Egzaminy poprawkowe w szkołach podstawowych i średnich odbywają się pod koniec sierpnia. Prawo do poprawki ma uczeń, który nie zaliczył jednego lub dwóch przedmiotów obowiązkowych. Sprawdź, jak wygląda i ile trwa egzamin poprawkowy, a także dowiedz się, jakie zadania mogą Cię na nim czekać.

Egzamin poprawkowy – kto może do niego podejść?

Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady przeprowadzania egzaminów poprawkowych jest ustawa z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 roku w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Wynika z nich, że do egzaminu poprawkowego może przystąpić uczeń od IV klasy szkoły podstawowej, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał negatywną ocenę klasyfikacyjną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych lub dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych bądź zajęć z języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języka regionalnego.

W przypadku młodszych uczniów egzaminy poprawkowe nie są przeprowadzane, ponieważ zgodnie z polskim systemem edukacji w klasach I-III stosuje się ocenę opisową. Na tem etapie nie ma więc arkusza ocen ucznia.

Warto pamiętać, że podejście do egzaminu poprawkowego jest w pełni dobrowolne. Uczeń, który mimo otrzymania negatywnego stopnia, egzamin poprawkowy sobie odpuści, nie będzie mógł być w klasie programowo wyższej, czyli będzie musiał powtarzać rok.

Czy trzeba składać podanie o egzamin poprawkowy?

Informacje na temat warunków, jakie trzeba spełnić, aby przystąpić do egzaminu poprawkowego, znajdują się w statucie danej szkoły. Najczęściej jednak wymagane jest złożenie stosownego podania przez rodzica lub opiekuna niepełnoletniego ucznia podstawówki albo przez pełnoletniego ucznia liceum lub technikum. Podanie o egzamin poprawkowy powinno trafić do sekretariatu w terminie do trzech dni od dnia rocznej klasyfikacji, choć daty te mogą się różnić w zależności od szkoły. Dzięki temu będzie możliwe powołanie nauczyciela zatrudnionego do przygotowania egzaminu poprawkowego.

Termin egzaminu poprawkowego

Egzaminy poprawkowe przeprowadzane są najczęściej w ostatnim tygodniu wakacji, ale istnieje wyjątek od tej reguły. Mowa o szkołach, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze kończą się w styczniu. Wówczas uczeń może podejść do poprawki po zakończeniu tych zajęć, ale nie później niż do końca lutego. Konkretny termin wyznacza dyrektor określonej placówki.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy uczeń nie jest w stanie pojawić się na egzaminie ze względu na stan zdrowia. Nieobecność spowodowana chorobą lub pobytem w szpitalu jest usprawiedliwiona, o ile uczeń posiada zwolnienie lekarskie. Jeśli to możliwe, zaświadczenie należy przedłożyć w sekretariacie na kilka dni przed pierwszym terminem egzaminu. W takim przypadku dyrektor może wyznaczyć kolejną datę, ale wyłącznie do końca września lub marca (w przypadku szkół, o których mowa była wcześniej).

Egzamin poprawkowy – jak wygląda?

Wielu uczniów zastanawia się, na czym polega egzamin poprawkowy. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Egzamin poprawkowy w technikum lub liceum będzie wyglądał inaczej niż poprawka dla ucznia piątej klasy szkoły podstawowej. Warto pamiętać, że arkusz egzaminu poprawkowego sporządza nauczyciel i to od niego zależy, jakiego typu zadania będzie musiał rozwiązać uczeń. Wykaz konkretnych zagadnień, które pojawią się na egzaminie, powinien trafić do niego jeszcze przed wakacjami. Nauczyciel przygotowuje egzamin, uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia.

Egzamin poprawkowy w sierpniu ma formę pisemną oraz ustną. W związku z sytuacją epidemiologiczną i e-learningiem może być on przeprowadzony wyłącznie w części pisemnej. Uczeń zdaje poprawkę przed komisją, w której skład wchodzą:

  • przewodniczący komisji, najczęściej dyrektor szkoły lub nauczyciel przez niego wyznaczony,
  • nauczyciel prowadzący dane zajęcia dydaktyczne,
  • nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia dydaktyczne.

Na koniec komisja sporządza protokół z egzaminu poprawkowego, który zawiera dane takie jak imię i nazwisko ucznia, nazwę przedmiotu, zadania egzaminacyjne, termin egzaminu i ustaloną ocenę kwalifikacyjną.

Ile trwa egzamin poprawkowy?

Czas trwania egzaminów poprawkowych może różnić się w zależności od placówki. W przypadku części pisemnej jest to zazwyczaj 45 minut, chyba że uczeń musi napisać dłuższą wypowiedź. Wtedy czas może zostać wydłużony do 90 minut.

Wykonanie przez ucznia zadania praktycznego powinno zająć maksymalnie 60 minut. W przypadku części ustnej uczeń musi otrzymać przynajmniej 10 minut na przygotowanie się do odpowiedzi. Sama rozmowa trwa około 15-30 minut. Podany czas jest orientacyjny.

Egzamin poprawkowy z matematyki, chemii i fizyki

Egzamin poprawkowy z matematyki może składać się zarówno z pytań testowych, jak i zadań otwartych. W przypadku innych przedmiotów ścisłych, takich jak chemia i fizyka, ucznia mogą czekać nie tylko obliczenia, ale także pytania teoretyczne dotyczące wzorów, praw, zasad, definicji, nazwisk i innych.

Egzamin poprawkowy z polskiego

Poprawka z polskiego może z kolei polegać na udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące treści lektur obowiązkowych, pojęć z zakresu poetyki i teorii literatury, epok literackich i innych. W zależności od decyzji nauczyciela, na egzaminie poprawkowym z polskiego może również pojawić się praca pisemna, na przykład analiza wiersza lub rozprawka.

Egzamin poprawkowy z angielskiego

Na poprawce z angielskiego mogą pojawić się zadania dotyczące słownictwa i gramatyki. Prawdopodobnie ocenie będzie podlegało również czytanie ze zrozumieniem i tworzenie wypowiedzi pisemnych. Uczeń będzie musiał napisać krótkie wypracowanie w formie, która była nauczana podczas zajęć, na przykład list, recenzję czy esej. W przypadku egzaminu ustnego uczeń może zostać poproszony o opis obrazka, a także odbycie rozmowy z nauczycielem na zadany temat.

Egzamin poprawkowy z w-f’u i innych przedmiotów

Uczeń, któremu nie udało się zaliczyć w-f’u, będzie musiał np. przeprowadzić rozgrzewkę, a także wykonać rzut do kosza z dwutaktu i rzut osobisty na celność, odbijać piłkę siatkową w kole sposobem górnym i dolnym, wykonać przewrót w tył z przysiadu podpartego czy stanie na głowie. Ocenie może podlegać również bieg na 100, 400, 800 lub 1000 metrów.

Nie tylko egzamin poprawkowy z wychowania fizycznego ma formę praktyczną. Zadania tego typu będą musieli również wykonać uczniowie, którzy otrzymali ocenę niedostateczną z plastyki, muzyki, techniki i informatyki.

Egzamin poprawkowy – ile procent trzeba uzyskać?

Próg zaliczenia egzaminu zależy od konkretnej placówki. W przypadku większości szkół będzie to 30 proc. i wówczas uczeń otrzyma ocenę dopuszczającą. Co ważne, egzamin powinien umożliwić mu otrzymanie każdej oceny, a nie tylko dopuszczającej. Może on zatem dostać również trójkę, czwórkę, a jeśli będzie naprawdę dobrze przygotowany, nawet piątkę.

Czy egzamin poprawkowy jest trudny?

Pytanie, czy egzamin poprawkowy jest trudny, zadaje sobie każda osoba, którą czeka poprawka w sierpniu. Niestety, nie da się udzielić na nie prostej odpowiedzi. Poziom egzaminu zależy od nauczyciela, który go układa. Nie ulega jednak wątpliwości, że powinien być on na tyle łatwy, aby umożliwić uczniowi uzyskanie przynajmniej oceny dopuszczającej.

Poprawka w klasie maturalnej – czy to możliwe?

W znacznie cięższej sytuacji znajdują się uczniowie klas maturalnych, którym grozi ocena niedostateczna z konkretnego przedmiotu. Czy wcześniejszy egzamin poprawkowy w klasie maturalnej i podejście do matury są możliwe? Niestety nie. W przypadku niezaliczenia zajęć, szanse ucznia na maturę w maju są przekreślone. Jednym z rozwiązań tej sytuacji jest powtarzanie klasy i przystąpienie do egzaminu dojrzałości w kolejnym roku. Można jednak napisać egzamin poprawkowy z danego przedmiotu i zapisać się do szkoły policealnej GoWork. Placówka ta nie wymaga bowiem matury, a jedynie posiadania świadectwa ukończenia szkoły średniej.

Niezdanie egzaminu poprawkowego – co wtedy?

Sytuacja, w której uczeń nie zdał egzaminu poprawkowego, zdarza się dosyć rzadko. Jeśli jednak do niej dojdzie, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia. Wówczas uczeń nie musi zdawać już żadnych egzaminów, a jedynie starać się o dobre oceny w nadchodzącym roku szkolnym. Taka sytuacja jest jednak możliwa wyłącznie raz w ciągu jednego etapu edukacyjnego. W przypadku, gdy przedmiot nie jest kontynuowany w kolejnej klasie lub rada pedagogiczna nie udzieli uczniowi promocji warunkowej, będzie on musiał powtarzać rok.

Świadectwo po poprawce

Uczeń otrzymuje świadectwo dopiero po zdaniu egzaminu poprawkowego. Co ważne, na dokumencie nie ma żadnej wzmianki o poprawce. Znajduje się na nim ocena, którą udało mu się uzyskać. Informacja o przystąpieniu do egzaminu trafi jednak do arkusza ocen.

Egzamin poprawkowy – jak się ubrać?

Nie ma konkretnych wytycznych na temat ubioru na egzamin poprawkowy. Przyjmuje się jednak, że uczeń powinien założyć elegancki i stosowny do sytuacji strój, czyli np. spodnie w kant i białą koszulę. Przyjście na egzamin poprawkowy w dresie z pewnością nie zrobi na komisji dobrego wrażenia i może świadczyć o lekceważącym podejściu do szkoły. Z tego powodu galowe ubranie będzie najbezpieczniejszym wyjściem.

A czy Ciebie czeka poprawka w sierpniu? Pamiętaj o regularnych powtórkach i wysypianiu się. Możesz również skorzystać z naszych wskazówek i wykorzystać mnemotechniki, aby lepiej zapamiętać materiał. Powodzenia!

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_109613776_dziewczyna-siedzi-przy-biurku-i-pisze-prac%C4%99-domow%C4%85-w-klasie.html

5 komentarzy

  1. Dzięki wam mój stres trochę się obniżył, trzymajcie za mnie kciuki w sierpniu.

  2. Nie prawda że mając poprawke w klasie maturalnej trzeba powtarzać klase by pisać mature. Można go zaliczyć a potem już we wlasnym zakresie jako absolwent zapisać się na mature.

  3. Niestety egzamin poprawkowy to kompletna samowolka i w każdej szkole wygląda inaczej. Trzeba uzyskać 50%, ale nie jest nigdzie określone jak to jest oceniane. W przypadku egzaminu z matematyki mojej córki, którego nie zdała, była część ustna i pisemna. Część pisemna 45 minut – uzyskała kilka punktów, ale mniej niż połowę. Część ustna – nie było czasu na przygotowanie do odpowiedzi i nie było też teorii tylko 3 zadania do rozwiązania – zrobiła 2 dobrze. Część ustną zdała, części pisemnej nie, więc 50% jest, ale komisja tak nie liczy – więc zapytałam jak liczy i uzyskałam odpowiedź, że to ogólny ogląd. Nie ma liczenia punktów czy procentów – ważne czy komisji wydaje się, że uczeń umie czy nie. Przed egzaminem proście o zasady oceniania!!! Oczywiście pozostaje jeszcze warunek, ale żeby nie było tak kolorowo składasz podanie i niestety czekasz aż rada pedagogiczna się zbierze. W przypadku mojej córki obradują ostatniego dnia sierpnia do późna, więc nie mam co dzwonić – przecież 1 września rozpoczęcie roku – wtedy dowie się czy idzie ze swoja klasą dalej czy kibluje. To znęcanie się nad dziećmi!!! Dzieciaki z poprawkami to nie jest gorszy sort!!! I później zdziwienie, że dzieciaki sobie emocjonalnie nie radzą… Smutne

  4. zdaje egzmin poprakowy 30 sierpnia jutro bardzo sie poje ze nie zdam przedmiot chemiia klasa 7 bende mogla wziasc waunkowe?

Dodaj komentarz