Przerwy w nauce są niezwykle ważne dla efektywnego przyswajania informacji. Niestety, wielu uczniów, słuchaczy i studentów ma tendencję do uczenia się przez wiele godzin ciurkiem, żeby nie stracić cennego czasu. Okazuje się jednak, że nauka będzie przynosić o wiele lepsze efekty, jeśli w planie działania uwzględnimy kilku-kilkunastominutowe przerwy. Sprawdź, dlaczego warto je robić i ile powinny one trwać.

Przerwy w nauce – dlaczego warto je robić?

W trakcie uczenia się lub intensywnej pracy umysłowej, koncentracja ulega osłabieniu, a następnie zaczyna mocno spadać. Nasz mózg szybko nudzi się jedną aktywnością, co oznacza, że przy zbyt długim ślęczeniu nad podręcznikami, przestaje wydajnie działać. Jego długotrwałe przeciążenie nie jest obojętne dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Co więcej, próba utrzymania koncentracji przez wiele godzin, może stać się przyczyną stresu, frustracji, obniżenia kompetencji, utraty zdolności kreatywnego myślenia, organizacji czasu, zaangażowania oraz zadowolenia z naszych działań.

Z tego powodu, tak ważne dla wszystkich osób chodzących do szkoły lub na uczelnię, są przerwy w nauce. Nie tylko umożliwiają one regenerację, ale są również swego rodzaju nagrodą po wysiłku umysłowym, która przyczynia się do wydzielania dopaminy – hormonu radości i szczęścia. Przeplatanie bloków nauki i przerw sprawia, że o wiele lepiej zapamiętujemy informacje. Z badań wynika, że mózg najlepiej zapamiętuje początek i koniec materiału, który musimy przyswoić. Jeśli zatem planujemy uczenie się przez dwie godziny, musimy mieć świadomość, że zapamiętamy pierwsze i ostatnie 20 minut. Jeśli zrezygnujemy z przerw, najprawdopodobniej wiadomości z części środkowej, czyli aż 80 minut naszej nauki, zostaną błyskawicznie zapomniane. Brzmi jak strata czasu, prawda?

Jak często robić przerwy w nauce?

Kluczowe pozostaje pytanie, co ile robić przerwy w nauce. Przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest robienie pięciominutowych przerw co 20-30 minut – zgodnie z techniką pomodoro. Wydaje Ci się, że 5, maksymalnie 10 minut to za krótki czas, aby mózg mógł odpocząć? Nic bardziej mylnego! Jest ona na tyle długa , by umożliwić regenerację, a z drugiej strony na tyle krótka, by pozostać w stanie skupienia. Jeśli zdecydujemy się przedłużyć naszą przerwę istnieje ryzyko, że stracimy koncentrację i powrót do książek będzie dla nas nie lada wyzwaniem. Jeżeli wiemy już, jak często robić przerwy w nauce, sprawdźmy, na jakie aktywności możemy pozwolić sobie w ich czasie.

Sprawdź też: Jak zmotywować się do nauki w czasie kwarantanny

Co robić i czego nie robić w czasie przerwy w nauce?

Efektywne przerwy w nauce są gwarancją sukcesu na egzaminie. „Efektywne” to słowo-klucz. Nie sztuką jest obejrzeć kilka filmików na Tik-Toku, przejrzeć memy czy zalajkować znajomym zdjęcia na Instagramie. Sięgnięcie po telefon w czasie przerwy w nauce to ogromne ryzyko – nim się obejrzymy, stracimy poczucie czasu i ockniemy się dopiero po upływie godziny. Na taki scenariusz nie powinna pozwolić sobie żadna osoba, nad którą wisi widmo bardzo trudnego egzaminu. Szczególnie teraz, gdy zajęcia odbywają się zdalnie, więc nasza motywacja do nauki jest mniejsza. Przyjmijmy zasadę, że w czasie przerwy nie sięgamy po telefon. W takim razie jak robić przerwy w nauce, żeby miały one sens? Oto nasze porady:

  • zrób kilka ćwiczeń fizycznych – mogą być to pajacyki, przysiady czy rozciąganie – każda aktywność fizyczna podczas przerwy jest dobra. Jeśli masz taką możliwość, możesz wyjść na krótki spacer lub na balkon i dotlenić się przed kolejnym blokiem nauki;
  • zrób ćwiczenia oddechowe – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że oddychanie wcale nie jest takie proste. Brzmi śmiesznie? Może i tak, ale większość z nas nie zwraca uwagi na to, jak oddycha. Okazuje się, że najczęściej oddychamy bardzo płytko, a zatem nie dostarczamy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości tlenu. Jak temu zaradzić? Robiąc ćwiczenia oddechowe oraz oddychając przeponowo;
  • posłuchaj muzyki – włącz ulubioną piosenkę, śpiewaj, tańcz – oczywiście tak, żebyś w czasie przerwy nie przesłuchał całej płyty;
  • przygotuj napój na kolejny blok nauki – nie wyobrażasz sobie nauki bez kawy czy herbaty, więc bardzo często odchodzisz od biurka i idziesz do kuchni? Postaraj się przygotowywać napoje tylko w czasie przerw.

A Ty, jakie masz pomysły na wykorzystanie czasu w przerwie między nauką? Podziel się nimi w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz