Znajomość języków obcych ułatwia zarówno kontakty osobiste, jak i zawodowe – to fakt. Nie inaczej jest w przypadku polskiego języka migowego, którym posługują się Głusi w Polsce. Umiejętność migania pozwala nawiązać nowe znajomości, poznać interesującą kulturę, a także zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Polski Język Migowy – dlaczego warto go znać?

Znajomość polskiego języka migowego może przydać zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, ponieważ osoby głuche i niedosłyszące funkcjonują na co dzień wśród nas. Szacuje się, że niesłyszących jest ponad 500 tys. Polaków, zaś 900 tys. posiada poważny uszczerbek słuchu. Wielu z nich w sytuacjach wymagających załatwienia sprawy w banku czy urzędzie, zabiera ze sobą członków rodzin w obawie, że nie zostaną dobrze zrozumiane przez osoby słyszące. Umiejętność migania otwiera nas na nowe możliwości, a przede wszystkim umożliwia nawiązywanie kontaktu z Głuchymi, którzy mogą stać się naszymi partnerami biznesowymi, klientami, nauczycielami, trenerami czy przyjaciółmi.

Ukończony kurs języka migowego to także duża zaleta na rynku pracy, który coraz bardziej otwiera się na niepełnosprawnych i umożliwia im wykonywanie obowiązków na tych samych zasadach, co osobom zdrowym. Pracodawcy w miejscach takich jak szpitale, żłobki, przedszkola, placówki urzędowe, przychodnie lekarskie czy banki coraz częściej poszukują personelu znającego język migowy. Co więcej, umiejętność ta podnosi kwalifikacje oraz profesjonalizm w wykonywanym już zawodzie. Szczególnie, jeśli połączymy ją z posiadaną przez nas wiedzą, np. z zakresu ekonomii.

Warto również dodać, że PJM posiada własną gramatykę i słownictwo, a więc jest pełnoprawnym językiem obcym. Uczenie się go to szansa na samorozwój oraz poznanie alternatywnej metody komunikacji. Wejście w kulturę Głuchych jest zaś niesamowitym doświadczeniem, otwierającym nas na zupełnie nowy i nieznany wcześniej świat.

Kurs języka migowego – dla kogo?

Znajomość PJM-u przyda się zarówno osobom, które chcą go używać w sytuacjach prywatnych, jak i zawodowych. Ukończony kurs języka migowego to ogromny atut w wielu branżach. Umiejętność komunikacji z Głuchymi jest mile widziana m.in. u doradców bankowych, opiekunek dziecięcych, pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych, urzędników, prawników czy policjantów.

Osoba słysząca, która posługuje się biegle polskim językiem migowym może znaleźć zatrudnienie w charakterze tłumacza. Oferty pracy dla tłumaczy PJM-u są różnorodne i najczęściej dotyczą oficjalnych spotkań, debat, konferencji czy wykładów.

Polski język migowy – nauka

Wiele osób, które chcą rozpocząć kurs języka migowego obawia się, że jego nauka będzie trudna i wymagająca. Z pewnością różni się ona od nauki języków obcych, ze względu na formę przestrzenną-wizualną. Nie da się go opanować z książki, ponieważ ilustracja nie zawsze jest w stanie oddać ruch. Istnieją oczywiście kursu internetowe, jednak nie zastąpią one kontaktu z nauczycielem, który skoryguje błędy, udzieli cennych wskazówek oraz sprawi, że język stanie się zrozumiały.

Lektorami na kursach polskiego języka migowego są Głusi lub osoby słyszące, które władają językiem migowym tak, jak native-signerzy. Warto również dodać, że nie opiera się on wyłącznie na gestach, ale również mimice twarzy czy ruchach ciała – opowiadając o wydarzeniach z przeszłości należy pochylić się do tyłu, a o przyszłości – do przodu. Znaki odnoszące się do teraźniejszości artykułowane są w pozycji neutralnej. Z kolei mimika twarzy pozwala zaś stwierdzić, czy mamy do czynienia z pytaniem czy stwierdzeniem

Dodaj komentarz