Higienistka stomatologiczna to jeden z najważniejszych członków zespołu dentystycznego. Sprawdź, czy warto zostać higienistką stomatologiczną, a także dowiedz się, jak wyglądają jej zarobki w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.

Higienistka stomatologiczna – czy warto nią zostać?

Polski rynek usług stomatologicznych z nieprzerwanie przybiera na sile i wzrasta o około 7% rocznie. Według prognoz specjalistów, sytuacja ta w najbliższych latach nie ulegnie pogorszeniu, a w 2024 roku jego wartość może wynosić nawet 12,6 mld złotych. Na dynamiczny rozwój tego sektora mają wpływ rosnąca świadomość dotycząca zdrowia jamy ustnej i uzębienia, wysokie oczekiwania pacjentów względem oferowanych usług, a także korzystanie przez nich ze świadczeń prywatnych. Klienci gabinetów dentystycznych korzystają nie tylko z zabiegów leczniczych i profilaktycznych, ale coraz częściej decydują się na te z zakresu stomatologii estetycznej. Zależy im ponadto na dobrym kontakcie z lekarzem, bezbolesnym leczeniu z użyciem nowoczesnych technologii, a także profesjonalizmie. To z tego powodu gabinety i kliniki dentystyczne poszukują nie tylko najlepszych lekarzy, ale również wykwalifikowanych higienistek stomatologicznych.

Higienistka stomatologiczna – co robi w gabinecie?

Wiele osób zastanawia się, co robi higienistka stomatologiczna. Osoba na tym stanowisku odpowiada za kontakt z pacjentem, utrzymuje gabinet w gotowości, przeprowadza wstępne badania diagnostyczne, a także wykonuje zabiegi profilaktyczno-techniczne – skaling, lakowanie, usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie i polerowanie zębów.Higienistka udzielaponadtoporad w kwestii dbania o higienę jamy ustnej oraz dobiera odpowiednie środki higieniczne. Może ona również wykańczać wypełnienia zębowe oraz impregnować zęby mleczne.

Higienistki nie można jest określać mianem asystentki stomatologicznej. Są dwa różne zawody, a osoby, które je wykonują mają zupełnie odmienne kompetencje i kwalifikacje.

Czy zawód higienistki stomatologicznej jest rozwojowy?

Zawód higienistki stomatologicznej, zapewnia możliwość ciągłego rozwoju oraz pogłębiania wiedzy i umiejętności. Szczególnie, że rynek usług stomatologicznych oferuje wiele ciekawych szkoleń oraz kursów dedykowanych średniemu personelowi medycznemu. W Polsce rokrocznie odbywa się również największa konferencja „Asysdent” poświęcona asystentkom stomatologicznym i higienistkom.

Gdzie może pracować higienistka stomatologiczna?

Zawodowe higienistki stomatologiczne nie mają problemu ze znalezieniem pewnej i dobrze wynagradzanej pracy. Mogą pracować w gabinecie stomatologicznym, jednak ich wiedza teoretyczna w połączeniu z umiejętnościami praktycznymi otwierają przed nimi również drzwi:

  • klinik;
  • prywatnych i publicznych przychodni;
  • oddziałów chirurgii twarzowo-szczękowej.

Są one przeszkolone w zakresie edukacji dotyczącej higieny jamy ustnej, dlatego mogą prowadzić zajęcia w szkołach i przedszkolach. Profesja ta pozwala również na założenie własnej działalności gospodarczej i świadczenie usług profilaktycznych z zakresu zdrowia i ochrony jamy ustnej. Widać więc, że możliwości zawodowych dla higienistek stomatologicznych nie brakuje.

Ile zarabia higienistka stomatologiczna?

Wiele osób zastanawia się jak wygląda kwestia zarobków higienistki stomatologicznej. Osoba na tym stanowisku może zarobić nawet do 7 tys. złotych na rękę. Najlepiej opłacane higienistki, które pracują w prywatnych gabinetach i klinikach, mogą bowiem liczyć na wysokie pensje. Z kolei największe dochody osiągają te higienistki, które zdecydowały się wyjechać za granicę. Miesięczne zarobki higienistek stomatologicznych w Wielkiej Brytanii wynoszą około 17 500 zł brutto, a w Niemczech – ponad 25 000 zł brutto.

Zobacz również: Kierunki medyczne bez matury

Jak zostać higienistką stomatologiczną?

Zdobycie kwalifikacji w zawodzie higienistki stomatologicznej możliwe jest po ukończeniu dwuletniej szkoły policealnej i zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikację K1 – wykonywanie świadczeń stomatologicznych z zakresu profilaktyki i promocji zdrowia jamy ustnej oraz współuczestniczenie w procesie leczenia. W Szkole Medycznej GoWork.pl zajęcia praktyczne odbywają się w pracowniach zaaranżowanych na wzór prawdziwych gabinetów stomatologicznych. Wykładowcami są profesjonalne higienistki stomatologiczne oraz lekarze, którzy na co dzień prowadzą własne działalności. Słuchacze mogą korzystać m.in. z fotela stomatologicznego z unitem i kamerą wewnątrzustną, lamp do utwardzania wypełnień, dmuchawki wodno-powietrznej, piaskarki oraz urządzeń do różnych typów zabiegów. Przyszłe higienistki mają również zajęcia z branżowego języka angielskiego, którego znajomość ułatwia znalezienie zatrudnienia poza granicami kraju. Po zdaniu egzaminu zawodowego, higienistki stomatologiczne mogą od razu przystąpić do poszukiwania pracy. Co ciekawe, kierunek higienistka stomatologiczna cieszy się bardzo dużą popularnością wśród kandydatów. Inne medyczne kierunki w szkole policealnej również nie mogą narzekać na brak chętnych, dlatego warto zapisać się jak najszybciej od rozpoczęcia rekrutacji.

Dodaj komentarz