Wyjazd to nie jedyny sposób na zimowy wypoczynek, a spędzanie ferii w domu wcale nie musi być nudne. Wystarczy zapewnić dzieciom odpowiednią rozrywkę, a będą się one świetnie bawić, nie wyjeżdżając z miasta! Podpowiadamy, co robić w ferie w domu. Jakie są najlepsze zabawy w ferie zimowe?

Ferie zimowe w domu

Wielkimi krokami zbliżają się dwutygodniowe ferie zimowe. Dla niektórych uczniów przypadają one jeszcze w styczniu, dla innych – w lutym. To jeden z najbardziej wyczekiwanych terminów w kalendarzu roku szkolnego.

Podczas ferii część dzieci wraz z rodzicami wybiera się na mniej lub bardziej odległe stoki narciarskie, by tam oddać się zimowemu szaleństwu, jednak większość uczniów zostaje w mieście. Zazwyczaj starsze dzieci same organizują sobie rozrywkę, co jednak z młodszymi? Podpowiadamy, jakie są najlepsze pomysły na ferie w domu dla dzieci pozostających w mieście.

Jak można spędzić ferie w domu?

Spanie do popołudniowych godzin, granie w gry komputerowe i oglądanie bajek przez długie godziny – brzmi jak opis ferii zimowych w domu, które spędza Twoje dziecko? Niestety, tego typu forma wypoczynku nie jest najlepszym pomysłem. Co więcej, choć dzieci uwielbiają tego rodzaju rozrywki, gdy rodziców nie ma w domu, po kilku dniach wielogodzinne siedzenie przed monitorem i telewizorem stanie się dla nich męczące. Co mogą robić dzieci podczas przerwy zimowej, by nie dać się nudzie?

Ferie w domu to idealny czas na rozwijanie pasji. Można spędzić je np. na uprawianiu sportów zimowych czy ciekawych zabawach na świeżym powietrzu. To także okazja do nadrobienia szkolnych zaległości oraz wypoczynku.

Jeśli nie masz pomysłu, jakiego rodzaju aktywności zaproponować swojej latorośli, prezentujemy przykładowe zabawy na ferie zimowe w domu. Nasze pomysły świetnie sprawdzą się zarówno dla najmłodszych, jak i starszych uczniów. Część z nich możecie wykorzystać także do spędzenia czasu całą rodziną, np. w weekend.

Pamiętaj: choć ferie to dobry moment na odrobienie zaległych lekcji, uczniowie powinni także wypocząć przed drugim semestrem. W przypadku nauki w szkole policealnej nie zawsze możliwe jest zorganizowanie dwutygodniowej przerwy.

Propozycje zabaw na ferie zimowe w domu

Zapewnienie dzieciom ciekawych zabaw w ferie zimowe bez wychodzenia z domu brzmi jak nie lada wyzwanie. Gdy jednak nieco się nad tym zastanowić, do głowy przychodzi wiele rozwiązań – część zabaw możesz pamiętać jeszcze z Twojego dzieciństwa.

Zaproponuj swojej latorośli ułożenie toru przeszkód. Przydadzą się np. krzesła, zabawki czy koce. Możesz także podsunąć dziecku pomysł stworzenia własnej tajnej bazy (o ile wcześniej na to nie wpadło) – w końcu kto z nas nie marzył o sekretnym miejscu do zabaw?

Świetnym pomysłem jest także podsunięcie maluchowi propozycji przyrządzenia prostego dania lub przekąski, np. jajecznicy, pasty do chleba lub ciasteczek. Lepiej jednak, byś był wówczas z dzieckiem – nie powinno ono zostawać bez opieki wśród ostrych narzędzi kuchennych i noży.

Twoja pociecha z pewnością będzie chciała spotkać się z najlepszymi przyjaciółmi. Oto nasze propozycje, jak spędzić ferie w domu wraz z rówieśnikami:

  • grać w gry planszowe,
  • bawić się w głuchy telefon,
  • spróbować swoich sił, malując ustami (na kartce lub obklejonej gazetami/kartkami ścianie),
  • grać w kalambury,
  • wymyślać nowe gatunki zwierząt, opisując poszczególne cechy ich wyglądu,
  • stworzyć kapsułę czasu wypełnioną ważnymi/modnymi przedmiotami, którą można otworzyć np. w kolejne ferie.

Inne idealne na ferie zimowe zabawy to także m.in. lepienie z plasteliny, zorganizowanie maratonu filmowego, wykonywanie prostych eksperymentów pod okiem dorosłych.

Zabawy na ferie dla dzieci na świeżym powietrzu

Gdy zbliżają się ferie, dzieci marzą już o lepieniu bałwana czy wielkich bitwach na śnieżki. Jeśli aura dopisze, podczas dwutygodniowej przerwy od nauki można wybrać aktywny wypoczynek. Dobrym pomysłem na ferie w domu jest uprawianie sportów zimowych – świetnie sprawdzą się sanki lub narty (o ile w okolicy znajdują się odpowiednie miejsca).

Bałwan, którego ulepili uczniowie podczas ferii zimowych w domu
Bałwan, którego ulepili uczniowie podczas ferii zimowych w domu

Gdy za oknami sypie biały puch, jest to znakomita okazja do zorganizowania ciekawych zabaw zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Mogą one zbudować własne igloo lub tworzyć obrazy ze śnieżek – wystarczy, że jedno dziecko będzie rzucać nimi w wybraną przez siebie ścianę bez okien, tworząc wybrane kształty. Zadaniem pozostałych uczestników zabawy będzie odgadnięcie, co chce przedstawić ich kolega lub koleżanka.

Niezależnie od aury jest to także idealny moment, by zabrać nasze pociechy na lodowisko. Jazda na łyżwach przysporzy im dużo radości i sprawi, że będą miały co opowiadać kolegom. Inne sposoby na spędzanie czasu wolnego poza domem to m.in. wycieczka do kina lub teatru, spacery, nocowanie u przyjaciół czy też kręgle.

Półkolonie dla dzieci

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu dziecku niezapomnianych atrakcji podczas ferii, możesz także rozważyć wybór półkolonii, dzięki którym z pewnością będzie pod odpowiednią opieką. Zazwyczaj są one stosunkowo niedrogie, a Twoje dziecko będzie mogło spróbować nowych rodzajów aktywności.

Kuligi, sanki, gry i zabawy edukacyjne, okazja do nauki przez zabawę i możliwość znalezienia ciekawych pasji, a także poznania nowych przyjaciół – to tylko niektóre z korzyści zapisania dziecka na półkolonie.

Ferie w domu kultury: atrakcje

Ferie zimowe w domu kultury to propozycja dla dzieci pracujących rodziców, którzy nie mają możliwości pozostawienia ich pod opieką bliskich. Warto wówczas sprawdzić program półkolonii organizowanych przez domy kultury. Najczęściej znajdują się w nim różnorodne warsztaty (np. plastyczne, muzyczne, taneczne), pokazy bajek, filmów, zabawy, gry planszowe i karciane oraz wspólne czytanie.

Ferie w domu – pomysły na spędzenie czasu z dziećmi

Większość pociech z pewnością doceni także zaangażowanie rodziców we wspólne aktywności. Nawet wówczas, gdy nie masz możliwości spędzania całych dni ze swoim dzieckiem, poświęć mu czas po pracy. Idealne zabawy z dziećmi w ferie to np. wspólne bawienie się ulubionymi zabawkami Twojej pociechy, wykonywanie prac plastycznych (świątecznych kartek i dekoracji), rozmowy o tradycjach.

Możecie przygotować przekąski i rozsiąść się na kanapie przy filmowym seansie lub poukładać puzzle, a także pograć w jedną z gier planszowych. Chłodne wieczory w okresie ferii to także doskonały czas na naukę czytania dla malucha – wybierzcie ciekawe książki, np. przygodowe. Dzieci z pewnością docenią wspólnie spędzony czas, a rozrywki dla całej rodziny zbliżą was do siebie.

Bezpieczne ferie w domu: jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Zarówno ferie, jak i wakacje w domu to czas, w którym należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci. Niestety, nie wszyscy rodzice mogą spędzać ten czas z uczniami, a część osób nie ma możliwości zapewnienia swoim pociechom opieki ze strony dziadków, wujostwa lub innych krewnych.

Należy dołożyć wszelkich starań, by zapewnić dziecku ferie nie tylko ciekawe, ale i bezpieczne. Rodzice uczniów szkół średnich mogą spać spokojnie – młodzież na ogół wie, jak o siebie zadbać. W przypadku najmłodszych rozwiązaniem może być zapisanie ucznia na półkolonie lub warsztaty, pozostawienie go pod opieką znajomych (albo rodziców jego kolegów ze szkoły) bądź odwożenie go na szkolną świetlicę, gdzie będzie mieć możliwość odrabiania lekcji pod czujnym okiem opiekunów, a także zabawy z rówieśnikami.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym sugestiom, co można robić w domu w ferie, Twoje dziecko nie będzie miało czasu na nudę. Wybierz kilka najciekawszych propozycji i podpowiedz mu, co może robić w trakcie wolnego czasu. Gdy uczeń wróci do szkoły po dwutygodniowej przerwie i zostanie poproszony o napisanie opowiadania o feriach zimowych w domu, z przyjemnością podzieli się swoimi wrażeniami z rówieśnikami.

Dodaj komentarz