Zarówno najmłodsi, jak i starsi uczniowie chętnie uczestniczą w organizacji wigilii klasowej oraz samym wydarzeniu. Zwykle dzielą się oni pomysłami, a następnie wspólnie ustalają podział obowiązków. Sprawdź, jak zorganizować wigilię klasową i jak może przebiegać wydarzenie, które sprawia młodzieży wiele radości.

Klasowa wigilia: termin

Już 24 grudnia większość z nas wraz z najbliższymi zasiądzie przy wigilijnym stole. Jednak jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia i przerwą świąteczną w szkole uczniów czeka ważne wydarzenie – klasowa wigilia. Jej termin zazwyczaj ustalany jest z wychowawcą.

Wigilia klasowa w szkole podstawowej oraz ponadpodstawowej zazwyczaj odbywa się na godzinie wychowawczej, niekiedy jednak dzieci spotykają się po lekcjach. Po określeniu terminu wydarzenia należy przygotować zaproszenia oraz zadbać o kwestie organizacyjne. Zobacz, co jest potrzebne na wigilię klasową.

Zaproszenie na wigilię klasową

Typowa wigilia klasowa to wydarzenie, w którym uczestniczy młodzież oraz wychowawca. Zdarza się jednak, że uczniowie, szczególnie młodszych klas, pragną spędzić ją w rodzinnej atmosferze. Wówczas razem z wychowawcą przygotowują oni zaproszenie dla rodziców na wigilię klasową.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by na wydarzeniu pojawili się także inni dydaktycy. Zaproszenie na wigilię klasową dla nauczyciela jest zwykle inicjatywą uczniów, którzy chcą spędzić ten wyjątkowy czas z ulubionymi pedagogami.

Wigilia klasowa: scenariusz

Organizując szkolną wigilię dla rodziców, niekiedy nauczyciel wraz z uczniami decydują się na małe przedstawienie. Podczas niego dzieci recytują wiersze i opowiadania oraz śpiewają kolędy, mogą również zorganizować jasełka. Ta kameralna uroczystość nie zawsze musi jednak odbywać się według ściśle ustalonego scenariusza.

Co można robić na wigilii klasowej? Możliwości jest wiele – uczestnicy wydarzenia mogą podzielić się opłatkiem, wspólnie śpiewać świąteczne piosenki, rozmawiać i spędzać czas w miłej atmosferze. Najczęściej dzieci dają sobie prezenty na mikołajki klasowe, jednak w niektórych szkołach upominkami wymienia się właśnie podczas wigilii. Prezent na wigilię klasową jest zazwyczaj symboliczny, lecz mimo to wprowadza on rodzinną atmosferę.

Co przygotować na wigilię klasową?

Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy „wigilia klasowa starter pack” w propozycjach ukazują się głównie mandarynki, soki owocowe, jednorazowe naczynia i sztućce oraz słodycze. W każdej szkole panują jednak nieco inne zasady, choć wspólnym mianownikiem dla większości z nich jest opłatek.

Zazwyczaj uczniowie wspólnie ustalają, co na wigilię klasową, dzieląc się swoimi propozycjami i wybierają najciekawsze z nich. Poszukujecie inspiracji? Poniżej zebraliśmy ciekawe pomysły na wigilię klasową. Sprawdź, co przygotować, by tegoroczna wigilia dla dzieci w szkole była niezapomniana.

Wigilia klasowa - ciasteczka przygotowane przez uczniów
Wigilia klasowa – ciasteczka przygotowane przez uczniów

Jak udekorować stół na wigilię klasową?

Chcąc stworzyć niesamowitą atmosferę tej zimowej uroczystości, warto zadbać o odpowiedni wygląd otoczenia. Najczęściej wigilie klasowe organizowane są w salach lekcyjnych, a najlepszymi ozdobami są papierowe śnieżynki i estetycznie przystrojone stoły.

Co kupić na wigilię klasową, by udekorować stół? Najlepiej rozłożyć na nim biały obrus, dobrze sprawdzi się także ozdobny bieżnik oraz serwetki (np. papierowe) ze świątecznymi motywami. Po uzgodnieniu z rodzicami dzieci mogą przynieść także ozdoby, które posiadają w domu, np. wszelkiego rodzaju świąteczne figurki, bombki, małe choinki i nie tylko.

By wigilia w klasie była jeszcze bardziej klimatyczna, warto zrezygnować z jednorazowej, plastikowej lub papierowej zastawy na rzecz tradycyjnych sztućców, talerzy i kubków (o ile jest taka możliwość).

Jakie potrawy na wigilię klasową?

Przygotowując listę zakupów na wigilię klasową, nie należy zapominać o jedzeniu. Świetnie sprawdzą się m.in. owoce (szczególnie mandarynki i banany) i słodycze (wafelki, ciastka, pierniki). Najczęściej na stole pojawiają się także słone przekąski na wigilię klasową, np. paluszki, chipsy i chrupki, a także soki i inne napoje.

Niektórzy uczniowie wybierają samodzielnie przyrządzane dania. Wśród przygotowywanych na klasową wigilię potraw królują sałatki (szczególnie jarzynowa). Niekiedy wychowawcy udaje się zapewnić dostęp do kuchenki mikrofalowej. Wówczas w przygotowanym na wigilię klasową menu mogą znaleźć się między innymi pierogi i krokiety, a także barszcz w kartonie.

Jakie ciasto na wigilię klasową? Najlepiej sprawdzą się typowo świąteczne ciasta, np. sernik, piernik czy makowiec. Do lubianych przez uczniów wypieków należą także m.in. czekoladowe muffinki, pierniczki oraz kruche ciastka maślane.

Jak się ubrać na wigilię klasową?

Przygotowania do wigilii obejmują także dobór odpowiedniego stroju. Dzieci zazwyczaj przychodzą w półformalnych ubraniach, które powinny być przede wszystkim schludne i wygodne. Dobrym wyborem dla chłopców będą długie spodnie, koszula i/lub ciepły sweter, zaś dużą popularnością wśród dziewczynek cieszą się sukienki na wigilię klasową. Kolory kojarzące się ze świętami to w szczególności czerń, biel, czerwień i zieleń.

Jakie życzenia złożyć na wigilii klasowej?

Gdy przyjdzie czas na dzielenie się opłatkiem, pora także na złożenie życzeń. Jakie są dobre życzenia na wigilię klasową? Najlepsze to te składane od serca. Koledze lub koleżance można życzyć np. dobrych ocen, udanych ferii, wiernych przyjaciół czy szczęścia w miłości. Życzenia świąteczne na wigilię klasową dla wychowawcy powinny być bardziej formalne – dydaktykom najczęściej życzy się zdrowia, szczęścia, cierpliwości, rodzinnych świąt, radości z pracy i spełnienia marzeń.

Jak składać życzenia na wigilii klasowej? Przede wszystkim skupiając się na swoim rozmówcy, z uśmiechem i serdecznością.

Wigilia klasowa online

Zgodnie z nowymi obostrzeniami od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzone zostanie nauczanie zdalne. To sprawia, że w 2021 roku w części szkół wigilia odbędzie się online (o ile nie zostanie zorganizowana wcześniej). Co zrobić, by zapewnić uczniom namiastkę świątecznej atmosfery podczas spotkania na odległość?

Na liście pomysłów na wigilię klasową online warto zapisać wspólne śpiewanie kolęd i rozmowy. Należy zadbać o to, by każdy z uczniów odczuł namiastkę świąt, np. umawiając się na to, że dzieci specjalnie na tę okazję przygotują sobie owoce, słodycze, herbatę lub inne napoje.

Jednym z pierwszych zadań po przerwie świątecznej może być przygotowanie sprawozdania z wigilii klasowej. Można opisać w nim panującą podczas niej ciepłą atmosferę czy wspomnieć o smakowitych potrawach. Jednak zanim to nastąpi, uczniowie będą mogli nacieszyć się wolnym czasem – o ile wcielą w życie porady, jak odpocząć w święta.

Dodaj komentarz