Wakacje w domu nie muszą oznaczać zamknięcia w czterech ścianach i przesiadywania w Internecie od rana do wieczora. Lato jest wspaniałą okazją, by wyjść poza rutynę, znaleźć w sobie kreatywność i zrobić coś, na co do tej pory nie było czasu. Sprawdź w naszym artykule, jak spędzić wakacje w domu i wykorzystaj ten czas najlepiej, jak się da.

Wakacje w domu – czy mogą być udane?

Wiele osób uważa, że wakacje bez wyjazdu są straconym czasem. To mit! Spędzenie lata w rodzinnym mieście wymaga wyjścia poza rutynę i kreatywności, na którą nie zawsze jest czas poza sezonem. Z pomocą przychodzą również szkoły, instytucje kultury oraz urzędy miast, które organizują wiele atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Co robić w wakacje w domu? Podpowiadamy.

Jak spędzić wakacje w domu? Bądź turystą w swoim mieście

Codzienne życie w mieście sprawia, że zapominamy, ile ciekawych aktywności oferuje swoim mieszkańcom oraz turystom. Warto zatem zastanowić się, kiedy ostatni raz odwiedziliśmy lokalne zabytki, muzea czy galerie sztuki. Od początku czerwca do końca września wybór atrakcji jest jeszcze większy. To wtedy pojawiają się wernisaże, czasowe wystawy i ekspozycje, a także organizowane są spotkania z ciekawymi osobami, np. pisarzami, artystami czy podróżnikami. Zainteresowani także mają okazję wysłuchania wykładów historyków sztuki. Wakacje w domu mogą być zatem bardzo inspirującym i rozwijającym czasem.

Sprawdź, co oferują miejskie domy kultury

Dobrym pomysłem może być także sprawdzenie oferty miejskich domów kultury. Instytucje te organizują kreatywne zajęcia nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych, np. naukę malowania na płótnie, warsztaty teatralne, kurs tańca towarzyskiego, warsztaty ceramiczne, kurs gry na fortepianie czy warsztaty z emisji głosu. Część z nich jest darmowa, a za pozostałe należy zapłacić od 15 do 100 złotych w zależności od rodzaju i liczby zajęć. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i nie obciąży przy tym domowego budżetu.

Co można robić w wakacje w domu? Propozycje władz miasta

Zastanawiasz się, co robić samemu w wakacje, żeby nie mieć poczucia straconego czasu? Latem urzędy miast wychodzą z wieloma propozycjami zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na zainteresowanych czekają lekcje jogi organizowane na świeżym powietrzu, darmowe koncerty, rodzinne turnieje gier planszowych, mecze piłki nożnej i koszykówki, zajęcia fitness, kino pod chmurką i wiele innych. Większość atrakcji i zajęć dofinansowana jest z budżetu miasta, a zatem są one bezpłatne. To dobra wiadomość dla osób, które ze względu na sytuację finansową, nie mogą pozwolić sobie na duże wydatki.

Zobacz, co grają w kinach i teatrach

Latem otwierają się kina plenerowe. To doskonała okazja, by spędzić czas na świeżym powietrzu i poobcować z kulturą. Darmowe pokazy filmowe odbywają się na terenie całego kraju, a zwłaszcza w dużych miastach. Miłośnicy teatru również nie będą zawiedzeni, ponieważ w parkach i na skwerach wystawiane są spektakle dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Warto zatem sprawdzić strony internetowe lokalnych teatrów.

Jak fajnie spędzić wakacje w domu? Wskocz do wody

Baseny można znaleźć niemal w każdym większym mieście. W zależności od lokalizacji niektóre umożliwiają jedynie pływanie, a w innych oferta rozszerzona jest o brodziki dla dzieci, zjeżdżalnie czy tory wodne. Pójście na basen nie jest jedyną możliwością schłodzenia się w upalny dzień. Poza miastem można znaleźć wiele kąpielisk np. jezior, rzek, zalewów czy zbiorników retencyjnych. Należy jednak zwrócić uwagę, czy znajdują się one w miejscu dopuszczonym do użytku oraz, czy bezpieczeństwa nad wodą strzeże ratownik. Bezpieczne wakacje w domu to w końcu podstawa. Listę sprawdzonych kąpielisk można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który kontroluje m.in. jakość wody.

Podszlifuj swoją znajomość języka obcego

Wakacje to doskonały moment, aby przełamać barierę językową, nauczyć się prowadzić swobodne konwersacje z obcokrajowcami oraz poznać kulturę innych krajów. Wbrew pozorom, nie potrzeba do tego podróży na drugi koniec świata. Osoby, które zastanawiają się, jak spędzić wakacje w domu, powinny rozważyć językowe kursy wakacyjne. Przeznaczone są one dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Kursanci mają do wyboru kilka różnych poziomów zaawansowania. Celem zajęć jest zwiększenie pewności siebie podczas używania obcego języka oraz rozwinięcie umiejętności czytania, rozumienia ze słuchu, pisania i mówienia. Wakacyjne kursy językowe będą świetnym rozwiązaniem również dla tych osób, które przygotowują się do egzaminów międzynarodowych, matury czy egzaminu ósmoklasisty i chcą zacząć naukę jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. To również doskonały pomysł na nadrobienie zaległości z poprzedniego semestru.

Wakacje w domu – co robić z dzieckiem?

Konieczność pozostania w domu na wakacje to często ogromne rozczarowanie dla dziecka. Szczególnie gdy jego koleżanki i koledzy wyjeżdżają na kolonie, obozy młodzieżowe lub zagraniczne wycieczki. Co można robić w wakacje w domu, aby zapewnić maluchowi wiele wspaniałych wspomnień? Oto nasze propozycje.

Lato w mieście

Z inicjatywy miast i instytucji kultury organizowane są akcje takie jak „Lato w mieście”, dedykowane młodzieży szkolnej. Program zajęć obejmuje zabawy sportowe, plastyczne oraz edukacyjne. W zależności od miasta maluchy mogą wziąć udział w warsztatach wyrobu biżuterii artystycznej, meczach piłki nożnej, warsztatach kulinarnych, grach terenowych, konkursach piosenki, a także spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych. Organizowane są również wyjścia na basen, do muzeów i teatrów, a także parków i lasów.

Półkolonie

Ze względu na wysokie koszty, nie wszyscy rodzice są w stanie wysłać swoje pociechy na kilkutygodniowe kolonie lub obozy. Maluch może jednak spędzić ciekawy oraz inspirujący czas w miejscu zamieszkania. Półkolonie to zajęcia grupowe dla dzieci i młodzieży, które trwają w godzinach pracy rodziców. Ich celem jest zapewnienie najmłodszym kontaktu ze sztuką i kulturą, oraz stworzenie warunków sprzyjających odkrywaniu zdolności plastycznych czy sportowych. Poza tym mają oni szansę nawiązać przyjaźni z rówieśnikami i znaleźć nowe zainteresowania.

Uczestnicy pozostają pod opieką wykwalifikowanych instruktorów od godzin porannych do wieczora. W zależności od miasta i organizatora, w programie półkolonii mogą znajdować się wycieczki rowerowe, wyjścia na basen i do instytucji kultury, warsztaty kreatywne, nauka programowania, eksperymenty w laboratorium, a także zajęcia z robotyki i elektroniki. Dzieciom może także zostać zapewnione wyżywienie.

Półkolonie będą również świetnym pomysłem dla tych maluchów, które nie są jeszcze gotowe na kilkudniowe rozstanie z rodzicami. Ich cena jest zazwyczaj niższa, niż pełne kolonie i wynosi około 500-750 złotych za pięć dni.

Jak fajnie spędzić wakacje w domu z dzieckiem?

Co można robić w domu w wakacje? Wszystko! Lato w mieście nie powinno oznaczać siedzenia przed telewizorem lub komputerem. Rodzice i ich pociechy mogą spędzić razem wspaniały, kreatywny czas. Jeśli dziecko lubi pomagać w kuchni, warto zaplanować wspólne przygotowanie obiadu, pieczenie ciasta lub babeczek. Świetnym pomysłem może być także pokazanie maluchom, jak wyglądały zabawy kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Rysowanie kredą po chodniku, gra w gumę i klasy, skakanie na skakance czy kręcenie hula hop zapewni maluchowi wspaniałą rozrywkę, a dla rodziców będą sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa.

Warto również pobawić się w chowanego, zagrać w kółko graniaste, gąski do domu lub ciepło-zimno. Wakacje to również doskonały czas na zorganizowanie wyprawy do lasu, wycieczki rowerowej, nocy w namiocie (np. w ogrodzie lub na działce) lub pikniku na łące. Maluch, który miał tyle ciekawych zajęć, z pewnością wróci do szkoły z mnóstwem wspaniałych, letnich wspomnień.

A jakie są Twoje pomysły na wakacje w domu? Podziel się nimi w komentarzu!

Dodaj komentarz