Matura 2020 była dużym wyzwaniem dla systemu szkolnictwa, ale również dla zdających egzamin uczniów szkół średnich. Z uwagi na pandemię koronawirusa, maturzyści od marca musieli przejść na tryb nauki zdalnej, a terminy matur zostały przesunięte z maja na czerwiec. Maturzyści poznali wyniki miesiąc temu – egzaminu dojrzałości nie zdał co czwarty z nich. Tym uczniom, którzy oblali tylko jeden przedmiot, przysługuje prawo do poprawiania matury. Jak będą przebiegały egzaminy oraz kiedy się one odbędą?

Matura poprawkowa 2020: termin, ile trwa?

Najważniejszą informacją dla tegorocznych maturzystów jest data poprawy pisemnej części egzaminu. Poprawka matury odbędzie się dokładnie 8 września o godzinie 14:00. Termin ten dotyczy wszystkich przedmiotów. Podobnie jak w przypadku matur sierpniowych, część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych i języki obce nowożytne) nie będzie przeprowadzana. Kto zatem może przystąpić do poprawek? Tak, jak w poprzednich latach, matura poprawkowa przysługuje wyłącznie tym uczniom, którzy oblali tylko jeden przedmiot obowiązkowy pod warunkiem, że podeszli do wszystkich egzaminów oraz żaden z nich nie został unieważniony. Osoby, które pomyślnie zdały przedmioty podstawowe, ale nie są zadowolone z wyników egzaminów rozszerzonych, będą miały okazję poprawić je dopiero za rok.

Kluczowe było także złożenie podania o zamiarze przystąpienia do poprawki w ciągu 3 dni roboczych od ogłoszenia wyników. Pozostali maturzyści, którym nie powiodło się na egzaminie z więcej niż jednego przedmiotu, będą musieli poczekać do przyszłego roku.

Wiele osób zastanawia się również ile trwa matura poprawkowa. W przypadku języka polskiego będzie to 170 minut, matematyki – 180 minut, a języka nowożytnego – 160.

Poprawa matury – ostatnie przygotowania

Do matury poprawkowej zostało zaledwie pięć dni. W tym czasie warto powtórzyć materiał lub skorzystać z korepetycji online – wiele przydatnych treści można znaleźć na kanałach dla maturzystów na YouTubie. Kluczowe jest również rozwiązywanie arkuszy maturalnych z poprzednich lat, ponieważ wiele zadań ma ten sam schemat i wystarczy nauczyć się je rozwiązywać. Na dzień przed poprawką warto pozwolić sobie wypocząć. Szczególnie, że sen jest bardzo ważny w procesie nauki, a po przespanej nocy łatwiej poradzić sobie ze stresem przed egzaminem. Osoby poprawiające maturę z angielskiego, mogą przypominać sobie słówka metodą kojarzeń, która jest jedną z najbardziej skutecznych podczas nauki języków obcych.

Wyniki matury poprawkowej 2020

Pełne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, uwzględniające osoby zdające w terminie dodatkowym (lipcu) oraz poprawkowym (wrześniu) pojawią się do 30 września. Podobnie jak w przypadku pierwszego terminu, wyniki matury poprawkowej będzie można sprawdzić bez wychodzenia z domu na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Podczas logowania trzeba będzie podać swój numer PESEL oraz specjalnie wygenerowane hasło otrzymane ze szkoły.

Czy matura otwiera drogę do lepszej pracy? Warto pamiętać, że te czasy już dawno przeminęły. O sukcesie zawodowym nie świadczy także wykształcenie wyższe. Współcześnie młodzi ludzie mają o wiele więcej możliwości w zdobyciu doświadczenia oraz przyszłościowego zawodu i mogą na przykład uczyć się w szkole policealnej, do której matura nie jest wymagana. Kandydaci mają do wyboru ponad sto kierunków, w tym również darmowe, których ukończenie daje im szansę na znalezienie dochodowej pracy.

Dodaj komentarz