Matura 2021 z uwagi na epidemię koronawirusa, odbędzie się na wyjątkowych zasadach. Zmianom ulegną również egzaminy planowane na rok 2022 i 2023. Sprawdź, kiedy są matury 2021, jak będą wyglądały i jakie zmiany czekają obecnych i przyszłych maturzystów.
Matury 2021 – jak będą wyglądały?
Jak wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, egzamin maturalny odbędzie się zgodnie z zaplanowanymi terminami, a zatem potrwa od 4 do 20 maja. Matury 2021 zostaną przeprowadzone wyłącznie w części pisemnej. Możliwość podejścia do egzaminu ustnego z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i języka mniejszości narodowej będą mieli tylko ci uczniowie, którym wynik jest niezbędny, aby uczestniczyć w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Do lutego bieżącego roku musieli oni złożyć stosowną deklarację.
Matura 2021 a koronawirus
Jak zapowiedział minister edukacji narodowej Przemysław Czarnek, od zdających nie będzie wymagany negatywny wynik testu na obecność COVID-19. Tegoroczna matura zostanie przeprowadzona w reżimie sanitarnym – zdający będą mieli dostęp do środków dezynfekujących, a podczas egzaminu zachowają odpowiedni dystans. Po zajęciu miejsca w ławce będą oni mogli zdjąć maseczki.
Zobacz również -> Stres przed egzaminem: jak z nim walczyć?
Harmonogram matur 2021
Terminy egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych i na poziomie rozszerzonym można znaleźć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. W przypadku przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym harmonogram matur 2021 wygląda następująco:
Matury ustne 2021 odbędą się z kolei 19-21 maja według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.
Sprawdź także: Mnemotechniki -czym są, rodzaje, jak je stosować?
Zmiany na maturze 2021
Ministerstwo Edukacji poinformowało również, że tegoroczna matura odbędzie się w uproszczonej formule. Obowiązek zdawania obowiązkowego egzaminu z przedmiotu na poziomie rozszerzonym został zniesiony. Co więcej, matury zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej. Jakie będą zmiany na maturze 2021?
Matura – polski 2021
Język polski jest pierwszym z trzech przedmiotów obowiązkowych. Egzamin będzie trwał 170 minut. Maksymalna liczba punktów, jaką będzie można uzyskać to 70 – 20 z czytania ze zrozumieniem, znajomości zasad i posługiwania się poprawną polszczyzną oraz argumentowania, a 50 za wypracowanie. Tegoroczni maturzyści będą mieli do wyboru dwie rozprawki (jeden temat ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi z tekstem spoza kanonu lektor obowiązkowych) oraz interpretację tekstu poetyckiego.
Matura – matematyka 2021
Drugim przedmiotem obowiązkowym na maturze jest matematyka. W przypadku tego egzaminu ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego, które dotyczą ostrosłupów. Matura z matematyki 2021 potrwa 170 minut. Maksymalna liczba punktów, jaką będzie można uzyskać to 45 (o 5 mniej niż w latach ubiegłych) – 28 za zadania zamknięte i 17 za zadania otwarte. Liczba zadań otwartych została zmniejszona z 9 do 7.
Matura – język obcy 2021
Język obcy jest ostatnim przedmiotem obowiązkowym. W przypadku tego egzaminu ograniczono zakres wymagań podstawy programowej oraz zakres środków gramatycznych. Potrwa on 120 minut. Maksymalna liczba punktów, jaką będzie można uzyskać to 50: 40 za zadania otwarte i 10 za zamknięte. Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2+ (B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
Matura – przedmioty na poziomie rozszerzonym 2021
W przypadku przedmiotów rozszerzonych na maturze 2021 zakres wymagań podstawy programowej również został ograniczony. Jeśli chodzi o języki obce, ograniczeniu uległ zakres środków gramatycznych oraz obniżony ogólny średni poziom biegłości językowej, w tym zakres środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych)
Przystąpienie do przedmiotów na poziomie rozszerzonym nie jest obowiązkowe. Maturzysta może ich zdawać maksymalnie sześć,
Matura 2022 i 2023 – zasady
Ministerstwo Edukacji poinformowało, że przyszłoroczni maturzyści również przystąpią do okrojonego egzaminu. Jego zakres będzie obejmował wymagania egzaminacyjne z grudnia 2020, czyli tak, jak w tym roku. Na maturze 2022 nie będzie obowiązkowych egzaminów ustnych, ale maturzyści będą musieli zdawać jeden dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym. Jego wynik nie będzie miał wpływu na zdanie matury.
Jak z kolei będzie wyglądała matura 2023? Z informacji MEN wynika, że odbędzie się ona w oparciu o nową podstawę programową dla czteroletniego liceum (z 2018 roku). Można zatem zakładać, że będzie trudniejsza. Maturzyści będą musieli zdawać dodatkowy przedmiot na poziomie rozszerzonym. Początkowo Ministerstwo planowało wprowadzić 30-procentowy próg zdawalności dla rozszerzonego przedmiotu dodatkowego, jednak minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że stanie się to najwcześniej w 2025 roku.