Udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej to szansa na uratowanie życia osobie, poszkodowanej w czasie wypadku lub nagłego ataku choroby. Najważniejsze jednak jest zrobienie tego prawidłowo, czyli zgodnie z zasadami postępowania podczas zagrożenia życia lub zdrowia. Groźne wypadki mogą przydarzyć się w każdym miejscu – domu, pracy czy szkole, dlatego zdobycie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej może być bardzo przydatne. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto zapisać się na kurs pierwszej pomocy.

Dla kogo kurs pierwszej pomocy?

Kurs pierwszej pomocy przeznaczony jest dla różnych grup docelowych. Obowiązkowo przechodzą go nauczyciele, opiekunowie wycieczek szkolnych, kierowcy. Co więcej, pracodawca powinien wyznaczyć co najmniej jedną osobę przeszkoloną w udzielaniu pierwszej pomocy, jeśli firma zalicza się do niskiego stopnia ryzyka (biura, biblioteki, hotele) oraz ma poniżej 50 pracowników. Liczby te mogą kształtować się różnie, w zależności od stopnia ryzyka oraz ilości osób zatrudnionych. Darmowe kursy pierwszej pomocy mogą odbywać się również na uczelniach czy w szkołach – w przypadku Szkół Policealnych GoWork.pl słuchacze niektórych kierunków, np. technik usług kosmetycznych, technik masażysta, asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna czy opiekun osoby starszej realizują kurs pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach zajęć.

Kursy pierwszej pomocy mogą dotyczyć osób dorosłych, seniorów, dzieci i niemowląt, a nawet zwierząt. Te ostatnie prowadzą nie ratownicy medyczni, lecz weterynarze.

Kurs pierwszej pomocy – dlaczego warto?

Odbycie kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy jest bardzo przydatne dla każdej osoby. Szczególnie, że szkoła, praca, a nawet dom nie są miejscami w pełni bezpiecznymi i wolnymi od wypadków. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu to szansa na:

  • zwiększenie pewności siebie – wiele osób boi się, że nie będą miały odwagi działać w sytuacji zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia lub zdrowia. W obawie przed pogorszeniem sytuacji ofiary wolą się wycofać. To duży błąd, ponieważ w czasie wypadku liczy się każda minuta, a do złamania żeber lub mostka podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej dochodzi zaledwie u kilkunastu procent poszkodowanych. Jeśli nie wykonamy RKO, ofiara może doznać trwałych uszkodzeń mózgu zaledwie w ciągu 5 minut. Złamanie zatem to niewielka cena za uratowanie życia;
  • zwiększenia swoich kwalifikacji zawodowych – w przypadku niektórych zawodów, posiadanie certyfikatu potwierdzającego odbycie kursu pierwszej pomocy może być jednym z powodów wybrania naszej kandydatury. Wykwalifikowany pracownik ma nie tylko wiedzę i doświadczenie potrzebne w danej branży, ale również umiejętność udzielenia komuś pomocy w sytuacji zagrożenia życia. Certyfikat ten powinny mieć na przykład opiekunki do dzieci i opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych;
  • inwestycję w siebie – za stosunkowo niewielką cenę możemy posiąść wiedzę niezbędną do ocalenia komuś życia lub zdrowia. Zastanawiasz się, ile kosztuje kurs pierwszej pomocy? W zależności od miejsca jego cena może wahać się od 100 do 600 złotych.

Kurs pierwszej pomocy – czym kierować się przy jego wyborze?

Podczas wyboru kursu pierwszej pomocy warto wziąć pod uwagę doświadczenie instruktorów, którzy będą go prowadzili. Pierwsza pomoc to obszerna wiedza, dlatego powinny przekazywać ją wyłącznie profesjonaliści. Wiele osób waha się także między wyborem kursu pierwszej pomocy online lub stacjonarnego. W przypadku tego drugiego będziemy mieli dostęp do wszystkich niezbędnych materiałów w postaci broszur, fantomu czy wyposażonej apteczki. Na kursie stacjonarnym nauczyciel pomoże nam również skorygować nasze błędy.

Dodaj komentarz