Wyprawka do szkoły różni się w zależności od wieku ucznia i wytycznych placówki. Zakup wszystkich niezbędnych przyborów oraz akcesoriów to najczęściej bardzo duży wydatek, dlatego warto dobrze go zaplanować, aby nie obciążyć domowego budżetu. Sprawdź, jak powinna wyglądać wyprawka dla 1-klasisty, 4-klasisty, ucznia szkoły ponadpodstawowej oraz przedszkolaka. Dowiedz się również, w jaki sposób otrzymać dofinansowanie rządowe na wyprawkę szkolną.

Wyprawka do szkoły – o czym trzeba pamiętać, kompletując wyprawkę dla ucznia?

Kompletowanie wyprawki do szkoły dla dziecka warto rozpocząć już pod koniec wakacji, na przykład w ostatnich dwóch tygodniach sierpnia. Dobrym pomysłem jest również wybranie się do centrum handlowego jeszcze wcześniej, aby uniknąć kolejek. Podczas wybierania plecaka, piórnika, przyborów piśmienniczych i papierniczych warto wziąć pod uwagę zainteresowania oraz upodobania dziecka. Nauka będzie o wiele przyjemniejsza, jeśli uczeń będzie mógł korzystać z zeszytów z ulubionymi zwierzętami czy postaciami z bajek. Wyprawka do szkoły wiąże się często z dużymi wydatkami, ale możliwe jest otrzymanie dofinansowania.

Wyprawka szkolna – 300 złotych dofinansowania rządowego

W ramach rządowego programu „Dobry start” rodzice mogą otrzymać dodatkowe 300 złotych na wyprawkę dla każdego dziecka, które rozpoczyna rok szkolny. Dochód rodziny nie ma w tym przypadku znaczenia. Internetowy wniosek można składać od 1 lipca do końca listopada 2021 roku. Programem objęty jest każdy uczeń, który nie ukończył 20 lub 24 lat (w przypadku osób z orzeczeniem o niepełnosprawności umiarkowanego lub znacznego stopnia, potrzebie kształcenia specjalnego lub potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych) oraz uczy się w placówce takiej jak:

 • szkoła podstawowa,
 • szkoła ponadpodstawowa,
 • szkoła artystyczna, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
 • młodzieżowy ośrodek socjoterapii,
 • specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy,
 • specjalny ośrodek wychowawczy,
 • ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

Trzysta złotych to zazwyczaj niewystarczająca kwota, aby skompletować całość wyprawki szkolnej. Dofinansowanie nie obejmuje przedszkolaków, uczniów zerówki oraz studentów.

Ile kosztuje wyprawka do szkoły?

Według Centrum Badania Opinii Społecznej, w roku szkolnym 2020/2021 na zaspokojenie potrzeb uczniów rodziny wydały średnio 1 189 złotych, czyli o 69 złotych więcej niż w poprzednim roku. To, ile kosztuje wyprawka do szkoły, zależy m.in. od liczby dzieci w rodzinie. W przypadku jednego ucznia było to średnio 819 złotych. Rodziny wielodzietne z dwójką dzieci w wieku szkolnym płaciły średnio 1 378 złotych, a te z co najmniej trojgiem uczniów – 2 515 złotych. Według rodziców najwyższe koszty związane są z zakupem podręczników, książek do nauki języków, butów, ubrań oraz plecaka.

Wyprawka do przedszkola

Wyprawka do przedszkola różni się w zależności od wieku dziecka, typu grupy przedszkolnej czy rodzaju placówki. Każde przedszkole ma własne wytyczne na temat tego, co maluch powinien mieć ze sobą w dniu rozpoczęcia nauki. Z tego powodu warto śledzić strony internetowe i media społecznościowe poszczególnych placówek. Istnieją jednak pewne akcesoria i przybory, które przydadzą się każdemu dziecku, niezależnie od tego, czy wyborem rodziców było leśne przedszkole, czy placówka montessoriańska. Są to:

 • wygodne kapcie na gumowej podeszwie – najlepiej, jeśli są zapinane na rzepy. Dzięki temu dziecko nie będzie potrzebowało pomocy w zakładaniu i zdejmowaniu obuwia. Niektóre placówki wymagają, aby podeszwa była jasna,
 • ubrania i bielizna na zmianę – np. t-shirt, legginsy, sweter/bluza, spodnie oraz skarpetki antypoślizgowe. Ważne, aby były one łatwe do samodzielnego zdejmowania i zakładania,
 • artykuły higieniczne – szczoteczka do zębów, pasta, kubeczek, mały ręcznik, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane,
 • plastikowy woreczek, do którego można zapakować przemoczone ubranie,
 • odzież wierzchnia stosowna do pogody,
 • ulubiona zabawka, która ułatwi dziecku oswojenie się z nową sytuacją,
 • artykuły papiernicze według listy przygotowanej przez placówkę – najpewniej znajdą się na niej teczka z gumką, blok techniczny i rysunkowy, kredki, farby plakatowe oraz pędzle. Pozostałe materiały, takie jak kolorowa bibuła, plastelina czy glina, można dokupić w trakcie roku szkolnego.

Niektóre placówki wymagają również, aby dziecko posiadało piżamkę, komplet pościeli, kołdrę, poduszkę i prześcieradło. Poobiednia drzemka przewidziana jest przede wszystkim w młodszych grupach. Część przedszkoli zapewnia swoim wychowankom koce i poduszki, jednak niektóre dzieci potrzebują własnej pościeli, aby spokojnie zasnąć. Warto wziąć tę kwestię pod uwagę podczas kompletowania wyprawki dla przedszkolaka.

Bardzo ważne, aby wszystkie rzeczy, które posiada maluch, były podpisane. Imię i nazwisko dziecka można wyszyć lub napisać na metkach wodoopornym pisakiem. Do podpisania akcesoriów higienicznych oraz przyborów plastycznych można wykorzystać specjalne naklejki lub papierową taśmę klejącą.

Wyprawka do zerówki – co kupić?

Zerówka to etap, który przygotowuje dziecko do nauki w szkole podstawowej. Z tego powodu w wyprawce sześciolatka obowiązkowo musi znaleźć się pakiet edukacyjny lub elementarz, który wyznaczyła placówka. Poza tym maluch powinien mieć plecak, szczelną śniadaniówkę i bidon, piórnik, buty na zmianę, worek na obuwie, ubranie na gimnastykę, przybory plastyczne (z listy przygotowanej przez przedszkole), chusteczki higieniczne i nawilżane oraz bieliznę na zmianę.

Wyprawka dla 1-klasisty – co powinno się w niej znaleźć?

Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym, uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej otrzymają bezpłatne podręczniki do przedmiotów obowiązkowych, które będą musieli zwrócić pod koniec czerwca kolejnego roku. W przypadku zeszytów ćwiczeń, dostaną je oni na własność. Jeżeli chodzi o przedmioty takie jak religia, etyka, dodatkowy język obcy, a także zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, za niezbędne książki rodzice będą musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Wyprawka dla pierwszoklasisty to jednak nie tylko podręczniki i inne materiały edukacyjne. Absolutne minimum, które powinno znaleźć się na liście zakupów, to:

 • plecak lub tornister – z uwagi na fakt, że dziecko w pierwszej klasie szkoły podstawowej zaczyna nosić ze sobą książki i zeszyty, plecak lub tornister powinien być wygodny oraz pojemny. Warto wybrać model na kółkach, który odciąży plecy ucznia i ochroni go przed wadami postawy. Plecak, który pomieści całą wyprawkę dla pierwszaka, powinien również posiadać 2-3 komory oraz kilka kieszeni,
 • zeszyty – w zależności od przedmiotu powinny być w trzy linie, w kratkę oraz gładkie,
 • blok techniczny, rysunkowy i kolorowy,
 • okładki na zeszyty i podręczniki,
 • plastelina,
 • farby plakatowe z pędzlami,
 • piórnik wyposażony w: ołówki, kredki (ołówkowe i świecowe), flamastry, nożyczki, klej, długopisy lub pióro, linijkę, gumkę do ścierania, temperówkę, nożyczki z zaokrąglonymi brzegami oraz klej,
 • dzienniczek ucznia – może być w formie 16-kartkowego zeszytu w linię,
 • teczki z gumką.

W wyprawce szkolnej dla pierwszoklasisty powinna także znaleźć się śniadaniówka oraz szczelny bidon na napój. Dziecko musi mieć ponadto obuwie na zmianę i worek, ubranie na gimnastykę, a także strój galowy na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego.

Wyprawka dla 4-klasisty – czym różni się od wyprawki dla młodszego dziecka?

Od 4. klasy szkoły podstawowej plan lekcji ucznia ulega zmianie. Wcześniej dziecko było kształcone w sposób zintegrowany, czyli przez jednego nauczyciela. W czwartej klasie podstawówki pojawiają się nauczyciele przedmiotowi. Zgodnie z polskim systemem edukacji, w ciągu kolejnych czterech lat nauki uczeń będzie uczył się m.in. języka polskiego, dwóch języków obcych, wiedzy o społeczeństwie, historii, przyrody, biologii, geografii, matematyki, fizyki, chemii, edukacji dla bezpieczeństwa, techniki, informatyki, plastyki oraz muzyki. Oprócz tego będzie on uczęszczał na wychowanie fizyczne. Chętni rodzice mogą również zapisać swoje dziecko na religię lub etykę.

Czym różni się wyprawka dla 4-klasisty od tej dla młodszego ucznia? Przede wszystkim nie będzie on już potrzebował zeszytu w trzy linie, ale klasycznego – z pojedynczą, szeroką linią. Powinien on mieć minimum 60 kartek. W piórniku ucznia obowiązkowo musi znaleźć się zestaw do geometrii, czyli linijka, ekierka, kątomierz oraz cyrkiel. Pozostałe przybory i akcesoria nie różnią się od tych z pierwszej, drugiej czy trzeciej klasy.

Co kupić do liceum i technikum? Wyprawka dla nastolatków

Rodzice uczniów szkół ponadpodstawowych będą musieli nastawić się na dość duże wydatki związane z zakupem podręczników. Te nie są już bezpłatne, jak miało to miejsce w podstawówce. Co kupić do liceum i technikum? Oprócz książek i materiałów edukacyjnych wyznaczonych przez szkołę, uczniom przyda się również zapas zeszytów, przybory szkolne z poprzednich lat, buty na zmianę, a także ubranie na w-f.

A czy Ty skompletowałeś już wyprawkę? Jak wygląda Twoja lista zakupów do szkoły? Daj nam znać w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz