Na forach internetowych o tematyce edukacyjnej nieustannie przewija się temat wykształcenia po szkole policealnej. Osoby zainteresowane tą formą nauczania wciąż pełne są wątpliwości, a kwestia dyplomu i kwalifikacji jest bez wątpienia jedną z kluczowych przy wyborze dalszej ścieżki kształcenia. Sprawdź, jakie wykształcenie ma absolwent szkoły policealnej.

Czym jest szkoła policealna?

Szkoła policealna to placówka oświatowa przeznaczona dla osób posiadających wykształcenie średnie. Co ważne, kandydata nie skreśla brak matury. Z tego powodu szkoły policealne są dobrym wyborem dla świeżo upieczonych absolwentów liceów i techników, którzy nie posiadają świadectwa dojrzałości, ale chcą kontynuować edukację. Coraz częściej zapisują się do nich także studenci, którym zależy na zdobyciu pewnego zawodu oraz osoby szukające nowej branży.

Szkoła policealna – co daje?

Co daje szkoła policealna? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które po ukończeniu liceum lub technikum, chcą kontynuować swoją edukację. Szkoła policealna umożliwia szybkie zdobycie kwalifikacji zawodowych w profesjach, na które jest szczególne zapotrzebowanie na rynku pracy. Mowa o:

Osoby, które posiadają uprawnienia do wykonywania tych zawodów, nie mogą narzekać na brak ofert zatrudnienia. Co więcej, nie muszą one ograniczać się do pracy w Polsce. Deficyt techników odnotowuje się w Niemczech, Szwecji, Norwegii, Włoszech czy Wielkiej Brytanii. Wyjazd zagraniczny to z kolei szansa na zarobki nawet trzykrotnie wyższe, niż w kraju.

Sprawdź również: Co zamiast studiów, czyli alternatywy dla studenckiego życia

Jakie wykształcenie po szkole policealnej?

Dla wielu osób kwestia wykształcenia po szkole policealnej nie jest jasna. Rozwiejmy zatem wszelkie wątpliwości. Słuchacz, który ukończył szkołę policealną dalej posiada wykształcenie średnie, a jeśli zdał egzamin zawodowy lub z kwalifikacji, dodatkowo otrzymuje tytuł specjalisty lub technika. Szkoła policealna nie gwarantuje zatem wykształcenia zawodowego, ani tym bardziej wyższego!

To pierwsze dotyczy wyłącznie osób, które ukończyły zasadniczą szkołę zawodową, szkołę zasadniczą lub inną szkołę równorzędną. Drugie zaś posiadają absolwenci uczelni wyższych, którzy otrzymali tytuł zawodowy licencjata lub magistra. Z czego wynikają powyższe wątpliwości? Prawdopodobnie chodzi o przestarzały termin „studium”, jakim dawniej określano szkoły policealne. Ze względu na podobieństwo w nazewnictwie, jest on mylnie utożsamiany ze studiami.

Wykształcenie po szkole policealnej i średniej – różnice

Wątpliwości budzą również różnice między wykształceniem po szkole policealnej a średniej. Przyjrzyjmy się zatem tym kwestiom:

  • absolwent liceum posiada wykształcenie średnie;
  • absolwent technikum posiada wykształcenie średnie, a po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, również tytuł technika;
  • absolwent szkoły policealnej posiada wykształcenie średnie, które nabył w liceum lub technikum, a po po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, również tytuł zawodowy technika.

Wykształcenie po szkole policealnej i średniej a zatrudnienie

Osoby z pewnym fachem w ręku oraz umiejętnościami praktycznymi, mają dużo większe szanse na odniesienie sukcesu zawodowego zarówno w Polsce, jak i za granicą. Szczególnie, że na rynku pracy wciąż odczuwalny jest deficyt wykwalifikowanych specjalistów. Samo wykształcenie średnie dla potencjalnego pracodawcy może być niewystarczające, ponieważ o atrakcyjności pracownika świadczy przede wszystkim jego doświadczenie. Świeżo upieczony absolwent liceum lub technikum nie powinien zatem liczyć na wysokie wynagrodzenie lub możliwość szybkiego awansu.


Sprawdź również: Jak znaleźć pierwszą pracę po szkole policealnej?

Dodaj komentarz