Zakup plecaka do szkoły to nie lada wyzwanie. Musi być on nie tylko wygodny i bezpieczny dla pleców, ale także spełniać wymagania dziecka lub nastolatka. Jaki powinien być zdrowy plecak dla pierwszoklasisty? Jaki plecak do liceum? Sprawdź nasze porady i wybierz model idealny dla swojej pociechy.

Plecak do szkoły – dlaczego warto poświęcić więcej czasu na jego wybranie?

Plecak oraz wyprawka szkolna to najważniejsze atrybuty zarówno małego, jak i starszego ucznia. To, jaki plecak do szkoły otrzyma dziecko, będzie miało wpływ na jego zdrowie oraz wygodę. Z tego powodu tak ważne jest, aby nie kupować tornistra lub plecaka na ostatnią chwilę lub kierując się wyłącznie modnym designem, ale poprzedzić ich wybór wnikliwym researchem.

Plecak czy tornister – co wybrać?

Tornister czy plecak do pierwszej klasy? To pytanie spędza sen z powiek niemal każdemu rodzicowi. Poniżej przedstawiamy zalety i wady plecaków oraz tornistrów, które pomogą w podjęciu decyzji.

Zalety i wady tornistra

Tornister jest z reguły najlepszą opcją dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Z uwagi na to, że posiada on usztywniany korpus i szerokie szelki, zapewnia lepszą stabilizację, a plecy dziecka nie są obciążone. Prosta konstrukcja oraz kształt przypominający pudełko ułatwiają maluchom codzienne pakowanie się do szkoły, a także lepsze rozłożenie wszystkich książek i zeszytów. W tornistrze zazwyczaj łatwiej jest utrzymać porządek. Niektórzy rodzice zauważają, że często są one cięższe oraz większe od plecaków. Na rynku istnieje jednak wiele modeli, których waga nie przekracza kilograma, a ergonomiczny kształt w niewielkim stopniu różni się od plecaka. Warto również zwrócić uwagę na tornister z rączkami i kółkami, które umożliwiają ich wygodne prowadzenie zamiast noszenia na plecach.

Zalety i wady plecaka

Plecak sprawdza się dobrze w przypadku uczniów starszych klas. Już dziesięciolatki chcą wyglądać i czuć się doroślej, dlatego często namawiają rodziców na zakup młodzieżowego plecaka. Czy to jednak dobry wybór dla dziecka? Okazuje się, że plecak wcale nie musi być mniej komfortowy i bezpieczny dla kręgosłupa rozwijającego się malucha. Tym, co zapewnia mu przewagę nad tornistrem, jest jego waga. Plecak waży średnio 500-600 gramów, a zatem eliminuje problem noszenia dodatkowego ciężaru na plecach. Występuje on również w wielu kolorach i wzorach, jest bardziej smukły i wygląda mniej dziecięco. Niestety, plecaki często nie posiadają usztywnienia, a ich paski są zbyt wąskie, co powoduje obcieranie ramion i brak stabilizacji. Warto zatem postawić na model, który będzie wygodny, dopasowany do sylwetki, usztywniony oraz wyprofilowany. Powinien on również posiadać przegrody umożliwiające utrzymanie porządku i rozkład ciężaru. Jeśli dziecko będzie samo chodziło i wracało ze szkoły, dobrym pomysłem może być zakup plecaka na kółkach.

Rodzice, którzy wahają się, co kupić – plecak czy tornister, powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim wygodę, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, a nie modny wygląd. Jeśli maluch nalega na ładny plecak, który zapewni mu uznanie rówieśników, ale może przyczynić się do wad postawy, warto przeprowadzić z nim rozmowę o zdrowiu oraz znaleźć model zadowalający dla obu stron.

Zobacz również: Polski system edukacji – etapy i charakterystyka

Ile może ważyć plecak ucznia?

Odpowiednio dostosowany do wieku oraz masy ciała ucznia plecak szkolny odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu skrzywieniu kręgosłupa i utrzymaniu prawidłowej postawy. W wieku szkolnym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku z czym jest ono narażone na wykształcenie się u niego wad postawy. Według zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, waga plecaka szkolnego nie powinna przekraczać 10-15 proc. wagi dziecka. Oznacza to, że siedmiolatek ważący 20 kilogramów może nosić na swoich plecach maksymalnie 3-kilogramowy plecak. Niestety, z danych GIS wynika, że aż 58 proc. uczniów w klasach I-III nosi plecak, którego waga przekracza 10 proc. masy ich ciała, a u 17 proc. uczniów jego ciężar wynosi ponad 15 proc. masy ciała.

Jakie zagrożenia niesie za sobą zbyt ciężki plecak szkolny?

Siła ciążenia plecaka jest skierowana pionowo w dół. Nadmierne obciążenie pleców dziecka powoduje pogłębienie naturalnych krzywizn kręgosłupa, czyli lordozy lędźwiowej i kifozy piersiowej, co doprowadza do powstawania stanu patologicznego. Zbyt ciężki plecak do szkoły może również stać się przyczyną skoliozy, czyli bocznego skrzywienia kręgosłupa, a także dolegliwości bólowych w stawach, mięśniach, karku, kolanach i biodrach. Dodatkowo ma on negatywny wpływ na zdrowie ramion, które nie są przystosowane do noszenia ciężarów.

Jak ustrzec dziecko przed wadami kręgosłupa? Porady dla rodziców

Rodzice powinni zwracać uwagę na to, w jaki sposób dziecko pakuje swój plecak szkolny. Ciężkie przedmioty powinny być umieszczone na jego dnie, w głównej komorze, a lekkie – wyżej oraz w kieszeniach zewnętrznych. Warto również kontrolować, co maluch wkłada do plecaka. Każda zbędna rzecz, taka jak zabawka czy dodatkowa książka, wpływa negatywnie na zdrowie jego kręgosłupa. Ucznia należy edukować również w kwestii poprawnego noszenia szkolnego plecaka (na obu ramionach), a także utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Podczas kompletowania wyprawki szkolnej należy wybierać zeszyty w miękkich oprawach – chociaż istnieje ryzyko, że okładka szybciej się zniszczy, pozwolą one oszczędzić dziecku noszenia dodatkowych kilogramów. Kluczowe jest również dbanie o aktywność malucha poza szkołą, na przykład zapisanie go na zajęcia sportowe.

Jaki plecak dla pierwszoklasisty?

Pierwsza klasa szkoły podstawowej to moment, kiedy dziecko zaczyna nosić ze sobą książki i zeszyty. Z tego powodu plecak dla 1-klasisty powinien być pojemny oraz wygodny. Czym jeszcze kierować się przy jego wyborze? Oto najważniejsze kryteria, które powinien spełniać idealny plecak:

  • odpowiednia waga – plecak szkolny dla pierwszoklasisty nie może być zbyt ciężki. Jego waga nie powinna przekraczać 0,5-0,6 kilograma. W przypadku tornistra maksymalny ciężar to 1 kilogram,
  • optymalna wielkość – zarówno plecak, jak i tornister musi dobrze przylegać do pleców dziecka. Jego szerokość nie powinna być większa od szerokości tułowia malucha. Górna część ma sięgać ramion, a dolna – kości miednicznej,
  • ergonomiczny kształt – plecak powinien posiadać usztywnienia z anatomicznym wyprofilowaniem, czyli być dopasowany do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dzięki temu zapewnia on dziecku maksymalne podparcie,
  • szerokie szelki i pasy – dobrze, jeśli tornister lub plecak ma regulowane szelki, które chronią ramiona, a także pasy (piersiowy i biodrowy) odpowiadające za równomierne rozłożenie ciężaru,
  • funkcjonalność – plecak lub tornister dla pierwszoklasisty powinien być nie tylko wygodny, ale również funkcjonalny. Z tego powodu warto, aby posiadał dwie komory, a także zewnętrzne kieszenie, do których można zapakować lżejsze rzeczy,
  • przyjemny dla oka design – wygląd plecaka ma bardzo duże znaczenie dla dziecka. Jeśli maluch ma nosić go z przyjemnością, warto wybrać taki model, który odpowiada jego zainteresowaniom, np. z motywem zwierząt, ulubionej postaci z bajki lub piłki nożnej,
  • wodoszczelność – warto postawić na taki plecak, który będzie odporny na działanie warunków atmosferycznych i wodoszczelny. Dzięki temu zarówno rodzic, jak i dziecko będą mieli pewność, że książki i zeszyty nie zamokną podczas podróży,
  • odblaskowe elementy – dziecku, które samo chodzi do szkoły i wraca z niej, należy zapewnić bezpieczeństwo. Z tego powodu plecak powinien posiadać elementy odblaskowe, które zapewniają dobrą widoczność i odbijają światło z dużej odległości. Nowoczesną alternatywą dla odblasków są diody LED, które świecą w kilku trybach. Tego typu plecaki dla dzieci do szkoły będą najbezpieczniejsze.

Dobrym pomysłem dla najmłodszych uczniów może być zakup plecaka do szkoły na kółkach, który można prowadzić jak walizkę. Warto jednak pamiętać, że będzie on wygodny tylko pod warunkiem, że trasa do szkoły jest wyremontowana, a maluch nie ma do pokonania dużej liczby schodów.

Sprawdź także: Średnia ocen – jak ją obliczyć?

Plecak do szkoły średniej – jaki wybrać?

Dla większości nastolatków wygląd plecaka do szkoły ma większe znaczenie niż jego funkcjonalność i komfort użytkowania. Z tego powodu młodzi ludzie chętniej wybierają plecaki znanych firm młodzieżowych, które są modne i często widywane na szkolnych korytarzach. W ostatnich klasach podstawówki oraz w liceum dziewczęta rezygnują z plecaków na rzecz torebek. To szczególnie niebezpieczne, ponieważ cały ciężar spoczywa tylko na jednym ramieniu. Jak zatem wybrać plecak szkolny dla nastolatków, aby sprostać ich wymaganiom, a jednocześnie zadbać o zdrową postawę? Przede wszystkim musi być on wygodny, pojemny oraz stabilny. Nastolatek, choć z pewnością jest silniejszy od pierwszaka, również nie powinien wystawiać swoich pleców na zbyt duże obciążenie. Szczególnie że liczba przedmiotów, książek i zeszytów rośnie wraz z kolejnymi klasami. Plecak do szkoły średniej może posiadać podobne usztywnienie, co tornistry dla dzieci. Dzięki temu będzie on bezpieczny dla kręgosłupa i wygodny.

Dobrze, jeśli plecak do szkoły dla nastolatków będzie miał na tyle uniwersalny design, by sprawdzić się również jako miejski. Warto także wybrać model ze specjalną kieszenią na laptopa i mniejsze gadżety elektroniczne, a także wyjściem na ładowarkę do telefonu.

A czy Ty wybrałeś już plecak do szkoły? Daj nam znać w komentarzu! 👇🎒

Dodaj komentarz