Utrzymanie koncentracji podczas nauki nie jest łatwe. Problemy z tym ma bardzo wielu uczniów. Na szczęście można im skutecznie przeciwdziałać. Sprawdź nasze sposoby na skupienie się na nauce, dzięki którym lepiej przyswoisz każdy materiał.

Dlaczego nie mogę skupić się na nauce?

To pytanie choć raz zadał sobie każdy uczeń, słuchacz lub student. Powodów problemów z koncentracją może być kilka: przemęczenie, nieodpowiednia dieta, zła metoda nauki, szybkie tempo życia czy obecność rozpraszaczy. Skupieniu nie sprzyja również niewłaściwa organizacja nauki, niesprzyjające warunki otoczenia czy niska motywacja. Na szczęście rozpraszających bodźców można się pozbyć, a umiejętność utrzymywania skupienia da się wyćwiczyć. Sprawdź, jak zwiększyć koncentrację podczas nauki.

Jak skupić się na nauce?

Pamiętaj, że nie tylko Ty masz problem ze skupieniem się na nauce. Kłopoty te dotyczą wielu młodych ludzi. Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 wskazówek, dzięki którym łatwiej osiągniesz pełne skupienie.

Aby osiągnąć skupienie, zrób plan działania

W osiągnięciu skupienia często przeszkadza dezorganizacja. Szczególnie jeśli poza nauką masz wiele innych obowiązków. Gdy po dwudziestu minutach spędzonych w książkach postanawiasz zrobić pranie, nic dziwnego, że nie jesteś w stanie przyswoić wiedzy na egzamin. Tym, co pomaga na koncentrację przy nauce, jest dobrze skonstruowany plan działania. Stwórz listę zadań do zrobienia, począwszy od tych najważniejszych i wymagających największego skupienia, a skończywszy na mniej pilnych. Dzięki temu będziesz miał pewność, że o niczym nie zapomnisz. Przed przystąpieniem do nauki możesz także rozprawić się z prostymi zadaniami, które mogłyby zaburzać Twoją uwagę, np. umówieniem się do lekarza. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z naszego wpisu na temat priorytetyzacji zadań.

Jak się skoncentrować na nauce? Bądź offline

Skupienie na nauce najczęściej utrudniają rozpraszacze. Mowa przede wszystkim o telefonie z dostępem do Internetu. Żadne metody uczenia się nie przyniosą efektów, jeżeli będziesz co chwilę sprawdzał Facebooka i Instagrama. Jeśli chcesz osiągnąć pełne skupienie, zanieś telefon do innego pomieszczenia. W sytuacji, gdy musisz mieć go pod ręką, zablokuj dostęp do aplikacji, które mogłyby Cię rozpraszać. W ostateczności możesz również odinstalować je na czas nauki. Co zrobić w przypadku, gdy same notatki są niewystarczające i musisz mieć otwarty plik PDF na komputerze lub w tablecie? To proste – włącz tryb samolotowy. Na czas nauki bądź całkowicie offline i przekonaj się, jak wiele jesteś w stanie zapamiętać, gdy nie bombardują Cię powiadomienia z mediów społecznościowych.

Zadbaj o porządek na biurku

Twoje miejsce pracy wygląda, jakby przeszło przez nie tornado? Stosy papierów, trzy kubki po kawie i rozrzucone długopisy na biurku sprawiają, że nie możesz niczego znaleźć? Nic dziwnego, że nie jesteś w stanie skupić się na nauce. Zanim usiądziesz do książek, musisz dobrze przygotować swoją przestrzeń. Na początku posprzątaj biurko i zostaw na nim tylko te przedmioty, które są potrzebne. Książki, magazyny, kosmetyki i inne rzeczy niezwiązane z nauką, odłóż na bok. Zapewnij sobie dostęp do światła oraz przewietrz pomieszczenie.

Sposoby na skupienie się na nauce – przerwy

Jak się skupić na nauce, gdy przed Tobą bardzo dużo materiału do przyswojenia? Koncentracja ma swoje granice i nie utrzymasz jej przez wiele godzin non stop. Jeśli chcesz wiedzieć, jak poprawić skupienie, musisz zadbać o przerwy w nauce. W przeciwnym razie szybko spadnie Twoje zaangażowanie oraz staniesz się zmęczony i sfrustrowany. Robienie przerw umożliwia regenerację po wysiłku umysłowym, a także jest traktowane jako nagroda, więc powoduje wydzielanie dopaminy. Zadbaj o odpoczynek co 20-30 minut nauki. Przerwa trwająca od 5 do maksymalnie 10 minut nie tylko zapewni Ci regenerację, ale także sprawi, że pozostaniesz w stanie skupienia.

Wykorzystaj kreatywne metody nauki

Jak skoncentrować się na nauce? Z pewnością nie pomoże Ci czytanie nudnego tekstu przez godzinę. Jeśli chcesz wiedzieć, jak poprawić koncentrację i jednocześnie przyswoić materiał na egzamin, wykorzystaj kreatywne metody nauki, na przykład mnemotechniki. Narysuj mapę myśli, użyj skojarzeń, rymów czy techniki łańcuchowej. Dzięki nim nie tylko lepiej zapamiętasz wszystkie niezbędne informacje, ale również poprawisz swoją pamięć i skupienie. Nie zapominaj również o używaniu kolorów, podkreśleń, rysunków i innych kreatywnych elementów.

A czy Ty wiesz, jak można jeszcze skoncentrować na nauce? Zaproponuj swoje metody w komentarzu!

Dodaj komentarz