Jak nauczyć się rysować? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Z pewnością potrzebne będą chęci, czas wolny oraz zaangażowanie. Tylko dzięki regularnym ćwiczeniom można osiągnąć sukces – nie ma drogi na skróty. Sprawdź nasze wskazówki, dzięki którym unikniesz błędów i naucz się rysować!

Nauka rysowania a talent

Wiele osób uważa, że z talentem do rysowania trzeba się urodzić. To błąd. Rysowania, podobnie jak innych aktywności, można się nauczyć. Oczywiście nie da się zaprzeczyć, że na świat przychodzą osoby genialne, które wykazują talent już od najmłodszych lat i operują ołówkiem niemal naturalnie.  Każdy z nas posiada pakiet indywidualnych predyspozycji, dzięki którym niektóre rzeczy przychodzą nam łatwiej. Musimy jednak pogodzić się z faktem, że nie każdy ma takie szczęście. Dla niektórych nauka rysowania będzie krótsza i prostsza, zaś inni będą musieli włożyć w nią ogrom pracy i wysiłku. Warto pamiętać, że predyspozycje to jednak tylko mały wycinek pewnej całości, na którą składają się czynniki takie wyobraźnia, zaangażowanie, chęć nauki, uważność i kreatywność. Kluczowe znacznie ma to, czy zdecydujemy się je rozwijać. Szczególnie że umiejętność rysowania nie wynika z wrodzonych zdolności i talentu samego w sobie, ale ciągłych ćwiczeń i zgłębiania tajników różnorodnych technik.

Sprawdź również: Jak odnaleźć pasję?

Jak nauczyć się rysować? 3 drogi

Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak nauczyć się rysować? Na początku swojej drogi, masz do wyboru trzy możliwości: zapisanie się na grupowy kurs w szkole rysunku, naukę samodzielną lub zapisanie się na indywidualne zajęcia online. Przedstawiamy wady i zalety każdej z nich, aby łatwiej było Ci podjąć decyzję.

Zapisz się na kurs rysunku w szkole

Kurs rysunku skierowany jest zarówno do osób, które posiadają już podstawy, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rysowaniem. W przypadku samodzielnego rysowania jesteś narażony na utrwalanie błędów. Na kursie będziesz miał okazję je skorygować pod okiem profesjonalistów. Nauczysz się nowych technik i metod, opanujesz proporcje, anatomię, światłocień i perspektywę, a także rozwiejesz wszystkie swoje wątpliwości. Jeśli dodatkowo wybierzesz zajęcia rysunku w niewielkiej grupie, możesz liczyć na indywidualne podejście nauczycieli. A jakie wady ma to rozwiązanie? Przede wszystkim nie należy ono do najtańszych. Za miesiąc nauki przez 4 godziny tygodniowo, należy zapłacić od 200 do 500 złotych. Zapisanie się na kurs rysunku nie zwalnia Cię od ćwiczeń w domu. Wręcz przeciwnie – to, czego się nauczyłeś, musisz wykorzystywać w praktyce, podczas samodzielnego szkicowania. Wielu nauczycieli zadaje również swoim uczniom prace domowe, zatem będziesz musiał przynosić gotowe rysunki na lekcje. Zapisując się na zajęcia z rysunku, trzeba także liczyć się z koniecznością dojazdów. Często są to również zajęcia w godzinach wieczornych, co dla osób pracujących może być zaletą, a dla uczniów i studentów – wadą.

Skorzystaj z darmowego kursu rysowania online

Co zrobić w sytuacji, gdy ogranicza Cię budżet lub nie możesz poświęcać zbyt wiele czasu na dojazdy? Rozwiązaniem jest kurs rysunku online. Pojedyncze zajęcia można wykupić już od 20 złotych za godzinę, a więc są znacznie tańsze niż lekcje w szkole. To wszystko bez wychodzenia z domu! Dużym plusem jest również indywidualne podejście oraz fakt, że możesz wybrać takiego nauczyciela, którego profil najbardziej do Ciebie przemawia. Większość z nich oferuje zajęcia próbne za darmo, więc jeśli okaże się, że nie nadajecie na tych samych falach, będziesz mógł kontynuować szukanie bez poczucia straconych pieniędzy. Wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania dobrego łącza internetowego oraz komputera. Przerwy w dostawie Internetu oraz problemy techniczne mogą pojawić się w każdej chwili – również w trakcie zajęć lub bezpośrednio przed nimi, przez co Twoja lekcja przepadnie lub będziesz zmuszony przełożyć ją na inny termin.

Zacznij od ćwiczeń w domu

Od czego zacząć naukę rysowania, jeśli nie możesz poświęcić na nią żadnego budżetu? Najłatwiej będzie skorzystać z darmowych poradników i kursów dostępnych w Internecie. Bardzo często tworzą je doświadczeni artyści, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. To również doskonała propozycja da tych osób, które nie są pewne, jak długo będzie trwało ich zainteresowanie rysunkiem i chcą spróbować bez stresu, że stracą pieniądze oraz czas. Wiele lekcji z nauką rysowania krok po kroku znajdziesz na YouTube. Na stronach internetowych nie brakuje również blogów z tutorialami, w których dowiesz się, jak rysować zwierzęta, mangę, ludzi, portrety i wiele innych. Możesz również zakupić książkę do nauki rysowania dla początkujących. Wadą takiego rozwiązania jest ryzyko, że zaczniesz powielać i utrwalać błędy. Bez mentora będziesz musiał sam poszukiwać odpowiedzi na swoje pytania, motywować się oraz pocieszać, gdy stracisz wiarę oraz zapał. To wszystko oczywiście jest do zrobienia, ale niektóre osoby szczególnie potrzebują wsparcia innych.

Zobacz również: Jak zarobić pieniądze na swoim hobby?

Nauka rysowania – czego będziesz potrzebował?

Postanowiłeś, że chcesz spróbować rysowania od podstaw? W tym celu będziesz potrzebował odpowiednich przyborów. Pamiętaj, że nie musisz wybierać drogich kredek lub zestawu ołówków dla profesjonalistów. Szczególnie jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w świecie sztuki. Na początek wystarczą Ci narzędzia dobrej jakości, ze średniej półki cenowej. Kupisz je w sklepach papierniczych lub dla artystów. Oto co warto mieć, jeśli chcesz zacząć rysować:

  • blok lub szkicownik – w zależności od tego, czym będziesz rysował, wybierz szkicownik do rysowania z odpowiednią gramaturą. Do technik suchych, czyli ołówka, pasteli, sangwiny, węgla i kredki wystarczy papier z niską gramaturą od – 80 do 120 gram. Znaczenie ma również jego faktura. Jeśli chcesz szkicować, dobra będzie faktura chropowata. Do bardziej precyzyjnych rysunków, warto wybrać gładką;
  • ołówki – liczba ołówków o różnych parametrach może zaskoczyć początkującego rysownika. Po względem twardości można podzielić je na twarde, oznaczane literą H oraz miękkie, oznaczane B. Pośrodku tej skali znajdują się również ołówki HB oraz F. Znaczenie mają również widoczne na nich cyfry. Najwyższa cyfra przy H oznacza, że ołówek jest najtwardszy. np. 9H. Z kolej najwyższa przy B, oznacza, że jest on najbardziej miękki, np. 9B. Ołówki H przeznaczone są do rysunku technicznego, HB i F do pisania, a B – do rysunku. Do rysowania ołówkiem dla początkujących sprawdzą się podstawowe twardości, np. 2B, 4B, 6B i 8B. Taki zestaw będzie odpowiedni, żeby zacząć naukę rysowania, a jednocześnie nie narazisz się na wysokie koszty;
  • gumka do ścierania – najlepsza będzie plastyczna gumka chlebowa, która nie ściera się, lecz pochłania cząsteczki grafitu. Jej konsystencja przypomina plastelinę. Unikaj kolorowych gumek dla dzieci lub z nieznanych firm. Dobra gumka nie zniszczy Twojego rysunku;
  • kredki – jeśli chcesz kupić kredki do nauki rysowania, postaw na takie, które będą dobrej jakości, a jednocześnie nie nadwyrężą Twojego budżetu. Na początku wystarczy Ci maksymalnie 24-36 kolorów, które będziesz mógł również ze sobą mieszać.

Inne przybory możesz sukcesywnie dokupować. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje zainteresowanie rysunkiem utrzyma się przez długi czas, postaw na minimalizm.

Naucz się rysować z naszymi wskazówkami

Nauka rysunku dla początkujących wymaga dużego zaangażowania i wysiłku. Sprawdź nasze wskazówki i dowiedz się, co warto robić, żeby ćwiczyć swój warsztat oraz jakich błędów unikać.

Ćwicz często i dużo

Jak nauczyć się ładnie rysować? Odpowiedź jest jedna: dużo ćwiczyć. Na pewno znasz powiedzenie, że praktyka czyni mistrza. Być może wydaje Ci się, że to truizm, ale jeśli chcesz nabrać wprawy w rysunku, musisz ćwiczyć przynajmniej kilka razy w tygodniu. Osoba, która rysuje raz w miesiącu, nie zrobi tak dużego postępu, jak ta, która poświęca na to czas codziennie. Nauka rysowania krok po kroku zaczyna się zazwyczaj od korzystania ze zdjęć znalezionych w internecie. Chcesz narysować kubek, psa, twarz lub kwiat? Spróbuj przenieść je na papier. A jeśli zależy Ci na narysowaniu czegoś abstrakcyjnego z Twojej wyobraźni, ale nie wiesz, jak odtworzyć niektóre elementy, pozy czy obiekty, możesz skorzystać z tzw. referencji. Będą one Twoim punktem wyjścia np. do narysowania proporcji. Pamiętaj jednak, aby korzystać z nich mądrze – najczęściej tworzą je inni artyści, dlatego nie kopiuj, lecz używaj jako inspiracji.

Naucz się obserwacji

Uważność i umiejętność obserwacji to dwie cechy, które są niezwykle ważne dla każdego artysty. Przyglądaj się kształtom, kolorom i cieniom obiektów, jakie chcesz przenieść na papier. Twoją inspiracją może być wszystko: filiżanka stojąca na stole, przypadkowa osoba w autobusie czy kot śpiący na kanapie. Na pewno zrezygnuj z rysowania z głowy – na to jeszcze przyjdzie czas, a jeśli zaczniesz zbyt wcześnie, tylko się zniechęcisz.

Opanuj podstawy

Klasyczny błąd, który popełniają osoby początkujące w rysowaniu to rzucanie się na głęboką wodę. Zaczynając od rzeczy trudnych, łatwo możesz się zniechęcić. Nie zaczniesz od razu tworzyć rysunków 3D, więc nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Musisz przejść przez podstawy, żeby rysować coraz lepiej. Tak zaczynał każdy wybitny rysownik lub malarz. Nie ma żadnego magicznego sposobu, który pozwoli Ci przeskoczyć ten etap. Na początku zacznij od opanowania światłocienia, proporcji, perspektywy, przestrzeni czy kompozycji. Dopiero wtedy będziesz mógł ruszyć dalej.

Nie zrażaj się błędami, lecz wyciągaj z nich wnioski

Na początku swojej przygody z rysowaniem popełnisz bardzo wiele błędów, którymi nie powinieneś się zrażać – to zupełnie normalne. Kluczowym jest wyciąganie z nich wniosków i zastanawianie się nad tym, co mogłeś zrobić lepiej. Dzięki temu w następnej pracy skupisz się na doskonaleniu tego, co nie wyszło Ci poprzednim razem. W tym przypadku nieoceniona będzie pomoc nauczyciela, dlatego rozważ kurs w szkole lub zdalny.

A czy Ty chcesz nauczyć się rysować? A może masz już wprawę? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu! 👇

2 komentarze

  1. Ciekawe informacje. Ja osobiście zaczynam swoją przygodę z rysunkiem. Próbowałem rysować samodzielnie w domu narazie idzie średnio, ale praktyka czyni mistrza :).

Dodaj komentarz