Co jest lepsze – szkoła policealna czy studia? To pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi, którzy stoją przed podjęciem decyzji na temat dalszej ścieżki kształcenia. Wybór ten bezpośrednio wpływa na zawodową przyszłość, dlatego warto rozważyć wszelkie za i przeciw. Sprawdź, jakie korzyści przyniesie Ci ukończenie studiów, a jakie szkoły policealnej.

Co lepsze – szkoła policealna czy studia?

Studia czy szkoła policealna? Wybór dalszej ścieżki kształcenia to jedna z pierwszych poważnych decyzji w życiu młodego człowieka. Rozpoczęcie studiów nie jest już tak oczywiste, jak jeszcze kilkanaście lat temu, gdy wyższe wykształcenie było pożądane przez pracodawców oraz gwarantowało sukces zawodowy. W czasach dynamicznych zmian na rynku pracy znaczenie ma nie dyplom magistra, ale umiejętności praktyczne i doświadczenie. Kwalifikacje niezbędne do podjęcia pracy w konkretnych branżach, można zdobyć już w ciągu roku nauki. Nie powinien zatem dziwić fakt, że absolwenci liceów i techników coraz częściej decydują się na kontynuowanie edukacji w szkołach policealnych.

Edukacja wyższa na przestrzeni lat

Początkowo studia wyższe zarezerwowane były tylko dla elit. Niewielu ludzi mogło pozwolić sobie ich rozpoczęcie, choćby przez wzgląd na bardzo wysokie opłaty za czesne. Największy rozkwit szkolnictwa wyższego zaczął się w latach 90. ubiegłego wieku. Wówczas licznie zaczęły powstawać uczelnie prywatne, a w publicznych odnotowywano rekordowe rekrutacje. W 1990 roku liczba studentów wynosiła 400 tys., a 15 lat później – prawie dwa miliony. W wolnorynkowej rzeczywistości panował silny kult wyższego wykształcenia i przekonanie, że przed absolwentami studiów świat stoi otworem.

Dyplom magistra był symbolem prestiżu i miał gwarantować udaną karierę zawodową, jednak tak się nie stało. W roku akademickim 2006/2007 liczba studentów zaczęła stopniowo maleć, na co wpływ miał przede wszystkim niż demograficzny, reformy finansowania uczelni oraz małe znaczenie dyplomu ukończenia studiów wyższych na rynku pracy. Według badań tendencja spadkowa ma utrzymać się przez kolejne lata.

Dziś, coraz więcej młodych osób wybiera alternatywne metody kształcenia lub łączy szkołę policealną i studia, aby mieć większe możliwości na rynku pracy. Poszukuje się rozwiązań, które nie wymagają ponoszenia ogromnych kosztów, a przy tym umożliwiają uzyskanie lepszych perspektyw zawodowych.

Szkoła policealna czy studia – co wybrać?

Jeśli wahasz się między wyborem szkoły policealnej, a studiów, musisz zastanowić się nad kilkoma istotnymi kwestiami. Kluczowe znaczenie ma czas, który możesz przeznaczyć na naukę – jeśli zależy Ci na szybkim zdobyciu kwalifikacji i pracy, studia nie będą dobrym wyborem. Sprawdź również, jakie wykształcenie oraz tytuł zawodowy są niezbędne w Twoim wymarzonym zawodzie – być może technik to za mało i będziesz potrzebował magistra.

Ze względu na to, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie z wyborem szkoła policealna czy studia, wskazówką powinny być różnorodne czynniki – od indywidualnych preferencji, po zapotrzebowanie na rynku pracy, a także możliwości zawodowe w danym zawodzie.

Szkoła policealna – dlaczego warto ją wybrać?

Współcześnie tytuł magistra nie gwarantuje już sukcesu zawodowego. Z tego powodu młodzi ludzie zaczęli szukać alternatywnych metod kształcenia. Jedną z nich są szkoły policealne. Ta forma edukacji nie tylko daje zaplecze do znalezienia pracy, ale również podnosi kwalifikacje.

Ale co tak naprawdę daje nauka w takiej placówce? Dyplom ukończenia szkoły policealnej i certyfikat, które można zdobyć po zdaniu egzaminu zawodowego, będą ważną dla pracodawcy informacją o posiadaniu przez kandydata umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu. Czy taka sytuacja pojawia się również w przypadku studiów i wyższego wykształcenia? Niekoniecznie.

Szkoła policealna – dla kogo?

Warto również dodać, że w odróżnieniu od studiów wyższych, do rozpoczęcia nauki w szkole policealnej nie jest konieczna matura. Niepowodzenie na egzaminie dojrzałości nie przekreśla zatem możliwości znalezienia satysfakcjonującej i dobrze wynagradzanej pracy. Wiele osób zastanawia się także, jakie wykształcenie ma absolwent szkoły policealnej. Niestety, tylko osoby, które zdały egzamin magisterski lub licencjacki, mogą pochwalić się wykształceniem wyższym. Ukończenie szkoły policealnej sprawia, że absolwent nadal ma wykształcenie średnie i dodatkowo tytuł zawodowy.

W ukończeniu szkoły policealnej pomaga także fakt, iż wybrane kierunki są dostępne w modelu płatnym i bezpłatnym. Naukę zawodu może więc podjąć nie tylko osoba bez matury, ale także słuchacz, który nie jest w stanie pokryć wydatków związanych z czesnym, legitymacją, czy pozostałymi opłatami. Co więcej, nauka w szkole policealnej nie jest duży wydatkiem, ponieważ miesięczne kwoty wynosić mogą jedynie kilkadziesiąt złotych.

Szkoły policealne dla ceniących praktykę

O ile nauka w szkole policealnej jeszcze kilkanaście lat temu uznawana była za wyjście awaryjne, dziś placówki te są rozsądną alternatywą dla każdego, komu zależy na szybkim zdobyciu konkretnych umiejętności praktycznych i tytułu zawodowego. Szczególnie że uczą one takich zawodów, na jakie jest obecnie zapotrzebowanie na rynku pracy. Mowa na przykład o:

Oferta placówek tego rodzaju jest jednak znacznie bardziej różnorodna. Kierunki w Szkole Policealnej GoWork obejmują nie tylko zawody medyczne i kosmetyczne. Umożliwiają również naukę w branży związanej z administracją, gastronomią, ekonomiczną, marketingową, a nawet w sektorze IT. Wybór jest więc naprawdę spory. Łatwo można znaleźć kierunek, który odpowiada zarówno zainteresowaniom słuchacza, jak i potrzebom współczesnego rynku pracy.

Ze względu na liczne przedmioty o charakterze teoretycznym, a jednocześnie wielogodzinne praktyki prowadzone w doskonale wyposażonych salach, absolwent szkoły policealnej nabywa cenne umiejętności oraz umie posługiwać się specjalistycznym sprzętem. Prowadzący zajęcia są fachowcami w danej dziedzinie i nierzadko prowadzą też swoje biznesy, przez co słuchacze mają okazję poznać wartościowe wskazówki związane z rozwojem własnej firmy w wybranej branży.

Długość nauki może być kluczowym czynnikiem decydującym o tym, co wybrać – szkołę policealną czy studia. Zdobycie tytułu specjalisty lub technika wymaga roku do maksymalnie dwóch lat nauki, czyli krócej niż w przypadku licencjata i magistra. Możliwość wykonywania danego zawodu jest więc perspektywą bardziej osiągalną dla osoby po szkole policealnej.

Studia? Tak, ale nie za wszelką cenę

Co wybrać – szkołę policealną czy studia? Z całą pewnością można powiedzieć, że studia opłacają się tym osobom, których wymarzony zawód wymaga wykształcenia wyższego oraz specjalistycznej i rozległej wiedzy w konkretnej dziedzinie. Ślepe naśladowanie znajomych oraz przekonanie, że „jeśli oni idą na studia, to ja też”, może mieć negatywne skutki w przyszłości. Mowa chociażby o poczuciu straconego czasu podczas pięcioletniego studiowania kierunku, który niekoniecznie ma odzwierciedlenie czy to w osobistych zainteresowaniach, czy na rynku pracy.

Studia są też bardziej wymagające pod względem samych kandydatów. Warunkiem przyjęcia na uczelnię jest zdobycie świadectwa dojrzałości. Co więcej, na wielu kierunkach ilość kandydatów jest znacznie większa niż liczba dostępnych miejsc. Trzeba się więc liczyć z tym, że to wyniki maturalne zadecydują, czy dana osoba zyska szansę na uzyskanie wyższego wykształcenia.

W przypadku studiów podjęcie nauki okazuje się bardziej ryzykowne. Ponosząc duże koszty przykładowo nauki niestacjonarnej, zwiększenie szansy na zdobycie pracy po ich zakończeniu nie jest takie oczywiste. Wiele osób rozmyśla się również w trakcie studiów, ponieważ kilkuletnie kształcenie nie odpowiada oczekiwaniom, które stawia zarówno student, jak i sam rynek pracy.

Trudno nie zauważyć, że osób posiadających wyższe wykształcenie w popularnych dziedzinach, jest znacznie więcej niż stanowisk, o które się ubiegają. W ten sposób kształtuje się zjawisko „wykształconych bezrobotnych”. Studiować warto z pasji – bez przymusu społecznego lub osobistego i zdecydowanie nie za wszelką cenę.

A Twoim zdaniem co jest lepsze – studia czy szkoła policealna? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu!

Dodaj komentarz