Kolonie dla dzieci rokrocznie cieszą się ogromną popularnością. Pierwszy wyjazd bez rodziców to okazja do nauczenia się samodzielności, nawiązania nowych znajomości, znalezienia hobby oraz spędzenia czasu ciekawy i kreatywny sposób. Sprawdź, gdzie warto wysłać dziecko na kolonie, jakie są najpopularniejsze kierunki podróży, a także dowiedz się, co należy spakować do wakacyjnej walizki dziecka.

Kolonie dla dzieci – dlaczego warto wysłać dziecko na samodzielne wakacje?

Kolonie to doskonały pomysł na zorganizowanie dziecku atrakcyjnych i ciekawych wakacji. O ile obozy młodzieżowe przeznaczone są dla nastolatków z określonymi zainteresowaniami, o tyle na kolonie można wysłać nawet najmłodsze pociechy od 5. roku życia. Wykwalifikowana kadra pedagogiczna zapewnia bezpieczeństwo oraz fantastyczne aktywności, dzięki którym grupa z pewnością nie będzie się nudziła. Kolonie uczą dziecko samodzielności, panowania nad tęsknotą za rodzicami i stresem, gospodarowania pieniędzmi, pracy zespołowej, pokonywania trudności oraz budowania poprawnych relacji z rówieśnikami. Ma ono również okazję rozwinąć swoją kreatywność, znaleźć pasję oraz spróbować aktywności, z którymi wcześniej nie miało do czynienia. Tego typu wyjazd umożliwia także nawiązanie nowych przyjaźni, zapewnia wspaniałe wspomnienia oraz jest wielką przygodą dla małego podróżnika. Z tego powodu kolonie rokrocznie cieszą się ogromną popularnością i często prześcigają nawet obozy tematyczne czy kursy wakacyjne w miastach.

Kolonie dla dzieci – w górach czy nad morzem?

Wielu rodziców zastanawia się, dokąd wysłać swoje dzieci na kolonie. Zarówno góry, jak i morze mają niezaprzeczalne atuty. Oba z tych regionów charakteryzuje wspaniała przyroda oraz zapierające dech w piersiach widoki. Gwarantują one również możliwość spędzenia czasu w sposób aktywny i rozwijający. Sprawdź, jakie wady i zalety mają kolonie dla dzieci w górach oraz nad morzem.

Kolonie w górach – wady i zalety

Kolonie w górach zapewniają dziecku bliski kontakt z naturą, dlatego będą doskonałym rozwiązaniem dla miłośników przyrody. Wiążą się one zazwyczaj z większą aktywnością, ponieważ grupa kolonijna spędza większość czasu na szlaku. Piesze wycieczki uczą młodych ludzi wzajemnej odpowiedzialności, szacunku do środowiska naturalnego, dyscypliny oraz pokory wobec potęgi przyrody. Wyjazd w góry to również doskonała okazja do nauki geografii i biologii – dzieci mają okazję poznać zwyczaje dzikich zwierząt, rodzaje skał i minerałów oraz górską roślinność. Zapoznają się one również z tradycyjnym rzemiosłem i folklorem miejscowej ludności, a także odwiedzają liczne zabytki, na przykład skanseny. Kolonie w górach to również szansa na spotkanie ciekawych ludzi, np. ratownika GOPR czy artysty ludowego, a także spróbowania swoich sił w garncarstwie czy malowaniu na szkle.

Kolonie nad morzem – wady i zalety

Kolonie nad polskim morzem będą dobrym wyborem dla tych maluchów, które lubią wodę oraz spędzanie czasu na plaży. Turystyczne miejscowości oferują wiele atrakcji, na przykład rejs statkiem, naukę pływania, sporty wodne, wejście na latarnię morską czy spacer po molo. Dzieci uczestniczą również w ciekawych aktywnościach, takich jak szukanie bursztynów za pomocą specjalnych lamp UV. Kolonie nad morzem powinni rozważyć rodzice chorowitych maluchów, dla których ekspozycja na jod jest szczególnie korzystna.

Kolonie w Polsce czy za granicą – jakie wybrać? Wady i zalety

Wybór między koloniami zagranicznymi a krajowymi nie jest łatwy. Podróż do innego kraju jest niezapomnianym przeżyciem, ale jej koszty są bardzo wysokie. Wyjazd nad polskie morze czy w góry to z kolei bezpieczna i stosunkowo tania opcja. Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu tych rozwiązań.

Kolonie w Polsce

W Polsce nie brakuje interesujących miejsc do odwiedzenia, dlatego wakacje w kraju wcale nie muszą być gorsze od tych za granicą. Mali podróżnicy mogą wybrać się nad morze, w góry oraz nad jeziora. Popularnymi kierunkami jest Zakopane, Jastrzębia Góra, Łeba, Mielno, Kołobrzeg, Olsztyn, Giby, Dąbki czy Kąty Rybackie. Kolonie w Polsce to dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą wysłać swoje dziecko na pierwsze samodzielne wakacje. W razie sytuacji awaryjnej, gdy pociecha będzie chciała wrócić do domu lub zachoruje, można stosunkowo szybko stawić się na miejscu. Zaletą wyjazdów krajowych jest również o wiele niższa cena, niż w przypadku kolonii zagranicznych – koszt siedmiodniowych wakacji zaczyna się od 1 300 złotych. Za kolonie powyżej 10 dni i z dodatkowymi atrakcjami należy zapłacić około tysiąca złotych więcej. Poza tym dojazd trwa o wiele krócej i nie jest tak męczący dla dziecka – nad polskie morze lub w góry można dotrzeć już w kilka godzin. Podróż autokarem do Hiszpanii, Włoch czy Grecji zajmuje zazwyczaj więcej niż jeden dzień.

Kolonie za granicą

Kolonie za granicą dają możliwość poznania nowych kultur, nawiązania znajomości z obcokrajowcami, spróbowania lokalnej kuchni i zobaczenia miejsc, które dziecko znało dotąd tylko z książek i telewizji, na przykład Barcelony, Aten, Rzymu czy Londynu. Kolonie zagraniczne to dobry pomysł dla nastolatków, którzy są już samodzielni i dobrze radzą sobie w nowych sytuacjach. Podróże do innych krajów uczą tolerancji, otwartości na drugiego człowieka, rozwijają ciekawość świata, wrażliwość, a także zapewniają niezapomniane przeżycia. Ich wadą są dosyć wysokie ceny, które zależą od kierunku. Ile kosztują kolonie za granicą? Całkowity koszt z zakwaterowaniem i wyżywieniem waha się od 1 600 do 3 500 złotych.

Co zabrać na kolonie?

Wielu rodziców zastanawia się, co spakować na kolonie swojemu dziecku. Niezależnie od miejsca docelowego, pociecha powinna mieć ze sobą: odzież odpowiednią do zmiennych warunków atmosferycznych, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, bieliznę, strój kąpielowy (czasami organizatorzy sugerują zabranie przynajmniej dwóch), plecak turystyczny, krem z filtrem UV, spray na owady, kosmetyki (pastę i szczoteczkę do zębów, szczotkę do włosów, mydło pod prysznic, szampon), nawilżane chusteczki odświeżające, chusteczki higieniczne, żel antybakteryjny, maseczkę, klapki pod prysznic, ręcznik kąpielowy i plażowy, a także telefon komórkowy z ładowarką. Bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie leków stale przyjmowanych przez malucha. Powinny trafić one do plastikowej saszetki razem z karteczką, na której zostanie dokładnie opisane dawkowanie poszczególnych medykamentów.

Co zabrać na kolonie bez względu na kierunek podróży?

Co zabrać na kolonie niezależnie od kierunku podróży oraz programu? Podstawową rzeczą jest legitymacja szkolna. Dzięki niej dziecko będzie mogło korzystać ze zniżek na transport publiczny oraz kupić tańsze bilety do muzeów, parków wodnych, basenów termalnych i wielu innych miejsc. W przypadku kolonii zagranicznych niezbędny będzie również dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. 

Maluch powinien mieć także własne pieniądze na pokrycie drobnych wydatków w postaci pamiątek czy przekąsek. Kieszonkowe na kolonie nie muszą być wysokie – wystarczy 10-15 złotych dziennie. Wielu rodziców zastanawia się, jak ustrzec dziecko przed wydaniem całej kwoty od razu. Sprawy finansowe małego podróżnika warto powierzyć dorosłej osobie. Podpisaną kopertę z pieniędzmi można przekazać wychowawcy kolonijnemu, który każdego dnia będzie wydzielał dziecku określoną sumę. Dzięki temu obejdzie się bez przykrych niespodzianek.

Co zabrać na kolonie nad morze?

Dziecko, które wybiera się na kolonie nad morzem, powinno mieć ze sobą zarówno lekkie, jak i cieplejsze ubrania, ponieważ pogoda nie zawsze dopisuje. Ochrona przeciwsłoneczna, nakrycie głowy, strój kąpielowy i rękawki lub koło do pływania to podstawa. Jeśli maluch wyjeżdża na kolonie zagraniczne, warto upewnić się, jak wyglądają miejscowe plaże. Jeśli są one kamieniste, przydadzą się specjalne buty do wody oraz grubsza karimata, na której będzie mógł wygodnie się położyć.

Co zabrać na kolonie w góry?

Pogoda w górach jest nieprzewidywalna, dlatego oprócz letnich ubrań, dziecko powinno mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, bluzę polarową lub ciepły sweter, a także długie spodnie. Poza trampkami i sandałami niezbędne jest również wygodne obuwie za kostkę z grubą podeszwą. Co wziąć na kolonie w górach poza wyżej wymienionymi rzeczami? Jeśli program przewiduje nocleg pod namiotem, dziecko powinno mieć również własny śpiwór oraz koc, a także ciepłą piżamę.

A gdzie Ty wolałbyś spędzić czas – w górach czy nad morzem? Podziel się swoją opinią oraz kolonijnymi wspomnieniami w komentarzu!

Dodaj komentarz