Motywacja do nauki nie przychodzi od tak – żeby ją znaleźć, trzeba zacząć działać. Sprawdź nasze porady, dzięki którym zobaczysz, jak zmotywować się do nauki i szybko osiągniesz założony cel!

Motywacja do nauki – jak ją znaleźć?

Przed Tobą sesja, egzaminy, sprawdziany i kartkówki, a Ty nie wiesz, jak się zmotywować do nauki, więc czekasz na inspirację? Idziemy o zakład, że w tym czasie zdążyłeś już posprzątać swój pokój, umyć okna, ugotować obiad i wypić kawę. Jak mawiają studenci: „Jeszcze tylko zamiotę pustynię i mogę siadać do książek!”. Niestety musimy Cię rozczarować – motywacja do nauki nie przyjdzie do Ciebie sama. Jeżeli chcesz ją wyzwolić, musisz zacząć działać. Jak to zrobić? Sprawdź kilka porad, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Znajdź cel swojej nauki

Myśl, że wysiłek włożony w naukę przybliża do realizacji założonych planów, skutecznie napędza do działania. Z tego powodu warto odpowiedzenie sobie na pytania: „Dlaczego to robię? ”, „Jakie korzyści będę z tego miał?”. Nikt w końcu nie uczy się bez powodu – nawet, jeśli w obecnej sytuacji nasuwają się takie wnioski, na proces nauki warto spojrzeć w perspektywie zdanej matury, wymarzonych studiów czy pracy w wybranym zawodzie. Szczególnie, że w przyszłości może wpłynąć on nie tylko na sukces w życiu zawodowym, ale również na wzrost pewności siebie czy lepsze rozumienie świata. Cele warto zapisać i mieć je przed oczami w chwilach zwątpienia.

Motywacja do nauki z systemem nagród

Zastanawiasz się, jak znaleźć motywację do nauki? Skuteczną metodą psychologiczną jest nagradzanie się za czas spędzony nad książkami. Jak wygląda to w praktyce? Jeden odcinek serialu lub rozdział książki za opanowanie konkretnej części materiału. Widząc nagrodę na horyzoncie, już samo dążenie do celu będzie dla Ciebie nie lada przyjemnością. Pamiętaj, że nagroda za osiągnięcie celu, który wymagał dużego wysiłku, np. zdanie wszystkich egzaminów w czasie sesji czy uzyskanie tytułu zawodowego, powinna mieć szczególną wartość. Za ten wysiłek przygotuj dla siebie coś naprawdę wyjątkowego – wtedy Twoja motywacja do nauki na pewno nie osłabnie!

Mądre rozplanowanie nauki

Jak zmusić się do nauki, kiedy goni czas? Na pewno nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę. Nie od dziś wiadomo, że próba opanowania całego materiału w noc przed egzaminem najczęściej kończy się fiaskiem. To dlatego tak ważne jest, aby na początku mądrze ją zaplanować. Koniecznie sprawdź, jakie metody uczenia się są dla Ciebie najlepsze. Jeśli jednak nie masz na to czasu, najłatwiejszym sposobem będzie podzielenie materiału na kilka dni i uczenie się tylko konkretnych tematów. Mózg o wiele lepiej przyswaja mniejsze porcje informacji, które dodatkowo łatwiej będzie powtórzyć. Szczególnie, że powtarzanie to bardzo ważny element w procesie uczenia się, bez którego nie ma mowy o pozytywnym wyniku. Przydatne może być również wydrukowanie tygodniowego planera lub zainstalowanie aplikacji w telefonie. Słowo zapisane ma większą moc niż pomyślane, a wykreślanie wykonanych zadań przynosi dużo satysfakcji.

Przerwy w nauce to konieczność

Przerwy w nauce sprzyjają rozwojowi pamięci długotrwałej. Najbardziej zalecane jest robienie pięciominutowych przerw co pół godziny. Taki tryb przyswajania wiedzy sprawia, że ważne informacje zostają w głowie na dłużej niż podczas ciągłej, wielogodzinnej nauki. Co w takim razie robić podczas przerwy? Najlepiej zrezygnować z sięgania po telefon i przeglądania mediów społecznościowych, ponieważ ryzyko utraty poczucia czasu się jest zbyt duże. Korzystne będzie za to wykonanie kilku ćwiczeń, rozciągnięcie się, zjedzenie czegoś czy zaczerpnięcie świeżego powietrza.

Nie zapominaj o odpoczynku

Niektóre osoby mają tendencję do siedzenia w książkach tak długo, aż nad nimi nie zasną. To błąd! Wielogodzinna, wykańczająca nauka nie tylko nie przynosi efektów, ale również wyzwala wiele frustracji. Myśl, że spędzisz tak cały dzień albo noc, z pewnością nie jest motywująca. Z tego powodu musisz znaleźć czas na odpoczynek. Na pewno masz swoje ulubione sposoby na relaks. Układasz puzzle? Rysujesz? Czytasz książki? Świetnie! Unikaj nauki w nocy, a wieczory spędzaj tak, jak lubisz. Zapewnij sobie również co najmniej 8 godzin nieprzerwanego snu. Szczególnie że ma on ogromne znaczenie w procesie nauki. W czasie snu dochodzi bowiem do wzmacniania i utrwalania informacji, które zdobyłeś w ciągu dnia. To dlatego po przebudzeniu jesteś w stanie przypomnieć sobie definicje, które powtarzałeś dzień wcześniej.

Jak znaleźć motywację do nauki? Najpierw zadbaj o przestrzeń

Jak mieć motywację do nauki, skoro wokół panuje chaos? To, jak wygląda miejsce pracy ma wpływ na produktywność. Nie warto tracić czasu na szukanie notatek, które zawieruszyły się w stosie innych papierów. Bałagan na biurku działa rozpraszająco, utrudnia skupienie się, a także podwyższa poziom stresu. Według badań Instytutu Neurobiologii Uniwersytetu w Princeton, ład i porządek w środowisku pracy sprzyja zdolności do przetwarzaniu informacji, poprawia koncentrację, a także zwiększa wydajność. W świetle innych badań, osoby przytłoczone bałaganem i zagraceniem swoich mieszkań, odwlekały obowiązki w czasie. To dlatego musisz dobrze przygotować swoje miejsce do nauki. Jak to zrobić? Recepta jest jedna: regularne dbanie o czystość biurka. Pod ręką warto mieć także wszystkie niezbędne „przydasie”- zakreślacze, kolorowe długopisy, karteczki indeksujące, a także szklankę wody i przekąskę.

Jak zmotywować się do nauki zdalnej?

Motywacja do nauki w czasie nauczania zdalnego czy kwarantanny może być mniejsza. Wynika to z faktu, że nie każdemu służy przebywanie w domu przez dłuższy czas, szczególnie, gdy dookoła jest wiele rozpraszaczy. Jeśli nie wiesz, jak zmotywować się do nauki w domu, wykorzystaj powyższe porady oraz zadbaj o regularne powtórki. Możesz również ustalić ścisły plan dnia, dzięki któremu znajdziesz zarówno czas na naukę, jak i odpoczynek. Te proste sposoby sprawią, że wyzwolisz w sobie energię do działania i unikniesz rozleniwienia się.

A Ty w jaki sposób motywujesz się do nauki? Zdradź nam swoje sposoby w komentarzu! 👇

1 Komentarz

  1. Dla mnie najskuteczniejsza motywacja do nauki to… Nauka. Człowiek obiecuje sobie, że siądzie tylko na 10 minut, a potem wciąga się już na dobre. Działanie to podstawa.

Dodaj komentarz