Jeszcze kilkanaście lat temu usługi świadczone przez dietetyków były mało popularne, natomiast dziś ich gabinety odwiedza coraz więcej klientów. Zainteresowanie zbilansowaną dietą wiąże się najprawdopodobniej ze wzrostem świadomości społecznej na temat zdrowego trybu życia oraz wysoką zachorowalnością na choroby cywilizacyjne. Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia, z indywidualnie ułożonej diety korzystała co piąta młoda osoba do 24 roku życia, zaś odsetek ten znacząco spada wśród badanych powyżej 40 roku życia. Niewątpliwie wpływ na to ma kult idealnego ciała, rozprzestrzeniany przede wszystkim za pośrednictwem mediów tradycyjnych oraz społecznościowych. Powstawanie nowych gabinetów i rosnąca dostępność usług dietetycznych powoduje spadek cen, to dlatego tak wiele osób decyduje się na konsultację oraz stworzenie indywidualnego planu żywieniowego.

Czy warto zostać specjalistą ds. dietetyki?

Osoby na stanowisku specjalisty ds. dietetyki układają zbilansowane jadłospisy dostosowane do płci, wieku, stanu zdrowia oraz trybu życia pacjenta. Wiedzą oni, jak zapobiegać chorobom zależnym od procesu żywienia, pomagają ludziom cierpiącym z powodu otyłości, cukrzycy, alergii pokarmowych, nadciśnienia, bulimii czy anoreksji. Do ich zadań należy także profilaktyka zdrowotna, kształtowanie świadomości pacjentów w zakresie zbilansowanej diety i zmienianie ich nawyków żywieniowych. Potrafią oni również pomóc w zdrowym przybraniu na wadze lub jej redukcji.

Część specjalistów ds. dietetyki szuka zatrudnienia w firmach cateringowych, ośrodkach rekreacyjnych i sportowych, organizacjach konsumenckich, sanatoriach, poradniach dietetycznych lub domach opieki społecznej. Inni natomiast decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej w postaci prywatnego gabinetu dietetycznego, co wiąże się jednak z dodatkowym nakładem finansowym. Specjaliści ds. dietetyki, którzy udzielają porad prywatnym klientom, mogą liczyć na największe dochody. Najbardziej doświadczeni i skuteczni szybko zdobywają popularność oraz prestiż, ponieważ zadowoleni klienci chętnie polecają ich usługi znajomym lub rodzinie.

Jak zostać specjalistą ds. dietetyki?

Zdobycie tytułu specjalisty ds. dietetyki oraz uprawnień do wykonywania zawodu, możliwe jest po ukończeniu rocznej szkoły policealnej i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikację K1 – świadczenie usług w zakresie dietetyki. W Darmowej Szkole Policealnej GoWork.pl słuchacze uczą się m.in. przygotowywania jadłospisów wchodzących w skład poszczególnych diet, warunków przechowywania i kontroli jakości produktów żywieniowych, metod oceny żywienia pacjentów czy prowadzenia ich dokumentacji. Kadrę dydaktyczną tworzą wykwalifikowani dietetycy, którzy na co dzień pracują we własnych gabinetach. Osoby, które zdecydują się rozpocząć naukę na kierunku dietetyka z suplementacją sportową będą mogli korzystać z licznych materiałów edukacyjnych, tablic żywieniowych oraz model szkieletu ludzkiego. Absolwenci Szkoły Policealnej GoWork.pl posiadają wiedzę i umiejętności, które ułatwią im zdobycie zatrudnienia w branży.

Dodaj komentarz