Nauka malowania może być doskonałą przygodą i świetną pasją, ale wymaga czasu oraz dużych pokładów cierpliwości. Sprawdź nasze porady, jak nauczyć się malować akwarelami, akrylami i farbami olejnymi.

Jak nauczyć się malować obrazy?

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak nauczyć się malować obrazy. Jak w przypadku każdej innej formy sztuki, początki nie należą do najłatwiejszych. Warto zatem pamiętać o kilku zasadach:

 1. Zacznij od nauki rysowania – jeśli wcześniej nie miałeś styczności z malowaniem ani rysowaniem, powinieneś najpierw sięgnąć po kartkę i ołówek. Opanowanie podstaw takich jak światłocień, perspektywa i ludzka anatomia będą znacznie utrudnione, jeśli będziesz chciał od razu przejść do farb. 
 2. Zaplanuj swój czas – tak, jak w przypadku rysunku, na malowanie musisz przeznaczyć odpowiednią ilość czasu. Nie wystarczy trzydzieści minut dziennie, żeby dobrze zapoznać się z farbami i innymi narzędziami. Na malowanie należy przeznaczyć minimum 2-3 godziny dziennie dwa razy w tygodniu. 
 3. Korzystaj z wiedzy doświadczonych osób – nie musisz być samoukiem. Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby opanować wszystkie techniki w pojedynkę, skorzystaj z wiedzy profesjonalistów. Możesz zapisać się na kurs malowania w Twoim mieście, kupić książki do nauki malowania lub znaleźć poradnik krok po kroku na YouTube. 
 4. Nie zniechęcaj się – początki zawsze są trudne. Malowanie da się opanować, jeśli poświęcisz mu wystarczającą ilość czasu i nie będziesz zrażał się porażkami. Każdy artysta malarz kiedyś zaczynał.

Nauka malowania akwarelą

Malowanie akwarelami dla początkujących może wydawać się trudne. Szczególnie że praktycznie nie daje ona możliwości poprawek. Warto zatem pamiętać o kilku istotnych szczegółach:

 1. nakładaj kolory od jasnego do ciemnego – to jedna z najważniejszych zasad malowania akwarelami. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie harmonijnej całości;
 2. wypróbuj różne techniki – wypróbuj technikę mokre farby na mokrą kartkę, która polecana jest do pejzaży lub mokre farby na suchą kartkę;
 3. kontroluj użycie wody – podczas pierwszej styczności z akwarelami, bardzo łatwo przesadzić z ilością wody. Jeśli użyjemy jej za dużo, zaczną tworzyć się plamy, a pigment ulegnie rozpuszczeniu. Z kolei gdy użyjemy jej za mało, farba nie będzie zachowywała się tak, jak powinna;
 4. uważaj z warstwami – w malarstwie akwarelowym niewskazane jest nakładanie zbyt wielu warstw. Pamiętaj, że nie zamalujesz już tego, co zostało namalowane, jak w przypadku farb olejnych czy akrylowych.

Jakie akwarele wybrać?

Naukę malowania akwarelami należy rozpocząć od wybrania odpowiednich materiałów. Farby akwarelowe, nazywane inaczej wodnymi, mogą kojarzyć się z lekcjami plastyki w przedszkolu lub pierwszych latach podstawówki. I faktycznie – większość z nas miała z nimi styczność już w dzieciństwie, jednak plakatówkom daleko jest do profesjonalnych farb akwarelowych. Farby akwarelowe przeznaczone dla artystów są o wiele bardziej napigmentowane niż te przeznaczone dla dzieci, a także można je kupić w kilkudziesięciu kolorach. Występują one w dwóch formach: kostkach lub tubkach. Kostki będą dobrym wyborem dla osób, które chcą malować poza domem – łatwo je przetransportować w kasetce i nie zabierają dużo miejsca. Sprawdzą się one do prac o niewielkim formacie oraz takich, które w założeniu mają być lekkie i rozmyte. Wystarczy tylko spryskać je wodą lub potrzeć wilgotnym pędzlem i już są gotowe do użycia. Nie bez powodu wiele osób używa ich w swoich bullet journalach. Akwarele w tubkach są o wiele bardziej wydajne i nie wymagają używania dużej ilości wody, jak ma to miejsce w przypadku kostek. Używanie ich w plenerze może jednak być problematyczne i niewygodne, ponieważ wymają zabrania ze sobą palety. Będą one idealne do prac o dużych formatach, których kolory mają być mocne i wyraziste, ponieważ nie wymagają nakładania wielu warstw, aby osiągnąć ten efekt.

Akwarele wysokiej jakości przeznaczone dla profesjonalistów, mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Do nauki malowania akwarelą wystarczą takie w 8-12 kolorach – pozostałe odcienie będzie można uzyskać przez ich mieszanie. Istotna jest również kwestia pędzli i papieru. Pędzle muszą być miękkie, dobrze chłonąć wodę i ją utrzymywać. Z kolei papier powinien mieć wysoką gramaturę, na przykład 250-300 g/m2. Dzięki temu nie będzie się falował i dobrze zniesie naniesienie kilku warstw farby.

Zobacz również: Jak odnaleźć pasję?

Nauka malowania farbami akrylowymi

Malowanie akrylami to stosunkowo nowa technika, która powstała w połowie XX wieku. Upowszechnił ją m.in. Andy Warhol, król pop artu. Akryl posiada duże grono zwolenników, ponieważ jest uniwersalny i można nim malować tak, jak farbami olejnymi lub akwarelowymi – oczywiście z pewnymi wyjątkami. Ich ogromną zaletą jest fakt, iż dobrze rozpuszczają się w wodzie, zatem nie potrzeba żadnych rozpuszczalników. Mają one intensywne barwy oraz dosyć szybko schną, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Z jednej strony możliwe jest nakładanie nowych warstw w krótkim czasie, a z drugiej nie ma możliwości pracy farbą na płótnie. Po namalowaniu obrazu akrylami będziemy mogli długo cieszyć się jego wyglądam, ponieważ powłoka jest trwała i odporna na żółknięcie. Używanie ich umożliwia uzyskanie efektu między olejem a akwarelą. Nauka malowania obrazów farbami akrylowymi będzie łatwiejsza niż w przypadku akwareli czy olejów, dlatego osoby początkujące mogą z powodzeniem zacząć właśnie od niej.

Naukę malowania akrylami należy rozpocząć od przygotowania wszystkich niezbędnych przyborów. Pierwsze są oczywiście farby – najlepiej wybrać takie ze średniej półki cenowej. Używając najtańszych akryli słabej jakości, łatwo się zniechęcić. W malowaniu niezbędne będą również sztywne, ale sprężyste pędzle, podobrazie (np. bawełniane, syntetyczne, podkład malarski czy specjalny blok do malarstwa akrylowego), a także rysownica lub sztaluga. Poza tym można również używać innych akcesoriów np. szpachli.

Nauka malowania farbami akrylowymi – techniki

Nauka malowania farbami akrylowymi nie obejdzie się bez sprawdzenia różnych technik:

 • technika wodna – polega ona na nakładaniu farby akrylowej rozpuszczonej w wodzie na mokry lub suchy papier, a więc podobnie, jak w przypadku akwareli. Z uwagi na szybkie schnięcie, cieniowanie czy mieszanie się barw, które byłoby możliwe podczas malowania akwarelą, tutaj będzie znacząco utrudnione. Farby akrylowe pozwalają za to na łatwe robienie poprawek w przypadku błędów, co ma znaczenie dla osób początkujących;
 • technika mieszana – z uwagi na to, że akryl łatwo rozpuszcza się w wodzie, można z powodzeniem łączyć go na przykład z akwarelą, tuszem, pastelami, gwaszami, ołówkiem i innymi;
 • technika olejowa – polega ona na nakładaniu dosyć grubych i kryjących warstw, w celu osiągnięcia efektu podobnego do malowania farbami olejnymi. Będzie to również łatwiejsze, ponieważ akryle, w odróżnieniu od olejów, schną szybko. Nauka malowania obrazów farbami akrylowymi będzie łatwiejsza niż w przypadku akwareli czy olejów, dlatego osoby początkujące mogą z powodzeniem zacząć właśnie od niej.

Nauka malowania farbami olejnymi

Farby olejne używane były już kilkaset lat temu, ale powszechnie zaczęto ich używać w XVI wieku. Nauka malowania obrazów olejnych wymaga cierpliwości, ponieważ w odróżnieniu od akryli i akwareli, schną one przez bardzo długi czas. Z drugiej strony, początkujący malarz może bez pośpiechu mieszać farby oraz poprawiać ewentualne błędy. Cechą charakterystyczną dla farb olejnych jest ich trwałość. Obrazy nimi malowane zachowują się nawet przez setki lat. Do rozrzedzania olejów nie wystarczy woda – należy używać terpentyny. Mają one również dosyć mocny zapach, więc malowanie w domu nie zawsze wchodzi w grę. Farby olejne wymagają pędzli z twardego włosia, np. syntetycznego lub szczeciny. Jeśli z kolei chodzi o podobrazie, mogą być to specjalne bloki do olejów czy podobrazie bawełniane. Wadą tych ostatnich jest przede wszystkim ich cena. Świetną i tanią alternatywą są płyty HDF, MDF lub pilśniowe. Wystarczy tylko odpowiednio zagruntować je białą farbą fasadową.

Jakie farby do nauki malowania obrazów olejnych? Dla osób początkujących odpowiednie będą farby studyjne, których często używają studenci. Są one dosyć tanie, zatem ich jakość nie jest najwyższa, ale z powodzeniem nadadzą się do nauki. Na początek wystarczy również podstawowa paleta kolorów.

Jak nauczyć się malować farbami olejnymi?

Podstawową zasadą w malowaniu farbami olejnymi, podczas posługiwania się warstwami, jest nakładanie tłustego na chude. Oznacza to, że warstwa dolna powinna być mniej tłusta niż wierzchnia. Malowanie należy zatem rozpocząć od farby mocno rozcieńczonej terpentyną, naftą lub innym rozpuszczalnikiem. Kolejne warstwy powinny być wzbogacone specjalnym medium np. olejem lnianym. Dzięki temu trwałość obrazu będzie przedłużona, a my zyskamy więcej czasu na poprawki, ponieważ będzie on wysychał w wolniejszym tempie. Ostatnie warstwy będą również o wiele bardziej nasycone i unikniemy sytuacji, w której zaczną odpadać. Po całkowitym wyschnięciu farb, należy nałożyć werniks, czyli specjalny lakier zabezpieczający powierzchnię obrazu. Niestety, trzeba przygotować się na to, że może on wysychać nawet przez cały rok. Po upływie tego czasu warto odkurzyć obraz i nałożyć go jeszcze raz. Dzięki temu połysk będzie wyrównany. Nauka malowania farbami olejnymi nie należy do najłatwiejszych, ale z pewnością technika ta uchodzi za bardzo szlachetną i jest doceniana przez wielu artystów ze względu na jej liczne zalety.

A czy Ty chciałbyś nauczyć się malować? 🎨 Daj nam znać w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz