Filcowanie to hobby, które cieszy się coraz większą popularnością wśród miłośników rękodzielnictwa. Umożliwia ono stworzenie figurek, biżuterii, dodatków, akcesoriów, a nawet dużych elementów odzieży jak szale czy sukienki. Sprawdź w naszym wpisie, czym jest filcowanie na sucho i mokro, a także dowiedz się, gdzie możesz nauczyć się tej techniki.

Co to jest filcowanie?

Wiele osób w różnym wieku coraz chętniej zajmuje się rękodziełem. Robótki ręczne nie tylko rozwijają kreatywność, ale także działają terapeutycznie. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się filcowanie. Ta technika rękodzielnicza umożliwia wykonywanie ozdób, figurek, biżuterii i dodatków. Wykorzystuje się w niej wełnę czesankową, która pod wpływem nakłuwania igłą zbija się i formuje się w różnorodne kształty. Co ważne, jest ono stosunkowo tanim hobby – nie wymaga dużego budżetu, jak ma to miejsce na przykład w przypadku nauki malowania czy fotografii. Jeśli chcesz wiedzieć, jak się filcuje na sucho i mokro oraz co będzie Ci potrzebne do rozpoczęcia przygody z filcowaniem, przeczytaj nasz poradnik.

Filcowanie na sucho

Filcowanie na sucho to jedna z dwóch technik filcowania, która umożliwia stworzenie różnorodnych form przestrzennych. Doskonale sprawdza się ona na przykład do robienia figurek. Spod ręki artystów z większym doświadczeniem wychodzą wspaniałe ozdoby z wełny czesankowej oraz bardzo realistyczne podobizny zwierząt – lisów, królików, ptaków, kotów i innych. Co można zrobić za pomocą filcowania na sucho? Zwierzątka są najbardziej popularne, ale ta technika pozwala również na stworzenie broszek, korali, aplikacji na ubrania, kolczyków czy dekoracji.

Jak wygląda filcowanie na sucho krok po kroku? Na początku należy podzielić wełnę na mniejsze kawałki. Trzeba zrobić to wyłącznie za pomocą rozrywania – cięcie nożyczkami nie jest wskazane, ponieważ utrudnia filcowanie. Filcowanie na sucho polega na nakłuwaniu igłą włókien i nadawaniu im pożądanego kształtu. W przypadku zwierząt, najczęściej zaczyna się od tułowia lub głowy, do których później przytwierdza się np. łapki czy uszy. Końcowy efekt potrafi być naprawdę niesamowity. Tak powstała figurka doskonale nadaje się na prezent. Warto jednak pamiętać, że służy ona jako element dekoracyjny pomieszczenia i raczej nie sprawdzi się jako zabawka dla dziecka.

Filcowanie na sucho – zestaw niezbędnych akcesoriów

Akcesoria do filcowania są stosunkowo tanie, dlatego to hobby sprawdzi się nawet w przypadku osób, które nie mogą pozwolić sobie na duże wydatki. Zestaw startowy do filcowania na sucho można skomponować samodzielnie lub zakupić już gotowy. Powinny znaleźć się w nim:

  • wełna czesankowa,
  • igły,
  • podkład.

Wełna czesankowa do filcowania

Do filcowania na sucho niezbędna będzie odpowiednia wełna w różnych kolorach. Osoby początkujące mogą zacząć od zakupu taniej wełny syntetycznej. Warto jednak pamiętać, że o ile może ona sprawdzić się, jeżeli nie jesteśmy przekonani do nowego hobby, o tyle na dłuższą metę nie pozwoli nam osiągnąć zadowalającego efektu. Tania wełna czesankowa do filcowania często gryzie i trudniej zbija się w formy. W przypadku figurek nie ma to aż tak dużego znaczenia, jednak jeśli chcemy wykonać biżuterię lub element ubrania, nieprzyjemne doznania mogą być problematyczne. Z tego powodu najlepszym wyborem będzie zakup czesanki z merynosa nowozelandzkiego albo czesanki polskiej. Są one miękkie, a igła nie ślizga się po ich powierzchni. Naturalna wełna do filcowania nie jest jednak wolna od wad. Mowa o stosunkowo wysokiej cenie – za 50 gram należy zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Igła do filcowania

Niezbędnym narzędziem jest specjalna igła do filcowania z wypustkami. Nie można zastąpić jej zwykłą igłą do szycia, ponieważ nie będzie ona działała tak, jak potrzeba. Igły do filcowania posiadają na swojej powierzchni zadziory, które umożliwiają wciągnięcie włókien wełny do środka figurki oraz mieszanie kolorów. Występują one w kilku rozmiarach i rodzajach. Małe sprawdzą się do pracy wymagającej dużej precyzji, na przykład nad szczegółami i niewielkimi elementami. Duża i gruba będzie doskonała do tworzenia podstawowej formy. Z kolei igła średnia – do chowania dziur po wstępnym igłowaniu oraz utwardzenia figurki. Istnieje również odwrotna igła do filcowania na sucho, która nie wciąga, lecz wyciąga pasma ze środka przedmiotu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie efektu puszystości. Filcowanie igłą będzie wygodniejsze, jeśli zakupimy poręczny drewniany plastikowy uchwyt. Można w nim umieścić jedna lub kilka igieł w zależności od potrzeb.

Podkładka do filcowania

Do filcowania na sucho potrzebna jest również podkładka. Osoby doświadczone najczęściej używają miękkiej gąbki o grubości 5 mm, specjalnej podstawki, która przypomina szczotkę, podkładki z filcu lub pianki. Początkujący mogą z kolei wykorzystać zwykłą gąbkę do mycia naczyń lub styropian. Możliwe jest również filcowanie igłą w dłoniach, jednak będzie to mniej wygodne, a także stwarza ryzyko zranienia w palec. Podkładka zapobiega łamaniu igieł oraz przytwierdzaniu naszej figurki do podłoża, dlatego warto ją mieć.

Sprawdź również: Haftowanie krok po kroku

Filcowanie na mokro

Filcowanie na mokro to technika, która sprawdzi się do tworzenia nie tylko form przestrzennych, ale również płaskich. Polega ona na łączeniu poszczególnych pasm wełny za pomocą masowania, wałkowania i ugniatania, a na końcu suszenia. Dzięki niej można wykonać duże formy np. elementy odzieży (torebki, suknie, szale), ale również biżuterię, aplikacje czy dodatki. Wełna do filcowania powinna być delikatna i miękka w dotyku. Szczególnie jeśli to, co stworzymy ma dotykać ciała. W tym przypadku sprawdzi się wełna z merynosa australijskiego, merino lub nowozelandzka – umożliwiają one osiągnięcie przyjemnej w dotyku, ale zwartej struktury. Wełnę należy rwać. W odróżnieniu do filcowania na sucho, filcowanie na mokro nie wymaga użycia igły – jeśli już się ją stosuje, to zazwyczaj pomocniczo.

W zestawie do filcowania na mokro powinny znaleźć się:

  • wełna,
  • szare mydło,
  • folia bąbelkowa,
  • butelka ze spryskiwaczem,
  • ciepła woda.

Jak wygląda filcowanie na mokro krok po kroku? Folia bąbelkowa wzmaga tarcie i przyspiesza filcowanie wełny, a także zabezpiecza nasze miejsce pracy przed zamoczeniem. Mydło rozpuszczone w wodzie tworzy roztwór, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie trwałego i wodoszczelnego filcu. Pod wpływem ciepłej wody wełna pęcznieje, a jej łuski rozchylają się. Z kolei tarcie sprawia, że łuski wczepiają się w siebie. Tym sposobem powstaje mocny splot. Jedną stronę filcuje się przez około 20 minut, dopóki nie stanie się ona gładka i jednolita. Następnie trzeba delikatnie ją odwrócić i powtórzyć cały proces. Ostatnim etapem jest prasowanie za pomocą folii bąbelkowej oraz suszenie. Tym sposobem możliwe jest uzyskanie dużej formy. Powstały materiał można wykorzystać do zrobienia elementów odzieży, na przykład czapki, szalika czy sukienki.

Filcowanie na mokro możliwe jest również do wykonywania mniejszych elementów, na przykład korali czy broszek. Przebiega ono w ten sam sposób – należy bardzo dokładnie masować wełnę. Od tego zależy czy proces filcowania zakończy się powodzeniem. Kiedy wełna ma już zwartą powierzchnię, można przystąpić do nadawania jej pożądanego kształtu, np. kwiatu. Po dokładnym odciśnięciu elementu, należy pozostawić go do wyschnięcia.

Zobacz także: Kaligrafia – co to jest i jak zacząć?

Filcowanie – jak zacząć?

Filcowania można nauczyć się z kilku różnych źródeł. Pierwszym jest zakup wszystkich niezbędnych narzędzi i skorzystanie z instrukcji, które z łatwością można znaleźć w Internecie np. na YouTube lub blogach kreatywnych. Ta opcja będzie najlepsza dla osób, które z różnych powodów nie mogą przeznaczyć na swoje hobby dużego budżetu lub początkującym, którzy chcą zobaczyć, czy filcowanie to zajęcie dla nich.

Droższą opcją jest zakupienie zestawu do filcowania, w skład którego wchodzą wszystkie akcesoria, instrukcja wideo oraz w formie książeczki lub pliku PDF. Cena zestawów waha się od 20 do 200 złotych w zależności od skomplikowania figurki oraz tego, co się w nich znajduje.

Inną możliwością są warsztaty filcowania i kursy. Będą one najlepszym rozwiązaniem dla tych osób, które wolą uczyć się pod okiem doświadczonych prowadzących. Nauczyciele na kursach pokażą ci, jak się filcuje, żeby otrzymać jak najlepszy efekt. Nie utrwalimy również błędów, co często się zdarza w przypadku samouków. Kursy mogą odbywać się zarówno online, jak i na żywo np. w domach kultury. Ich cena waha się od 100 do 300 zł w zależności od tego, co będzie na nich wykonywane. Warsztaty z robienia małych figurek zazwyczaj są tańsze od tych, na których powstają torebki, sukienki, szale, chusty czy czapki. Ich oferta jest tak bogata, że z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiedni.

A co Ty uważasz o hobby, jakim jest filcowanie na mokro i sucho? Chciałbyś spróbować? Podziel się swoją opinią w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz