Joga liczy sobie kilka tysięcy lat, a jednak jej popularność nie maleje. Wręcz przeciwnie – coraz więcej osób decyduje się wprowadzić ten rodzaj aktywności do swojego życia. Lepsze samopoczucie, szczupła sylwetka i więcej energii to tylko niektóre efekty, jakie zapewnia regularna praktyka jogi. Sprawdź w naszym wpisie, jak zacząć ćwiczyć jogę i zdecyduj, czy to hobby dla Ciebie!

Joga – co to jest?

Wiele osób zastanawia się, czym jest joga. Mówiąc najprościej, to jedna z najstarszych praktyk zmierzających do duchowego samodoskonalenia się, a jej korzenie sięgają najstarszych dziejów ludzkości. Zakłada ona połączenie umysłu z ciałem. Sam termin joga w sanskrycie oznacza „jarzmo”, „kontrolę” i „jedność”. Filozofia jogi narodziła się w starożytnych Indiach. Pierwsze dowody na obecność jogi to gliniane figurki i pieczęcie przedstawiające joginów w różnych pozycjach, które powstały najprawdopodobniej w 2 500 roku przed naszą erą. Niektórzy historycy i archeolodzy skłaniają się jednak ku temu, że joga miała swój początek nawet 5,5 tysiąca lat temu. Z kolei jej system i filozofia w pełni ukształtowały się około III-II wieku przed naszą erą.

Joga w takiej postaci, w jakiej znamy ją dzisiaj przeszła bardzo wiele przemian, które miały miejsce na przestrzeni tysięcy lat. Współczesna praktyka nie ma dużo wspólnego z jogą starożytną. Jej pionierem był Krishnamacharya – indyjski uczony, filozof i ajurwedyczny uzdrowiciel, który uznawany jest za najbardziej wpływowego nauczyciel jogi XX wieku. Nowoczesny system praktyki asan, jaki stworzył, jest znany na całym Zachodzie.

Zobacz również: Jak nauczyć się haftować?

Rodzaje jogi

Istnieje wiele szkół jogicznych, które możemy dobrać do naszych potrzeb. Łączy je wspólny cel, czyli osiągnięcie równowagi ciała i umysłu. Poniżej opiszemy najpopularniejsze rodzaje jogi.

Hata joga

Hata joga to tradycja znana w szczególności w kulturze Zachodu. W odróżnieniu od jogi klasycznej nie skupia się ona na filozofii, lecz praktyce fizycznej, której celem jest wzmocnienie siły, zwiększenie elastyczności oraz pokonywanie ograniczeń ciała. Ta praktyka jogi kładzie duży nacisk na kontrolowanie oddechu – dzięki temu możliwe jest uzyskanie harmonii. Hata sprawdzi się w przypadku osób początkujących, które wcześniej nie miały styczności z jogą.

Vinyasa joga

Vinyasa wywodzi się z hata jogi i łączy w sobie ruch oraz oddech. Polega ona na płynnych przejściach do poszczególnych asan (pozycji), przez co jest dosyć dynamiczna i może wywołać szybkie zmęczenie u osób początkujących. W tym rodzaju jogi bardzo ważne jest skupienie się na oddechu. Asany mogą być modyfikowane w zależności od potrzeb. Nie wymaga ona żadnych dodatkowych akcesoriów oprócz maty, choć czasami przydadzą się klocki czy pasek. Vinyasa będzie idealna dla osób, które cenią sobie różnorodność podczas ćwiczeń oraz cierpiących z powodu stresu.

Ashtanga joga

Ashtanga to jeden z najpopularniejszych stylów jogi. Łączy ona w sobie dynamikę oraz kontrolę oddechu. Z uwagi na to, że jej praktyka angażuje wiele mięśni i wymaga dużo siły, sprawdzi się ona w szczególności dla osób zaawansowanych oraz tych, które oczekują intensywnych ćwiczeń. Ashtanga zakłada wykonywanie powtarzalnych sekwencji asan, w których pozostaje się na około 5 oddechów. Chociaż jest ona wymagająca, łatwo przyswoić poszczególne pozycje jogi. Regularne praktykowanie ashtangi pozwala wzmocnić ręce, nogi oraz tułów.

Iyengara joga

Twórcą tego rodzaju jogi był B.K.S. Iyengar – jeden z największych współczesnych autorytetów w jodze hata. Styl ten charakteryzuje się bardzo dużą dokładnością podczas wykonywania asan, dlatego nie ma w nim płynnego przejścia z jednej pozycji w drugą. Tu liczy się precyzyjne ułożenie każdego, nawet najmniejszego mięśnia. Wymaga on dużej cierpliwości oraz siły fizycznej. Podczas praktyki wykorzystywane są różne akcesoria, na przykład paski, wałki, klocki czy krzesła do jogi. Będzie ona dobrym wyborem dla osób, które pragną zwiększyć elastyczność swojego ciała, odnaleźć równowagę, wyciszyć się i uwolnić od napięć fizycznych oraz psychicznych.

Aerial joga

Aerial joga polega na wykonywaniu asan na hamakach powieszonych pod sufitem. Łączy ona w sobie elementy pilatesu i akrobatyki. Ten rodzaj jogi nie wymaga dużej siły fizycznej i elastyczności – poszczególne pozycje mogą być wykonywane również przez osoby początkujące. Wpływa ona na rozluźnienie całego ciała, przynosi ulgę kręgosłupowi oraz stawom. Dodatkowo ćwiczenie jogi aerial jest bardzo zjawiskowe.

Yin joga

Yin joga to jeden z nowoczesnych stylów stworzony na początku XX wieku. W odróżnieniu od innych rodzajów jogi nie skupia się ona na pracy z mięśniami, lecz stawami, kośćmi i podwięziami. Będzie ona dobrym wyborem dla osób początkujących, po kontuzjach (przyda się jednak wcześniejsza konsultacja z lekarzem), a także tych, które miały długi okres bezruchu i chcą powrócić do aktywności. Co daje joga yin? Doskonale poprawia ona elastyczność, rozluźnia i uwalnia od stresu.

To oczywiście nie wszystkie rodzaje jogi, jakie znamy. Oprócz wyżej wymienionych istnieje m.in. bikran joga, kundalini, sivandanda, nidra, joga hormonalna, joga dla kobiet w ciąży, a nawet joga twarzy i śmiechu. Co ciekawe, dużą popularność zdobywa również praktyka, w której towarzyszą… kozy. Zwierzęta te są bardzo przyjazne, a obserwowanie ich jest kojącym doświadczeniem. Niektóre aktywnie uczestniczą w wykonywaniu asan i wchodzą na uczestników. Sądząc po dostępnych w sieci zdjęciach, nie wyglądają oni na niezadowolonych, a wręcz przeciwnie – są uśmiechnięci i zrelaksowani.

Joga dla początkujących – co przyda się do praktyki?

Joga to pasja, która może być kosztowna lub nie. Wszystko zależy od tego, jakie akcesoria i formę zajęć zdecydujemy się wybrać. Zestaw do jogi dla początkujących powinien zawierać przede wszystkim matę oraz wygodną odzież. Osoby, które nie dysponują dużym budżetem, nie muszą dokupować dodatkowych akcesoriów, jednak w przypadku niektórych rodzajów jogi mogą one okazać się przydatne.

Do ćwiczenia jogi dla początkujących niezbędna jest mata. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z praktyką, mogą wybrać matę z PCV, której cena nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Jej dodatkową zaletą jest trwałość oraz łatwość pielęgnacji. Niestety, powierzchnia nowej maty jest śliska, co może być dużym problemem przez pierwszych kilka praktyk. Dopiero po pewnym czasie nabierze ona właściwości antypoślizgowych. Droższym wyborem są maty z naturalnego kauczuku – zapewniają one doskonałą przyczepność, jednak mają specyficzny zapach, który zniknie po kilku tygodniach. Wierzchnia warstwa niektórych mat kauczukowych wykonana jest z mikrofibry. Materiał ten sprawia, że ręce nie ślizgają się podczas praktyki, ponieważ chłonie wilgoć i pot.

Joga dla początkujących nie wymaga specjalnej, drogiej odzieży. Na początek wystarczą wygodne legginsy i top. Jeśli z kolei chodzi o akcesoria, również nie są one niezbędne, ale mogą ułatwić wykonywanie niektórych asan. Zanim wybierzemy się na zakupy, wykorzystajmy to, co mamy już w domu. Pasek do jogi ułatwia zwiększenie elastyczności naszego ciała, ale z powodzeniem możemy zastąpić go materiałowym paskiem do spodni lub szalikiem. W roli klocków sprawdzą się grube książki, a wałek zastąpi zwinięty koc lub poduszka. Jeśli te przestaną się sprawdzać, możemy rozważyć zakup profesjonalnych akcesoriów do jogi.

Zobacz również: Nauka rysowania

Joga – jak zacząć praktykę?

Wiele osób zastanawia się, jak zacząć jogę. Istnieje kilka możliwości: ćwiczenie w domu, na zajęciach w klubie fitness lub online z instruktorem. Z pewnością każdy wybierze dla siebie najbardziej odpowiednią.

Joga w domu będzie dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących, które chcą spróbować praktyki bez konieczności płacenia za zajęcia. Szczególnie że w internecie znajduje się wiele darmowych materiałów instruktażowych dla różnych poziomów zaawansowania, nie tylko po polsku, ale także po angielsku. Joga dla początkujących w domu nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami oraz możemy wykonywać ją w dowolnym czasie. Niestety, praktykowanie jogi samodzielnie wiąże się z ryzykiem utrwalenia błędów w asanach.

Joga online to zajęcia z nauczycielem prowadzone za pośrednictwem internetu lub dostęp do profesjonalnych materiałów, który otrzymujemy po wykupieniu pakietu. Joga z nauczycielem będzie odpowiednia dla osób początkujących, które potrzebują motywacji oraz porady. W tym przypadku również nie będzie on miał możliwości fizycznego skorygowania naszych błędów, ale może udzielić nam cennych wskazówek. Cena pojedynczych zajęć z jogi online dla początkujących wynosi od 20 do 100 złotych za godzinę.

Zajęcia z jogi mogą również odbywać się na żywo w studiu fitness. To bez wątpienia najlepszy wybór dla osób, które są na początku swojej drogi i potrzebują wsparcia instruktora. Nie tylko pomoże on w wykonywaniu poszczególnych asan, ale również udzieli porady. W zależności od miejsca, które wybierzemy oraz rodzaju jogi, 30-dniowy karnet będzie kosztował od 150 do 350 złotych.

A czy Ty miałeś już do czynienia z jogą? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz