Wiele osób nie wie, jak radzić sobie z porażkami. Zamiast wyciągnąć z nich wnioski, przeżywają niepowodzenia przez długi czas. Sprawdź, jak pokonać lęk przed porażką i zmienić do niej swoje podejście.

Lęk przed porażką – skąd się bierze?

Lęk przed porażką dotyczy wielu osób i nie ma w tym nic dziwnego – niepowodzenie jest bardzo negatywnym doświadczeniem, które może wpłynąć nie tylko na nasze życie, ale także innych ludzi. Jego korzeni można upatrywać się już w dzieciństwie – za zaszczepienie w dziecku lęku przed porażką odpowiadają najczęściej rodzice. Strach bierze się z mylnego przekonania, że nasi znajomy lub współpracownicy nie popełniają błędów lub radzą sobie z nimi o wiele lepiej.

Niektórzy traktują porażkę bardzo personalnie i uznają za coś, czego za wszelką cenę powinno się unikać. Tymczasem porażka może być doskonałym drogowskazem na przyszłość lub po prostu informacją o nieskuteczności jakiegoś działania. Trzeba tylko zmienić swój stosunek do nich i co najważniejsze – nauczyć się wyciągać wnioski.

Zobacz: Syndrom oszusta – co to jest?

Jak radzić sobie z porażką? 5 wskazówek

Nie wiesz, jak poradzić sobie z porażką? Przygotowaliśmy dla Ciebie pięć wskazówek, dzięki którym poczujesz się lepiej i łatwiej pogodzisz się z niepowodzeniem. 

Zaakceptuj swoje niepowodzenie

Przyznanie się do błędu, wzięcie za niego odpowiedzialności i zaakceptowanie porażki nie każdemu przyjdzie z łatwością. I nie ma w tym nic złego – wiele osób potrzebuje czasu, aby pogodzić się z klęską. To najważniejszy, ale również najtrudniejszy etap w całym procesie, bez którego nie da ruszyć się dalej.

Uświadom sobie, że porażki zdarzają się każdemu

Jak pokonać strach przed porażką? Przede wszystkim uświadom sobie, że nie jesteś jedyną osobą, która jej doświadczyła. Porażki zdarzają się każdemu – nawet najwięksi gracze, sportowcy, naukowcy, eksperci w danej branży czy liderzy na rynku czasami muszą zmierzyć się z klęską. Niektórzy są na nie przygotowaniu zawczasu. Szczególnie że w niewielu profesjach możliwe jest osiągniecie sukcesu już na początku. Najważniejsze, aby wyciągnąć z porażki lekcję na przyszłość i nie poddawać się.

Jak radzić sobie z porażką? Naucz się wyciągać z niej wnioski

Zaakceptowanie porażek oraz umiejętność wyciągania z nich wniosków, nie tylko ogranicza ryzyko znalezienia się w tym samym miejscu, ale także sprzyja kreatywności w poszukiwaniu nowych rozwiązań.

Przeanalizuj to, co doprowadziło do błędu

Największą naukę na przyszłość przyniesie analiza czynników, które doprowadziły do porażki. W tym celu warto zadać sobie kilka pytań pomocniczych, np. Co nie zadziałało? Co mogłem zrobić lepiej? Czy pojawiły się sygnały ostrzegawcze? Czy mogę jeszcze coś ocalić? Wnioski najlepiej wypisać na kartce, ponieważ słowo zapisane ma większą moc niż pomyślane.

Jak poradzić sobie z porażką? Nie poddawaj się

Poddanie się tylko pogorszy sytuacje i przekreśli możliwość wyciągnięcia z porażki cennej lekcji. Osoby, które rezygnują po pierwszym niepowodzeniu, odrzucają szansę na nauczenie się czegoś nowego.

Sprawdź również: Jak wyjść z depresji?

Porażka – jak sobie z nią poradzić i zmienić swoje podejście?

Jak radzić sobie z porażką? Obwinianie się jest naturalną reakcją na niepowodzenie. Problem zaczyna się, gdy ciężar klęski nie maleje i zaczyna doskwierać również w pozazawodowych aspektach życia. Rozpamiętywanie swoich niepowodzeń czy przeżywanie w kółko tego samego wydarzenia, nie prowadzi do ich lepszego zrozumienia. Wręcz przeciwnie – myśli te wywołują stres, wpływają negatywnie na umiejętność rozwiązywania problemów, a co najgorsze – mogą doprowadzić do depresji. To dlatego tak ważna jest zmiana podejścia do porażki i potraktowanie jej jako drogowskazu na przyszłość lub lekcji, z której można wyciągnąć naukę. Niezbędna będzie również zmiana nawyku myślowego – zamiast: „Jestem beznadziejny, nic nie idzie po mojej myśli” spróbuj powiedzieć: „Radziłem sobie w życiu z gorszymi problemami, więc teraz też dam radę”.

A co jeśli rozpamiętywanie weszło już w krew na dobre i trudno sobie z nim poradzić? Najlepszym wyjściem będzie spotkanie z profesjonalnym psychoterapeutą. Doraźnie pomoże także skupianie się na tym, co tu i teraz, przekierowanie swojej uwagi na aktualnie wykonywane czynności, np. jedzenie, zmywanie czy pisanie na komputerze. Innymi metodami, które pozwalają oderwać się od negatywnych wspomnień i przeżywania na nowo porażki, może być także śpiewanie piosenek w myślach, wykonywanie prostych zadań matematycznych, szukanie rymów do słów.

A jak Ty radzisz sobie z porażkami? Podziel się swoimi sposobami w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz