Obozy dla dzieci i młodzieży są idealnym pomysłem na zapewnienie nastolatkowi aktywnego oraz rozwijającego wypoczynku w kraju lub za granicą. Sprawdź w naszym artykule, jakie są najpopularniejsze obozy tematyczne i zdecyduj, na jaki warto wysłać swoją pociechę.

Obozy młodzieżowe – jak znaleźć idealny?

Obóz to doskonały sposób zorganizowanie dziecku lub nastolatkowi aktywnego oraz kreatywnego czasu w wakacje. Wybierając obóz młodzieżowy dla swojej pociechy należy wziąć pod uwagę jej zainteresowania – jeśli boi się insektów lub nie lubi otwartej wody, obóz survivalowy może nie być najlepszym pomysłem. Niezwykle ważną kwestią jest także organizator – najlepiej, aby była to firma specjalizująca się w wyjazdach dedykowanych dzieciom i młodzieży, która spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa i zapewnia warunki pobytu na najwyższym poziomie. Należy także zastanowić się nad miejscem docelowym – na pierwszy samodzielny wyjazd polecane są obozy organizowane w kraju.

Obóz a kolonie – czym się różnią?

Wielu rodziców, którzy planują wysłać swoje dziecko na jego pierwsze samodzielne wakacje, zastanawia się, jaka jest różnica między obozem a koloniami. Najprościej rzecz ujmując, kolonie to wyjazd wypoczynkowy bez określonego programu, przeznaczony najczęściej dla młodszych dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Opiekę nad grupą sprawują wychowawcy, pedagodzy i nauczyciele. Obozy tematyczne są z kolei dedykowane młodzieży między 12. a 18. rokiem życia, a program skupia się wokół różnych aktywności związanych ze sportem, sztuką, militariami, kulturą i innymi. Zajęcia prowadzą specjaliści w swoich dziedzinach. Nie jest to jednak reguła i równie często można spotkać się z obozami dla maluchów oraz koloniami dla nastolatków.

Obozy tematyczne – jakie warto wybrać, aby doskonale spędzić wakacje?

Oferta obozów tematycznych dla dzieci jest bardzo bogata. Rodzice wraz ze swoimi pociechami mogą wybierać spośród wyjazdów, których motywem przewodnim jest sport, sztuka, kultura, nauka języka, nowoczesne technologie i wiele innych. Zobacz, jakie obozy młodzieżowe warto wziąć pod uwagę podczas planowania wakacji dla swojego dziecka.

Obozy survivalowe

Survival oznacza sztukę przetrwania w ekstremalnie trudnych warunkach – w lesie, na pustyni, w dżungli czy w górach. Obozy survivalowe przeznaczone dla dzieci i młodzieży od kilku lat są jednymi z najpopularniejszych. Uczestnicy mają szansę nauczyć się różnych sposobów rozpalania ogniska (np. za pomocą krzesiwa, podpałki, świdra ogniowego), budowania schronienia oraz elementów niezbędnych w obozowisku (np. stołu, pryczy, ławy, sztućców, misek, kubków), pozyskiwania i filtrowania wody, przygotowywania posiłków, a także sposobów wzywania pomocy. Mają oni również szansę poszerzyć swoją wiedzę z zakresu trujących i jadalnych roślin oraz grzybów, używania kompasu, odczytywania mapy, terenoznawstwa czy znaków patrolowych. W zależności od organizatora program może także obejmować aktywności takie jak:

  • gry terenowe,
  • spływ kajakowy,
  • strzelanie z łuku,
  • paintball,
  • ścianka wspinaczkowa,
  • zajęcia linowe,
  • noc w lesie,
  • kurs pierwszej pomocy przedmedycznej.

Koszt obozu survivalowego wynosi od 1 300 do 2 300 złotych za 10-14 dni.

Obozy militarne

Obóz militarny może być doskonałym pomysłem dla dziecka lub nastolatka, który marzy o zostaniu żołnierzem. W ciągu kilkunastu dni ma on szansę nauczyć się sztuki kamuflażu, strzelania z broni pneumatycznej i łuku, wiązania węzłów i splotów, elementów sztuk walki (np. walki wręcz, obezwładniania napastnika), używania szyfrów wojskowych, posługiwania się krótkofalówką, zakładania pułapek, pokonywania przeszkód, przeprawy przez tereny podmokłe czy bezszelestnego poruszania się. Poza tym uczestnicy odbywają kurs pierwszej pomocy i samoobrony, biorą udział w grze wykorzystującej repliki broni palnej, a także odbywają zajęcia z musztry.

Istnieje również oferta obozów militarnych skierowanych dla uczniów klas mundurowych lub szkół wojskowych. Ich program obejmuje intensywne szkolenie strzeleckie pod okiem mistrzów Polski, zajęcia z musztry, a także elementy survivalu. Uczestnicy mają szansę nauczyć się strzelania z broni palnej różnych kalibrów (np. pistoletu Glock, karabinka AR-15), opatrywania ran postrzałowych czy budowy i zasad działania broni. Zdecydowaną większość szkolenia stanowią zajęcia praktyczne. W zależności od organizatora, uczestnicy mogą mieć możliwość zdobycia licencji Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Inne aktywności przewidziane w trakcie obozu to np. paintball, laser tag czy alpinistyka. Koszt obozu militarnego wynosi od 1 600 do 3 000 złotych za 10-14 dni.

Obozy manga i anime

Manga to japoński komiks, a anime – filmy i seriale animowane, które bardzo często powstają jako adaptacje znanych mang. Chociaż te formy sztuki wywodzą się z zupełnie innego kręgu kulturowego, zdobyły ogromną popularność polskich nastolatków. Z myślą o młodych otaku, czyli fanach japońskiej popkultury, a w szczególności mangi i anime, zaczęły powstawać tematyczne obozy i kolonie. Ich uczestnicy mają szansę poczuć się jak na przedłużonym konwencie. W programie obozów anime przewidziane są m.in. przygotowywanie japońskich potraw i deserów (mochi, dango, sushi i ramenu), ceremonia parzenia herbaty, nauka jedzenia pałeczkami, podstawy japońskiej kaligrafii, rysowanie mangi, składanie origami, japońskie gry i zabawy. Młodzi otaku mogą również tworzyć własne przypinki i gadżety.

Istnieją także obozy dla fanów cosplayu, czyli hobby polegającym na wcielaniu się w rolę ulubionej postaci z anime lub mangi. Ich uczestnicy szyją stroje na maszynie, uczą się robienia wykrojów i szablonów, korzystania z materiałów termoplastycznych, malowania elementów kostiumów, charakteryzacji, stylizacji peruk i wielu innych. Tego typu obozy kosztują od 1 100 do 1 900 złotych w zależności od liczby dni.

Obozy artystyczne

Obozy artystyczne powstały z myślą o tych dzieciach, które są zainteresowanie nauką rysowania i malowania, rzeźbiarstwem, ceramiką oraz komiksem. W zależności od wybranego programu, uczestnicy odbywają krótki kurs historii sztuki, poznają biografie najznamienitszych artystów oraz nietypowe i klasyczne techniki malarskie, a także szukają inspiracji do własnych prac. Zajęcia rysunkowe obejmują np. studium martwej natury, plener malarski, rysunek modela, szybkie szkice, rysowanie karykatury i komiksu, rzeźbę z gipsu i gliny, warsztaty garncarstwa, kaligrafię, decoupage oraz wiele innych. Obozy artystyczne rozwijają kreatywność, pozwalają spróbować swoich sił w nowych technikach, a także podszlifować umiejętności malarstwa i rysunku. Będą one doskonałym wyborem dla dzieci i nastolatków, którzy uwielbiają spędzać wolny czas na twórczych zajęciach. Wyjazdy tego typu to koszt od 1 300 do 1 900 złotych.

Obozy sportowe

Kolejną propozycją dla nastolatków, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez aktywności fizycznej, są obozy sportowe: piłkarskie, taneczne, pływackie, żeglarskie, wspinaczkowe, koszykarskie, siatkarskie czy fitnessowe. Oprócz tego młodzi sportowcy mogą wybrać wyjazdy nastawione na praktykowanie jogi i mindfulness, crossfit, bieganie czy granie w tenisa. Obozy sportowe wzmacniają kondycję fizyczną, propagują zdrowy styl życia oraz zbilansowaną dietę. W zależności od dyscypliny sportowej oraz liczby dni, całkowity koszt wyjazdu może wynosić od 1 600 do 2 700 złotych.

Obozy językowe

Latem wiele osób chętnie wybiera językowe kursy wakacyjne, gdzie uczą się prowadzenia swobodnych konwersacji z obcokrajowcami i poznają kulturę danego kraju. Naukę języka można również połączyć z wyjazdami zagranicznymi lub krajowymi. Obozy językowe przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, którzy chcą produktywnie spędzić czas wolny. Program przewiduje rozwinięcie umiejętności, czytania, pisania, mówienia oraz rozumienia ze słuchu. Odbywają się one zarówno w Polsce, jak i innych krajach. Popularnymi kierunkami są Malta, Cypr, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania oraz Irlandia. Uczestnicy obozu młodzieżowego za granicą mają szansę nawiązać międzynarodowe przyjaźnie, nabrać pewności siebie podczas mówienia w obcym języku, spróbować lokalnej kuchni, poznać kulturę danego kraju oraz zwiedzić najciekawsze miejsca. Koszt wyjazdu krajowego waha się od 1 500 do 2 000 złotych. Za obóz zagraniczny należy zapłacić od 2 500 do nawet 9 000 złotych.

Obozy gamingowe

Dla niektórych rodziców idea wyjazdu gamingowego może wydawać się niezrozumiała. W końcu obóz dla dzieci powinien polegać na obcowaniu z przyrodą i detoksie od urządzeń elektronicznych. Wbrew pozorom obozy gamingowe, czyli skupione wokół gier komputerowych, są bardzo popularne. Ich uczestnicy biorą udział w turniejach kultowych gier takich jak Dota, Counter Strike, FIFA, League of Legends, Call of Duty, Fortnite, Minecraft czy Among Us. Poza tym mogą oni przenieść się do cyberświata za pomocą hełmu VR. Obóz gamingowy to nie tylko gry, ale także edukacja z zakresu bezpieczeństwa w sieci i zagrożeń wynikających z nadmiernego korzystania z komputera. W zależności od organizatora, uczestnicy biorą udział w warsztatach z robotyki i obsługi drukarki 3D, turnieju zdalnie sterowanych samolotów, grają w siatkówkę plażową oraz pływają na basenie. Obóz gamingowy to koszt od 1 200 do 2 100 złotych.

A co Ty uważasz na temat obozów tematycznych dla dzieci i młodzieży? Czy któraś z naszych propozycji szczególnie przypadła Ci do gustu? Podziel się swoją opinią w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz