Rok przerwy po maturze daje wiele możliwości. Niezależnie od tego, czy planowałeś go już wcześniej, czy musiałeś się na niego zdecydować w wyniku nieprzewidzianej sytuacji, możesz wykorzystać ten czas na wiele różnych sposobów!

Czy warto robić rok przerwy po maturze?

Dla wielu młodych osób naturalnym stanem rzeczy jest pójście na studia od razu po liceum. Zdecydowana większość świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich nie wie jednak, co chce robić w życiu. Tylko nieliczni zaplanowali swoją karierę zawodową. Dla tych, którzy nie są pewni, do czego chcą dążyć w dorosłości, dobrym rozwiązaniem może być rok przerwy po maturze. Praktyka rocznej przerwy między liceum a studiami jest szczególnie popularna na Zachodzie, jednak coraz więcej młodych Polaków bierze pod uwagę taki krok. Szczególnie że może być ona świetnym sposobem na określenie swoich celów, dążeń oraz zawodowej tożsamości.

Rok przerwy po maturze: przymus czy wybór?

Większość młodych ludzi wybiera gap year dobrowolnie, a innych zmusza do tego sytuacja życiowa – porażka na egzaminie maturalnym lub słaby wynik, który uniemożliwia rekrutowanie na wymarzony kierunek studiów. Niektórzy postanawiają odłożyć decyzję o studiowaniu do czasu, aż zaoszczędzą pieniądze oraz znajdą swoją wymarzoną ścieżkę kariery. Jeszcze dla innych gap year jest możliwością odpoczęcia po wielu latach nauki i spełnienia marzeń o podróżowaniu. Niezależnie od tego, czy planowałeś rok przerwy po liceum od dawna, czy musiałeś się na niego zdecydować w wyniku nieprzewidzianego zwrotu akcji, możesz wykorzystać ten czas w wyjątkowy sposób.

Rok przerwy przed studiami – jak go wykorzystać?

Gap year otwiera wiele możliwości szczególnie przed osobami dobrze zorganizowanymi, spragnionymi nowych doświadczeń oraz pełnymi zapału do nauki lub pracy. Dla innych rok przerwy przed studiami może być pułapką i przyczynić się do frustracji oraz poczucia straconego czasu. Z tego powodu należy go dobrze zaplanować oraz dopasować do swojego stylu życia. Pamiętaj jednak, że nadrabianie zaległości serialowych i inne formy biernego wypoczynku kiedyś Ci się znudzą. Swój rok możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów, które pozwolą Ci pogłębić swoje zainteresowania, znaleźć wymarzoną pracę lub staż, a także wyjechać za granicę.

Rok przerwy przed studiami – wolontariat

Możesz skorzystać z oferty licznych wolontariatów w Polsce lub wyjechać na Malediwy, Galapagos, do Meksyku lub Grecji, gdzie będziesz pomagał w ochronie żółwi. Nie tylko podszkolisz swój język angielski, ale zwiedzisz niesamowicie malownicze kraje. Po Twojej stronie leży wykupienie biletów lotniczych, ubezpieczenia, wizy oraz uiszczenie opłaty, która gwarantuje Ci m.in. zakwaterowanie, posiłki, transporty, szkolenia oraz wiele innych. Możesz również działać na rzecz dzieci w Kambodży, na Sri Lance, Jamajce i w innych krajach. Jeśli finanse nie pozwalają Ci na tak dalekie podróże, możesz odbyć wolontariat w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności – większość wydatków, w tym ubezpieczenie, zakwaterowanie i podróży opłaca UE, a wolontariusz otrzymuje kieszonkowe oraz pieniądze na jedzenie. Co więcej, odbywasz kurs języka danego kraju. Cały świat stoi przed Tobą otworem!

Staż

Rok przerwy po liceum może być doskonałą szansą na znalezienie swojej ścieżki kariery. Wystarczy, że odbędziesz kilkumiesięczny staż lub praktyki w interesujących Cię miejscach. Podobnie jak w przypadku wolontariatu, nie musisz ograniczać się do szukania stażu wyłącznie w Polsce. Istnieje wiele międzynarodowych firm, które posiadają ciekawe oferty pracy dla praktykantów.

Rok przerwy po maturze – foundarion year

Foundation year (rok zerowy) – to inaczej kurs przygotowujący do studiów dla osób, które nie spełniają warunków rekrutacji np. nie mają wymaganej ilości punktów czy matury. Wiele światowych uniwersytetów wymaga jedynie świadectwa ukończenia szkoły średniej. Po odbyciu roku zerowego możesz zacząć studiować bez konieczności poprawiania matury oraz podchodzenia do dodatkowych testów! Sprawdź na stronach internetowych wyższych szkół w USA i Wielkiej Brytanii, czy oferują one foundation year.

Rok przerwy po liceum: praca, a może wyjazd?

Rok przerwy przed studiami możesz wykorzystać również w celach zarobkowych i znaleźć pracę dorywczą lub wyjechać na wakacje. Niektórzy świeżo upieczeni absolwenci szkół średnich decydują się na połączenie podróżowania z pracą. Szczególną popularnością cieszy się au-pair, czyli wyjazd do USA w charakterze opiekunki do dzieci. Program trwa około roku, podczas którego uczestnik mieszka u rodziny goszczącej oraz otrzymuje regularne kieszonkowe. Dla licealistów przewidziano również wyjazd w charakterze opiekuna kolonijnego (Camp Leader). W cenie programu uczestnik otrzymuje m.in. bilety w obie strony, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie zdrowotne. Nie musisz mieć doświadczenia, ponieważ na miejscu przejdziesz szkolenie. Co więcej, otrzymujesz kieszonkowe, a po zakończeniu programu masz aż 30 dni na zwiedzanie Ameryki. Wyjazd zarobkowy za granicę opłaca się pod każdym względem!

A co Ty uważasz o roku przerwy po maturze? Daj nam znać w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz