Robienie notatek to wcale nie jest taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wiele młodych osób ma z tym problem, co później negatywnie odbija się na ich ocenach. W zapanowaniu nad chaosem w notatkach przydatna może być metoda Cornella. Przeznaczona jest ona przede wszystkim do nauki, szczególnie w przypadku konieczności opanowania rozległego materiału. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści przynosi notowanie metodą Cornella.
Metoda Cornella – co to jest?
Metoda notowania Cornella to system sporządzania notatek, opracowany w latach 50. XX wieku przez Waltera Pauka – profesora na Uniwersytecie Cornella. Polega ona nie tylko na zapisywaniu najważniejszych informacji, które padają podczas lekcji czy wykładu, ale również używaniu słów kluczowych oraz dodawaniu podsumowania. Umożliwia on czytelne notowanie, dzięki któremu późniejsza nauka do egzaminu jest łatwiejsza i efektywniejsza.
Metoda notowania Cornella – jak zacząć?
Notowanie metodą Cornella należy rozpocząć od odpowiedniego podzielenia kartki (najlepiej A4), zgodnie z poniższym wzorem:
- A – miejsce na tytuł, nagłówek lub opis tego, czego dotyczą notatki. W prawym rogu warto również zapisać datę;
- B – przestrzeń na notatki właściwe, w której powinny znaleźć się wszelkie niezbędne informacje – cytaty, główne myśli, wzory, dane, wykresy, fakty i inne. Dla ułatwienia można zapisywać je od akapitów lub myślników. Bardzo ważne, aby zagadnienie było opracowane szczegółowo. Można również posługiwać się rysunkami. To doskonałe rozwiązanie dla osób, których stylem uczenia się jest wzrokowiec;
- C – w węższej kolumnie należy zapisywać słowa kluczowe, pytania oraz hasła, które będą przypominały, co jest właściwym zagadnieniem w danym fragmencie;
- D – w tym miejscu powinno znaleźć się kilka zdań (4-5) podsumowujących i wnioski. Najlepiej zapisać je w ciągu 24 godzin. Jak to zrobić? Po prostu wyobraź sobie, że streszczasz temat komuś, kto jest w nim zupełnie nieobeznany.
Dzięki metodzie Cornella, notowanie jest szybsze, a późniejsza nauka – łatwa i przyjemna. Warto przekonać się o tym samemu i wypróbować ją podczas lekcji lub wykładu.
Sprawdź również: Oferty pracy
Metoda notowania Cornella – jakie są jej zalety i wady?
Jaka jest główna zaleta metody Cornella? Notatki w przejrzystej, czytelnej i estetycznej formie. Wśród innych jej atutów wymienia się:
- wspomaganie zapamiętywania;
- wypracowanie nawyku pisania podsumowań;
- łatwe odnajdowanie najważniejszych zagadnień i informacji;
- możliwość notowania zarówno na papierze, jak i na komputerze lub tablecie;
- możliwość artystycznego wyżycia się przez wykorzystywanie podkreśleń, zdobień, rysunków;
- możliwość modyfikowania i dostosowywania metody Cornella do swoich potrzeb;
- łatwiejsze przyswajanie informacji podczas nauki do egzaminu;
- porządek w notatkach;
- sprawdza się również u osób, których charakter pisma nie jest estetyczny.
Jakie są z kolei wady metody Cornella? Ten sposób sporządzania notatek może nie sprawdzić się na wykładach i lekcjach, które prowadzone są w szybkim tempie.