Czas powrotu do szkoły zazwyczaj wiąże się z dużymi zakupami. W sklepach aż roi się od kolorowych zakreślaczy, cienkopisów I długopisów, co jest dużym wyzwaniem dla wielbicieli asortymentu papierniczego. Niestety, większość przyborów zapakowana jest w folię i plastik, a część z nich wykonana jest z wątpliwej jakości surowców. Jak zatem mądrze i z poszanowaniem środowiska zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy, a jednocześnie nie dać się konsumpcjonizmowi? Oto nasze porady.

Kup tylko to, co jest Ci niezbędne

Zanim wybierzesz się na szkolne zakupy, sprawdź, jakie przybory zostały Ci z poprzednich lat. Może okazać się, że Twoja lista rzeczy do kupienia skróci się do niezbędnego minimum, a Ty oszczędzisz pieniądze. Jeśli już wiesz, czego potrzebujesz, postaraj się wybierać rzeczy dobre jakościowo oraz te z recyklingu. Coraz więcej marek oferuje ubrania, dodatki oraz plecaki wykonane z przetworzonych butelek PET, które są bardzo wytrzymałe, a podczas ich wytwarzania zużyto znacznie mniej wody i energii. Dobrym pomysłem jest kupienie zeszytów z papieru z recyklingu. Z grubego i wytrzymałego papieru wytwarzane są także piórniki, saszetki, a nawet portfele. Zamiast paczki długopisów, zainwestuj w droższe, ale ekologiczne wieczne pióro. Nie do wszystkich modeli trzeba dokupywać plastikowe wkłady – niektóre możesz napełnić atramentem bezpośrednio z buteleczki.

Ekologiczne akcesoria nie tylko do szkoły

Zabierasz ze sobą drugie śniadanie? Zaopatrz się w metalowy pojemnik oraz woskowijki, które są świetną alternatywą dla papieru śniadaniowego. Zamiast kupować codziennie butelkę wody, zainwestuj w metalowy bidon, który doskonale utrzymuje zarówno zimno, jak i ciepło, dlatego w porze zimowej będziesz mógł zabrać w nim również gorącą herbatę. Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, miej zawsze przy sobie składany silikonowy kubek na wynos, który z powodzeniem wrzucisz do plecaka lub torby. Większość kawiarni bez problemu przygotowuje napoje do własnego kubka, a nawet oferuje klientom zniżki. Jeśli unikasz plastiku nawet z recyklingu, możesz sięgnąć po zwykły metalowy termos.

Daj rzeczom drugie życie

Jeśli posiadasz rzeczy, których nie używasz, a z powodzeniem mogłyby one posłużyć jeszcze kilka lat, rozdaj je znajomym. Przed rozpoczęciem roku szkolnego, wiele organizacji charytatywnych organizuje zbiórki przyborów dla dzieci z ubogich rodzin. Być może masz kilka piórników lub plecak, które ostatnie lata przeleżały w szafie, a wystarczy je uprać i odświeżyć? Koniecznie zrób również przegląd jesiennych ubrań i pozbądź się tych, w których od dawna nie chodzisz. Jeśli są w dobrym stanie, z powodzeniem wystawisz je na aukcjach internetowych lub grupach w mediach społecznościowych. W ten sam sposób możesz również uzupełnić jesienną garderobę za niewielkie pieniądze i bez wspierania szkodliwego dla środowiska fast fashion. Kupowanie z drugiej ręki jest nie tylko tańsze, ale dobre dla naszej planety.

Dodaj komentarz