Mundurek szkolny to rozwiązanie, które ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Jednolity strój szkolny miał dawać uczniom poczucie bezpieczeństwa i równości. Jednak czy noszenie uniformów to dobry pomysł? Kto wprowadził mundurki szkolne? Przedstawiamy za i przeciw mundurkom szkolnym oraz opisujemy, jak wyglądają stroje szkolne.

Mundurki szkolne na świecie – czy są obowiązkowe?

Stroje szkolne dla dziewczynek i chłopców w Polsce to temat wzbudzający duże emocje. Warto podkreślić, że obowiązek noszenia szkolnych mundurków występuje w wielu krajach. Mundurki szkolne dziewczęce i chłopięce mają różne kroje, wszystkie są jednak schludne.

Korea, Malezja, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania czy USA – to przykładowe państwa, w których nosi się stroje szkolne. Obowiązek ten może być regulowany zasadami mającymi charakter ogólnokrajowy lub zależny od szkolnych regulaminów.

W niektórych przypadkach nie tylko ubranie, ale i fryzury uczniów podlegają przepisom – np. w Malezji chłopcom nie pozwala się nosić włosów dłuższych niż do linii ucha i kołnierzyka, a dziewczynkom posiadającym długie włosy nakazuje się ich upinanie.

Sprawdź również, jakie są prawa i obowiązki ucznia.

Mundurek szkolny w Polsce

Obowiązek noszenia mundurka do szkoły w czasie dwudziestolecia międzywojennego najczęściej związany był z uczęszczaniem do elitarnej instytucji na poziomie gimnazjum i liceum. Mundurki szkolne w Polsce nosili głównie uczniowie w miastach – ze względu na ubóstwo na wsiach najczęściej zakładano szkolne czapki oraz tarcze.

Mundurki w szkole obowiązywały również po drugiej wojnie światowej. Z czasem zamieniono je na tzw. fartuszki. W latach 80. i 90. mundurki w Polsce zniesiono w większości szkół.

W 2007 roku doszło do ponownego narzucenia obowiązku noszenia mundurków szkolnych. Giertych, ówczesny minister edukacji, na mocy ustawy o systemie oświaty w Polsce ujednolicił stroje uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych mogli sami zdecydować o ewentualnym wprowadzeniu mundurków szkolnych – podstawa prawna nie nakazywała im wprowadzenia określonych ubrań dla nastolatków.

Zaledwie rok później zrezygnowano z obowiązkowych mundurków dla uczniów. Nowelizacja tzw. ustawy o mundurkach szkolnych pozwoliła na podjęcie decyzji o ewentualnym ujednoliceniu strojów władzom poszczególnych placówek oświatowych. Obecnie mundurki w liceum czy szkole ponadpodstawowej są rzadko spotykanym rozwiązaniem, które stosuje się głównie w prywatnych szkołach.

Opis mundurka szkolnego: jak wygląda jednolity strój szkolny w Polsce?

To, jak wyglądały dawne mundurki szkolne w Polsce, ustalane było przez władze placówek. Dzieci nosiły zazwyczaj jednolite bluzki lub koszule. Na stare mundurki szkolne dla dziewczynek składały się także bawełniane spódniczki, czapki i rajstopy, a dla chłopców – schludne spodnie.

Od lat 50. XX w. każdy uczeń nosił tzw. fartuch szkolny. Jak wyglądał mundurek szkolny w PRL-u? Zazwyczaj był on czarny, bordowy albo granatowy. Dziewczęce mundurki szkolne były nieco dłuższe, z paskami do przewiązania w talii, z kolei mundurki szkolne dla chłopców – krótkie, najczęściej wpuszczane w spodnie.

uśmiechający się chłopiec, który nosi mundurek szkolny

Jak wygląda mundurek szkolny w XXI w.? Po przerwie od obowiązku noszenia uniformów w 2007 roku w placówkach oświatowych wprowadzono nowoczesny mundurek szkolny. W większości szkół uczniowie nosili jednolite stroje, na które składały się dobrej jakości koszulki polo lub bluzki z logo szkoły, bluzy, kamizelki czy swetry. W XXI w. wygląd uniformu jest zależny od narzuconego przez szkołę wzoru.

Mundurki: za i przeciw

Dziś, gdy mundurek nie jest obowiązkowym strojem każdego ucznia, o jego noszeniu decydują władze placówki. Niektóre szkoły, często prywatne, wprowadzają zasady, w myśl których młodzież powinna posiadać jednolite ubrania. Jakie są wady i zalety noszenia mundurków?

Wady mundurków szkolnych

Jednym z głównych argumentów przeciwników mundurków jest fakt, że jednolity strój szkolny może doprowadzić do stłumienia indywidualności uczniów. Opiekunowie nastolatków podkreślają, że chęć wyrażenia swojej odrębności i indywidualnych poglądów to naturalne zachowania, szczególnie wśród starszych uczniów, które uniemożliwia im noszenie mundurków.

W przypadku mundurka szkolnego dla dziewczynki i chłopca w młodszym wieku rodzice muszą przygotować się na częste kupowanie nowych strojów, gdy ich pociechy wyrosną z posiadanych. Ponadto jednolity krój ubrań i brak możliwości dopasowania ich do dzieci sprawia, że mogą one wyglądać niechlujnie.

Wprowadzenie mundurków na terenie szkoły powoduje konieczność wyboru narzuconego kroju, materiału czy rozmiaru. Zdaniem ich przeciwników nie ma powodu stwarzać sztucznej równości wśród uczniów, którzy już od najmłodszych lat powinni przyzwyczaić się do tego, że w społeczeństwie obowiązują podziały.

Zalety mundurków szkolnych

Mimo wymienionych wad noszenie szkolnego mundurka to rozwiązanie mające także wiele zalet. Rodzice starszych dzieci podkreślają, że to dobry sposób na oszczędzenie pieniędzy. Każdy opiekun wie, jak kosztowna jest wyprawka do szkoły. Gdy doliczyć do tego zakup normalnych ubrań dla dziecka czy nastolatka, suma jest jeszcze większa, a markowe ubrania dobrej jakości potrafią kosztować naprawdę sporo. W szkołach, w których obowiązuje mundurek, wystarczy zakup kilku jednolitych strojów, co jest zdecydowanie mniejszym wydatkiem, a w przypadku ujednolicenia ciuchów nie mają znaczenia najnowsze trendy mody.

Zdaniem niektórych rodziców to ważny element w procesie wychowania dziecka. Opiekunowie stosujący tzw. bezstresowe wychowanie czasami zapominają o konieczności uczenia swoich pociech obowiązujących w społeczeństwie norm. Mundurki mają za zadanie uczyć nakazu respektowania pewnych reguł, jak chociaż zasad dotyczących wyglądu w szkole.

Za plus noszenia mundurka szkolnego – męskiego i damskiego – uznaje się także zaniechanie budowania poczucia wartości dziecka na podstawie zewnętrznych dóbr. Co więcej, noszenie jednakowych szkolnych mundurków pozwala władzom placówek na reagowanie, gdy na terenie boiska czy na terenie szkoły pojawia się ktoś spoza niej.

Szkolne uniformy to także możliwość zadbania o wzmocnienie integracji uczniów i ich identyfikacji z własną szkołą. Są one przydatne również m.in. podczas wycieczki szkolnej, zwiększają bowiem bezpieczeństwo dzieci.

Czy mundurki szkolne to dobry pomysł?

Emocje uczniów i opiekunów związane z mundurkami szkolnymi są silne, ich wprowadzenie zależy jednak od władz placówek. W obecnym społeczeństwie mundurki szkolne dla dziewczyn i chłopców to raczej przywilej – stosuje się je głównie w szkołach prywatnych.

Zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy mundurków przedstawiają słuszne argumenty. Należy pamiętać, że choć ich noszenie nie podlega dyskusji i zależne jest od dyrekcji placówki, to opiekunowie wybierają szkołę dla dziecka. Kwestia strojów szkolnych może odgrywać ważną rolę w jej wyborze.

1 Komentarz

  1. mundurki w szkole porąbany pomysł to zabija indywidualnosc ucznia to po prostu jest smieszne.co prawda za prl byly obowiazkowe mundurki a byly to granatowe fartuszki z bialym kolnierzykiem i dwoma kieszeniami na piersiach podobnie jak w mundurze harcerskim i w tym stroju uczen musial byc w szkole i poza szkola zwolnienie z noszenia mundurka bylo w wakacje chociaz nie zawsze tak bylo.to bylo okropne ale tak bylo.to byly lata 60 ub wieku.kto w szkole byl bez szkolnego mundurka mial obnizone ocena ze sprawowania.

Dodaj komentarz