisz nad wysłaniem niestandardowego i bardzo kreatywnego CV do pierwszej pracy? Zastanów się, czy pracodawca oczekuje od Ciebie popisania się umiejętnościami graficznymi. Jeśli aplikujesz na stanowisko designera, fotografa lub grafika – w porządku. W przeciwnym wypadku wystarczy elegancki, przejrzysty szablon ze stonowanymi kolorami.
 • Zły format pliku – CV najlepiej wyślij w pliku pdf – dzięki temu unikniesz sytuacji, w której rekruter nie będzie mógł go otworzyć.

Nie zapomnij o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych, która powinna znaleźć się na końcu każdego CV. To jedna z pierwszych rzeczy, na którą zwraca uwagę pracodawca i jeśli jej nie zamieścisz, prawdopodobnie odrzuci Twoją aplikację już na wstępie. Sprawdź również, czy używana przez Ciebie formuła jest aktualna. Niektóre firmy podają w ogłoszeniu gotową treść, którą wystarczy przekleić do pliku z CV.

Wiesz już, jak napisać CV do pierwszej pracy, dlatego nie pozostało nam nic innego, jak życzyć Ci powodzenia!

Dodaj komentarz