Kursy wakacyjne to doskonały pomysł na produktywne spędzenie urlopu bez wyjeżdżania z miasta. Różnorodna oferta instytucji kultury, centrów sportowych i firm sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i na miarę swoich możliwości finansowych. Sprawdź, jakie wakacyjne kursy warto wziąć pod uwagę, a także dowiedz się, co przyniesie Ci uczestnictwo w każdym z nich.

Kursy wakacyjne – czy warto?

Wakacje to idealny moment, żeby kreatywnie spędzić czas i znaleźć nowe hobby. Latem uczelnie, domy kultury, szkoły oraz inne instytucje organizują wiele różnorodnych kursów dla dzieci i dorosłych. W ich ofercie znajduje się m.in. nauka języka, pierwszej pomocy, rysunku i malarstwa, programowania, pływania oraz jogi. Zobacz, jaki kurs wakacyjny warto wziąć pod uwagę podczas planowania wolnego na lipiec oraz sierpień.

Wakacyjne kursy językowe

Wakacje są doskonałą okazją, aby przełamać barierę językową, nauczyć się prowadzić swobodne konwersacje z obcokrajowcami oraz poznać kulturę danego kraju. Wbrew pozorom, nie potrzeba do tego wyjazdu za granicę. Lato spędzone w mieście również może być rozwijającym oraz produktywnym czasem. Wakacyjne kursy językowe przeznaczone są dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zainteresowani mają do wyboru trzy różne poziomy zaawansowania. Celem zajęć jest rozwinięcie podstawowych umiejętności językowych – czytania, słuchania, pisania, mówienia oraz rozumienia ze słuchu. Oprócz tego istnieje możliwość przygotowania się do egzaminów międzynarodowych, zawodowych, wstępnych na zagraniczne uczelnie, maturalnych i ósmoklasisty. W okresie wakacji nie brakuje także pracowników, którzy chcą nauczyć się terminologii specjalistycznej swojej branży.

W zależności od organizatora, rodzaju szkolenia oraz liczby godzin, wakacyjne kursy językowe kosztują od 250 do 1 500 złotych. Niektóre miejsca, na przykład domy kultury i szkoły, organizują darmowe zajęcia dla najmłodszych.

Wakacyjny kurs angielskiego

Angielski jest jednym z najłatwiejszych języków do nauki – ma nieskomplikowaną gramatykę, krótkie słowa, a do swobodnej komunikacji wystarczy opanowanie zaledwie czterech czasów. Posługuje się nim 30 proc. populacji całego świata, dlatego jego znajomość jest dużym atutem zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Wakacyjny kurs angielskiego pozwoli poczuć się pewniej podczas mówienia. Pod uwagę warto wziąć zajęcia z tzw. native speakerem, czyli osobą, dla której angielski jest językiem ojczystym.

Wakacyjny kurs hiszpańskiego

Według niektórych źródeł to nie angielski, ale hiszpański zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najłatwiejszych języków świata. Większość słów ma taką samą wymowę, jak pisownię, co jest ogromnym plusem dla obcokrajowców pragnących opanować ten język. Wakacyjny kurs hiszpańskiego przyda się nie tylko osobom, które chcą podróżować po Ameryce oraz niektórych krajach Europy. Hiszpański jest najbardziej rozpowszechnionym językiem na naszym globie – używa się go również w Afryce, Azji, Oceanii i na Karaibach. Według szacunków ekspertów, do 2050 roku Stany Zjednoczone staną się państwem dwujęzycznym.

Wakacyjny kurs niemieckiego

O tym, dlaczego warto uczyć się niemieckiego, można pisać długo. Po pierwsze, język ten wcale nie jest trudny. Jego gramatyka oraz słownictwo zbliżone są do angielskiego. Poza tym występuje w nim sześć czasów, a do swobodnej komunikacji wystarczy znajomość zaledwie trzech. Niemieckim posługują się nie tylko obywatele Niemiec, ale także mieszkańcy innych państw europejskich – Austrii, Belgii, Szwajcarii, Luksemburga oraz północnej części Włoch. Jego znajomość otwiera liczne możliwości, na przykład wyjazdu zarobkowego czy dobrze płatnej pracy w kraju. Wakacyjny kurs niemieckiego powinny również rozważyć osoby, które w przyszłości chciałyby studiować w Niemczech. Tamtejsze uczelnie uchodzą za jedne z najlepszych w Europie, a większość z nich jest bezpłatna.

Wakacyjny kurs włoskiego

Język włoski jest stosunkowo łatwy do przyswojenia – występują w nim tylko dwa rodzaje gramatyczne (męski i żeński), nie posiada deklinacji rzeczowników, a wymowa zazwyczaj nie sprawia obcokrajowcom problemów. Osiągnięcie poziomu płynnej komunikacji możliwe jest zaledwie po kilku miesiącach nauki. Polacy doceniają jego prostotę, melodyjność oraz brzmienie. Wakacyjny kurs włoskiego jest doskonałym pomysłem nie tylko dla miłośników Italii, ale także osób, które chcą zwiększyć swoja konkurencyjność na rynku pracy. Ze względu na to, że do Polski wkracza coraz więcej firm z włoskim kapitałem, pracodawcy chętnie poszukują pracowników swobodnie porozumiewających się w tym języku.

Wakacyjny kurs języka migowego

Wakacyjny kurs języka migowego to propozycja dla osób, które chcą poznać świat i kulturę Głuchych, a przy tym zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Według szacunków, w Polsce funkcjonuje ponad 500 tys. osób całkowicie niesłyszących, a 900 tys. posiada poważny uszczerbek na słuchu. Umiejętność migania umożliwia nawiązywanie kontaktów z Głuchymi, którzy mogą stać się naszymi przyjaciółmi lub partnerami biznesowymi. Osoby, które dobrze znają polski język migowy, mogą znaleźć zatrudnienie w wielu branżach. To także droga do zostania tłumaczem PJM-u.

Kursy wakacyjne – jakimi jeszcze warto się zainteresować?

Nauka języka to oczywiście nie wszystko, co można robić latem. Innym pomysłem na spędzenie czasu są m.in. artystyczne, informatyczne i sportowe kursy wakacyjne, które nie tylko rozwijają kreatywność, ale także umożliwiają znalezienie nowego hobby.

Wakacyjny kurs rysunku i malarstwa

Nauka rysowania i malowania cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych. Kursy rysunku i malarstwa przeznaczone są zarówno dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztuką, jak i tych, które osiągnęły już pewien poziom np. kandydatów na akademie sztuk pięknych czy studentów kierunków artystycznych. Prowadzą je profesjonaliści w swoich dziedzinach. Pod ich okiem możliwe jest skorygowanie błędów, opanowanie proporcji, światłocienia, perspektywy, anatomii, technik malarskich i wielu innych. W zależności od miasta oraz liczby godzin w tygodniu wakacyjny kurs rysunku lub malarstwa może kosztować od 200 do 500 złotych.

Wakacyjny kurs pierwszej pomocy

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest bezcenna w sytuacji zagrożenia życia lub nagłego napadu choroby. Biuro, dom czy szkoła nie są miejscami w pełni bezpiecznymi – do poważnego wypadku może dojść w każdym momencie. Z tego powodu wiele osób rozważa zapisanie się na wakacyjny kurs pierwszej pomocy. Umożliwia on sprawne zareagowanie w niebezpiecznej sytuacji, zwiększenie pewności siebie, a także swoich kwalifikacji zawodowych. W zależności od miejsca cena za pełen kurs wynosi od 100 do 600 złotych. To stosunkowo niewielka kwota za bezcenną wiedzę, która pozwoli uratować komuś życie.

Wakacyjny kurs programowania

Rynek IT rozrasta się z roku na rok, a co za tym idzie, coraz więcej firm poszukuje wysoko wykwalifikowanych pracowników z branży informatycznej. Nic dziwnego, że wzrasta popularność wakacyjnych kursów programowania. Znajomość języków programistycznych, stanowi cenny punkt w CV, a także umożliwia stworzenie strony internetowej czy aplikacji na własne potrzeby. Niestety, profesjonalne kursy programowania dla początkujących są bardzo drogie – kosztują one nawet kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na ofertę kursów darmowych, które z łatwością można znaleźć w Internecie. To najlepszy sposób na spróbowanie programowania bez przepłacania za szkolenie.

Wakacyjny kurs pływania

Umiejętność pływania jest bez wątpienia przydatna. Ta dyscyplina sportu wpływa zbawiennie na ciało i umysł – pomaga w walce ze stresem, buduje wytrzymałość oraz siłę, zwiększa odporność oraz nie obciąża organizmu. Wakacyjny kurs pływania to świetny pomysł na aktywność fizyczną w gorący dzień oraz przyjemne spędzenie czasu. Instruktorzy przyjmują pod swoje skrzydła nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorosłych oraz seniorów. W zależności od wybranego miejsca oraz stopnia zaawansowania grupy, za kurs pływania należy zapłacić od 200 do 400 złotych.

Wakacyjny kurs jogi

Joga, choć liczy sobie kilka tysięcy lat, nadal jest ogromnie popularna wśród ludzi na całym świecie. Regularna praktyka pozwala wyszczuplić sylwetkę, wzmocnić mięśnie, a także osiągnąć stan harmonii ciała i umysłu. Wakacyjny kurs dla początkujących można odbyć w szkołach oraz studiach jogi. Zajęcia organizują również kluby fitness czy ośrodki sportowe. W zależności od wybranego miejsca cena za kurs wynosi między 250 a 500 złotych. Bezpłatne praktyki można znaleźć na licznych stronach internetowych, jednak w jodze bardzo ważne jest poprawne wykonywanie asan. Doświadczony nauczyciel skoryguje błędy oraz udzieli odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania. Intensywny program zajęć to również gwarancja szybkich postępów.

A czy Ty weźmiesz udział w wakacyjnym kursie? Daj nam znać w komentarzu i stań się inspiracją dla innych osób! 👇

Dodaj komentarz