Wiele osób w dobie pandemii zastanawia się, jakie są plusy e-learningu. Korzyści płynące z tej formy nauczania to z pewnością oszczędność czasu, dostęp do wielu materiałów dydaktycznych czy atrakcyjne formy prezentowania treści. Choć e-learning posiada liczne zalety, nie jest on doskonałą formą edukacji. Warto mieć to na uwadze przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru modelu nauczania. Sprawdź, jakie są podstawowe wady i zalety e-learningu.
E-learning – co to jest?
E-learning to sposób nauczania zdalnego, wykorzystującego technologię informatyczną. W czasie pandemii koronawirusa, e-learning umożliwia kontynuację procesu nauczania przy jednoczesnym ograniczeniu rozprzestrzeniania się zakażenia. Uczniowie, słuchacze oraz studenci korzystają z komunikacji online, która zastępuje tradycyjne wykłady. Nauka zdalna jest także dobrym rozwiązaniem z perspektywy osób, którym zależy na podniesieniu swoich kwalifikacji i zdobyciu certyfikatu bez konieczności wychodzenia z domu.
E-learning – wady i zalety
Lata dynamicznego rozwoju Internetu sprawiły, że dziś trudno wyobrazić sobie bez niego codzienne życie. To potężne narzędzie nie tylko dostarcza rozrywki i umożliwia kontakt z ludźmi na całym świecie, ale także znacznie ułatwia pracę oraz edukację. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku dostęp do Internetu posiadało ponad 86% gospodarstw domowych, a w blisko 83% znajdował się co najmniej jeden komputer. Jakie są plusy i minusy zdalnego nauczania?
Zalety e-learningu
- Możliwość korzystania z wielu urządzeń – komputer nie jest niezbędnym narzędziem. Z kursów online można korzystać za pośrednictwem innych urządzeń, na przykład telefonu komórkowego lub tabletu.
- Komfort i oszczędność czasu – zaletą edukacji zdalnej jest także oszczędność czasu i komfort. Kursanci nie muszą dojeżdżać do miejsc, w których odbywają się zajęcia stacjonarne, więc nie ponoszą kosztów za transport. Dodatkowo mogą oni połączyć naukę z obowiązkami, życiem prywatnym oraz zawodowym.
- Niwelowanie zjawiska wykluczenia społecznego – w kursach online często biorą udział osoby niepełnosprawne ruchowo i chore, dla których przemieszczanie się jest znacząco utrudnione lub niemożliwe.
- Dostęp do licznych materiałów dydaktycznych – użytkownicy kursu mogą korzystać z podręczników, for dyskusyjnych, plików tekstowych, testów i zadań.
- Możliwość utrwalania wiedzy – użytkownicy kursu mogą wielokrotnie wykonywać te same testy lub zadania, dzięki czemu utrwalają zdobytą wiedzę. Plusem jest również możliwość powrócenia do interesujących zasobów w dogodnym czasie i miejscu.
- Atrakcyjne formy prezentowania treści – e-learning wykorzystuje także wiele multimedialnych form prezentowania wiedzy takich jak nagrania, filmy, gry oraz prezentacje, które są atrakcyjne dla kursanta.
- Wyższe wyniki na egzaminach – badania wskazują również, że dzięki dobrze przygotowanym kursom e-learningowym, ich uczestnicy osiągają wyższe wyniki na egzaminach, szybciej opanowują materiał, bardziej lubią zajęcia, a ich podejście do nauki jest lepsze.
Wady e-learningu
- Ograniczenie kontaktów międzyludzkich – główną wadą nauczania zdalnego jest ograniczanie kontaktów z innymi osobami, których nie da się zastąpić komunikatorami. Kursanci mogą czuć się odosobnieni, ponieważ prowadzący nie jest w stanie odpowiadać na ich indywidualne pytania oraz potrzeby. W czasie zajęć twarzą w twarz, uczestnicy często uczą się od samych siebie i mogą wchodzić w dyskusje. Problematyczna dla kursanta jest również konieczność poświęcenia większej ilości czasu na opracowanie materiałów e-learningowych.
- Brak motywacji i samodyscypliny – nie każdy uczestnik kursu ma tyle motywacji do nauki oraz samodyscypliny, aby samodzielnie przygotować się do zajęć. Szczególnie, gdy nikt nie sprawuje nad nim kontroli, a wokół jest wiele rozpraszaczy.
- Brak możliwości zorganizowania zajęć praktycznych w formie zdalnej – nie wszystkie przedmioty mogą być realizowane w formie zdalnych kursów. Mowa o zajęciach praktycznych, w których wykorzystywane są narzędzia lub urządzenia, a także lektoraty języków obcych.
- Problemy techniczne – ograniczenia w dostawie Internetu lub zbyt wolne łącze.
- Wysokie koszty – w związku z wdrożeniem systemu nauczania zdalnego, instytucja ponosi wysokie koszty. Wśród nich wymienia się zakup urządzeń i profesjonalnej platformy, przeszkolenie osób prowadzących zajęcia oraz opracowanie kursu.
A jakie są Twoje doświadczenia z nauczaniem zdalnym? Podziel się w komentarzu swoim zdaniem o zaletach i wadach e-learningu! 👇