Mikołajki klasowe to zwyczaj obchodzony w polskich szkołach od wielu lat. Tego dnia uczniowie wraz z wychowawcą wręczają sobie drobne podarki i spędzają czas w świątecznej atmosferze. Sprawdź w naszym artykule, jak zorganizować mikołajki klasowe, aby były oryginalne, a także dowiedz się, jaki prezent kupić dla kolegi lub wychowawcy.

Klasowe mikołajki – co to za tradycja?

Mikołajki, czyli dzień Świętego Mikołaja, obchodzone są 6 grudnia. Zwyczaj ten zyskał na popularności prawdopodobnie w X wieku, kiedy dzieciom były wystawiane przedstawienia teatralne o życiu i działalności tego niezwykle szlachetnego człowieka. Tradycja obdarowywania najmłodszych drobnymi upominkami pojawiła się w XV wieku na ziemiach polskich, czeskich, austriackich, holenderskich i niemieckich. Grzeczne maluchy otrzymywały wówczas owoce, orzechy oraz słodkości. W Czechach dzieci wieszały skarpety na ramach okiennych, w Holandii zostawiały buty przy kominku, a w Austrii – na parapecie. Współcześnie polskie maluchy wierzą, że Święty Mikołaj odwiedza je nocą i zostawia podarki pod poduszką, w dużej skarpecie lub w bucikach. Najczęściej są to małe zabawki oraz słodycze.

Szkolne mikołajki – jak je zorganizować?

Zwyczaj ten kultywowany jest od wielu lat nie tylko w domach, ale również szkołach. Szkolne mikołajki poprzedzone są losowaniem, w którym udział bardzo często bierze również wychowawca. Uczestnik zabawy losuje konkretną osobę, a następnie kupuje dla niej prezent. Podarek ma nawiązywać do zainteresowań kolegi lub koleżanki. Zgodnie ze zwyczajem, nie powinno się wyjawiać imienia wylosowanej osoby. Dzięki temu zabawa jest ciekawsza, a obdarowujący musi się trochę wysilić, aby znaleźć coś, co sprawi koledze radość. W większości przypadków uczniowie wymieniają się karteczkami, aby trafić na najbliższego znajomego i to właśnie jemu wręczyć prezent. Rozdawanie podarków ma miejsce 6 grudnia lub na najbliższej godzinie wychowawczej, która wypada po mikołajkach.

Mikołajki można również urozmaicać na wiele sposobów. Ciekawym pomysłem jest losowanie litery, na jaką ma zaczynać się nazwa prezentu, oraz jego koloru. W przypadku litery „s” oraz koloru czerwonego podarkiem mogą być skarpetki, samochodzik, spinka do włosów, słodycze i inne.

Zabawnym elementem mikołajek może być wytypowanie osób, które wcielą się w rolę świętego Mikołaja oraz jego pomocnicy lub pomocnika i wspólnie będą rozdawały prezenty. Wystarczy czerwona czapka z pomponem i sztuczna broda, aby wprowadzić świetną atmosferę!

W starszych klasach często odchodzi się od klasycznych mikołajek, które polegają na wzajemnym kupowaniu sobie drobnych prezentów. Uczniowie mogą chcieć uczcić dzień św. Mikołaja w zupełnie inny sposób, na przykład klasowym wyjściem do kina lub na lodowisko.

Jaka powinna być cena prezentu?

Prezenty mikołajkowe mają wymiar symboliczny i są niedrogie. Kwota, jaką uczestnicy zabawy mają na nie przeznaczyć, wynosi zazwyczaj od 15 do 50 złotych. W młodszych klasach jest ona ustalana przez wszystkich rodziców lub trójkę klasową, a w starszych przez samych uczniów i wychowawcę.

Prezenty na mikołajki klasowe

Co kupić na mikołajki w szkole? Pomysły na prezenty do 50 zł

Wiele osób zastanawia się, co kupić dziewczynie, a co będzie dobrym wyborem dla chłopaka. Podczas wyboru prezentów na tegoroczne mikołajki nie warto kierować się stereotypami, ale znaleźć coś, co faktycznie trafi w gust obdarowywanej osoby i będzie odpowiadało jej zainteresowaniom. Chłopiec może uwielbiać malowanie farbami, a dziewczynka – składanie modeli samolotów.

Prezenty tematyczne na mikołajki

Tematyczny prezent to taki, który związany jest z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Zakupienie słodyczy, kubka z reniferem, aromatyzowanych herbat, zabawnych kapci i skarpetek w świąteczne wzory czy bombki z imieniem obdarowywanej osoby nie powinno być problemem nawet przy ograniczonym budżecie. W przypadku młodszych dzieci sprawdzi się również książeczka lub zabawka z gwiazdkowym motywem, na przykład zestaw klocków, figurek albo pluszak.

Elektroniczne prezenty na mikołajki

Elektronika będzie dobrym wyborem w przypadku uczniów szkoły średniej lub ostatnich klas podstawówki. Świetny i niedrogi drobiazg, który przyda się każdemu, to pendrive. Warto wybrać taki, który ma ciekawy design lub dużą pojemność. Nastolatek powinien ucieszyć się również ze słuchawek dousznych z bluetoothem. Za 50 zł można także kupić niewielki przenośny głośnik, który łączy się z telefonem i umożliwia zrobienie imprezy niemal w każdym miejscu. Praktycznym prezentem na mikołajki w szkole jest powerbank. Ten niepozorny gadżet pozwala naładować telefon lub inne urządzenie elektroniczne w każdym miejscu.

Praktyczne prezenty na mikołajki

Poza elektroniką istnieje wiele praktycznych prezentów, które ucieszą nastolatka. Dobrym pomysłem może być zestaw kosmetyków do pielęgnacji ciała, pudełko śniadaniowe oraz kalendarz. Na nadchodzące mrozy świetnie sprawdzą się również kubek termiczny, czapka i szalik, ogrzewacze do rąk lub nauszniki.

Co kupić wychowawcy na mikołajki?

Zakup prezentu mikołajkowego dla wychowawcy wielu osobom może wydawać się kłopotliwy. Obdarowanie nauczyciela czymś, co wywoła uśmiech na jego twarzy, wcale nie musi być jednak trudne. Bezpiecznym pomysłem na podarek do 50 złotych może być voucher do kina lub jednej z popularnych sieci księgarni. Osoba obdarowywana będzie mogła sama wybrać film lub książkę, która przypadnie jej do gustu. W przypadku mniejszego budżetu doskonale sprawdzi się zestaw kaw lub herbat oraz słodycze.

Dodaj komentarz