Ćwiczenia na pamięć wykonywane regularnie sprawią, że przez długi czas będziemy cieszyli się sprawnym umysłem. Z tego powodu warto Sprawdź nasze propozycje prostych ćwiczeń na pamięć krótkotrwałą i długotrwałą.

Ćwiczenia na pamięć – dlaczego warto je stosować?

Nadmiar informacji z mediów, które człowiek otrzymuje każdego dnia, przyczynia się do osłabienia pamięci. Przeciążony mózg nie funkcjonuje prawidłowo, dlatego z biegiem lat zdolność zapamiętywania zaczyna się pogarszać. Tak, jak ćwiczenia fizyczne pozwalają na zachowanie sprawności i szczupłej sylwetki, tak trening umysłu umożliwia zachowanie dobrej pamięci, chroni przed demencją oraz poprawia koncentrację. Ćwiczenia na pamięć są polecane nie tylko osobom w starszym wieku, ale także dzisiejszym dwudziestolatkom, którzy są szczególnie narażeni na przeciążenie informacyjne.

Pamięć krótkotrwała a długotrwała

Pamięć krótkotrwała zwana inaczej operacyjną, pozwala na zachowanie pewnej ilości informacji przez krótki czas i jest niezbędna do funkcjonowania w życiu codziennym. To dzięki niej możliwe jest wykonywanie krótkich obliczeń w myślach, zapamiętanie listy zakupów, dat ważnych wydarzeń, rocznic, czy imion osób, z którymi właśnie rozmawiamy. Jej średnia pojemność to około 7 elementów, jednak można ją łatwo zwiększyć. Warto zatem dowiedzieć się, jak ćwiczyć pamięć.

Z kolei pamięć długotrwała to zgromadzona wiedza na temat świata, emocje, słowa, wspomnienia, zdarzenia oraz posiadane umiejętności. To wszystkie doświadczenia człowieka oraz magazyn informacji powiązanych z jego własną osobą. Pamięć krótkotrwała i długotrwała są ze sobą mocno powiązane. Do skutecznego zapamiętywania, przechowywania oraz odtwarzania informacji, można wykorzystać mnemotechniki

Jak ćwiczyć pamięć krótkotrwałą?

Ćwiczenia na pamięć krótkotrwałą są łatwe i przyjemne. Często mają postać gier, ale do skutecznego zapamiętywania, przechowywania oraz odtwarzania informacji, można wykorzystać też mnemotechniki. Sprawdź trzy polecane przez nas metody:

  • gry typu memory – ten rodzaj gier polega na zapamiętaniu wielu elementów w coraz krótszym czasie, na przykład zebraniu par tych samych kart przy wykonaniu jak najmniejszej liczby ruchów. Doskonale poprawiają koncentrację, cierpliwość i spostrzegawczość oraz umożliwiają pracę nad refleksem. Gry memory są świetną metodą ćwiczeń na pamięci dla dzieci, ale z powodzeniem mogą w nie grać osoby dorosłe oraz seniorzy;
  • grupowanie – ta metoda sprawdzi się w przypadku konieczności zapamiętania ciągu cyfr – przyjdzie to o wiele łatwiej, jeśli zostaną pogrupowane po dwie. Warto wypróbować tę i spróbować zapamiętać numer PIN, rachunku bankowego lub telefonu;
  • mnemotechniki – do treningu pamięci krótkotrwałej doskonale sprawdzają się mnemotechniki. Proste ćwiczenia na pamięć i koncentrację, takie jak rymy, skrótowce, wierszyki, systemu pierwszych liter i skojarzenia, sprawią, że nie zapomnisz o ważnych informacjach;
  • powtarzanie – o roli powtarzania była mowa w poście o sposobach na metodach szybkiej i efektywnej nauki. Technika ta pomaga w wydłużeniu czasu przechowywania informacji w pamięci. Warto powtarzać na głos, ponieważ znacznie szybciej zapamiętujemy dźwięki niż obrazy. Najlepiej jeśli liczba elementów (np. na liście zakupów) nie przekracza siedmiu.

Jak ćwiczyć pamięć długotrwałą?

Zapamiętywanie w przypadku pamięci długotrwałej wymaga większego zaangażowania, skupienia oraz cierpliwości. Oto przykłady skutecznych ćwiczeń na pamięć długotrwałą:

  • rozwijanie umiejętności manualnych – robótki ręczne, rysowanie, malowanie, tworzenie;
  • uczenie się nowych języków;
  • rozwiązywanie krzyżówek;
  • podróżowanie i poznawanie nowych kultur;
  • pogłębianie swojej wiedzy w różnych dziedzinach.

Dla pamięci długotrwałej niezwykle ważna jest odpowiednia ilość snu, dzięki której możliwe jest uporządkowanie oraz wzmocnienie zdobytych informacji. To z tego powodu jednym z najczęściej popełnianych błędów przez uczniów, słuchaczy i studentów jest nauka w nocy.

A czy Ty pamiętasz o regularnych ćwiczeniach na pamięć? Daj nam znać w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz