Powrót do szkoły zbliża się wielkimi krokami. Młodsi uczniowie rozpoczęli już naukę w placówkach, a starsi przejdą na tryb hybrydowy już za dziesięć dni. Jeszcze przed wakacjami szkoły mają działać na zasadach obowiązujących przed epidemią, a zatem w szkolnych ławkach zasiądą wszyscy. Sprawdź, jak przetrwać powrót do szkoły, a jeśli jesteś rodzicem, dowiedz się, jak pomóc w tym swojemu dziecku.

Kiedy powrót do szkół?

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wrócili do nauki w trybie stacjonarnym 4 maja bieżącego roku. Jak zapowiedziało Ministerstwo Edukacji i Nauki, uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego przejdą na naukę hybrydową 17 maja. Powrót do szkoły wszystkich uczniów na zasadach obowiązujących przed epidemią nastąpi 31 maja, a zatem niecały miesiąc przed wakacjami.

Decyzja MEN spotkała się ze sprzeciwem ze strony uczniów i nauczycieli. Protest Uczniowski wystosował petycję do ministra Przemysława Czarnka, by nie wracać na lekcje stacjonarne przed wakacjami. Młodzież zebrała ponad 400 tysięcy podpisów. Uczniowie obawiają się o zdrowie swoje i bliskich, a także o to, że nauczyciele skupią się na dokładnym sprawdzeniu ich wiedzy po kilku miesiącach zdalnej nauki, zamiast odbudowywaniu relacji rówieśniczych. Zdaniem wiceprezesa MEN Dariusza Piontkowskiego, powrót do szkół przed wakacjami pozwoli uczniom opanować tę wiedzę, którą trudno było przekazać na zajęciach zdalnych. Będzie to także dobra okazja do porozmawiania o ocenach końcowych. Przypomniał również, że większość szkolnych statutów zabrania organizowania więcej niż dwóch klasówek tygodniowo. Kilka dni temu resort zaapelował do nauczycieli, że w ostatnich tygodniach roku szkolnego nauka nie powinna polegać wyłącznie na odpytywaniu i sprawdzianach.

Powrót do szkoły w czasach pandemii – porady dla uczniów

Wielu uczniów zastanawia się, jak przeżyć powrót do szkoły po miesiącach spędzonych w domu. Problemem jest nie tylko lęk o zdrowie, ale również stres przed egzaminami, testami i odpytywaniem, które mogą mieć miejsce w celu sprawdzenia poziomu ich wiedzy po nauczaniu zdalnym. W tej sytuacji należy liczyć na wyrozumiałość nauczycieli, dla których pandemia i konieczność przejścia na nauczanie zdalne również nie była łatwym doświadczeniem.

Wstawanie o poranku

Aby powrót do szkół był w miarę możliwości bezbolesny, warto przygotować się do niego kilka dni wcześniej. W czasie nauki zdalnej wstawanie 5 minut przed lekcją dla większości uczniów było standardem. Obecnie konieczne będzie przyzwyczajenie się na nowo do budzika o 6 lub 7 rano. Przestawienie się na tryb wcześniejszego wstawania należy robić stopniowo i przez kilka dni ustawiać budzik o 10-15 minut przed czasem. Dzięki temu pobudka o poranku nie będzie tak trudna.

Wprowadzenie systemu nagród

System nagród nie jest przeznaczony wyłącznie dla małych dzieci. Uczniowie w wieku nastoletnim mogą z powodzeniem stosować go na sobie, aby utrzymać odpowiedni poziom motywacji. Nagrodą za opanowanie konkretnej części materiału może być odcinek serialu lub rozdział książki. Za zdanie bardzo trudnego sprawdzianu, do którego przygotowanie się zajęło dużo czasu – np. nagroda materialna. Sprawdź nasz wpis o sposobach motywacji do nauki, aby dowiedzieć się więcej.

Odpoczynek

Pierwsze dni w szkole nie będą łatwe, dlatego nie można zapominać o odpoczynku po lekcjach. Wygospodarowanie wolnej godziny z pewnością nie wpłynie negatywnie na oceny, a wręcz pomoże w utrzymaniu koncentracji podczas nauki. Nie wolno również ignorować naturalnej potrzeby snu. Uczeń w wieku szkolnym powinien przespać pełne 8 godzin w ciągu doby. 

Śniadania i posiłki w szkole

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Brzmi jak frazes? Wbrew pozorom, zdanie to ma w sobie wiele prawdy. Zjedzenie pełnowartościowego śniadania zapewnia energię na wiele godzin. Tyczy się to również lunchu – jeśli w szkole nie ma stołówki, warto zabierać go ze sobą. Głód z pewnością nie pomoże w skupieniu się na lekcji, a wysokokaloryczne przekąski i napoje energetyczne z ogromną ilością cukru zapewniają jedynie krótkotrwały efekt pobudzenia.

Powrót dzieci do szkół – porady dla rodziców

Warto pamiętać, że powrót dzieci do szkół po wielu miesiącach zdalnej nauki to ogromne przeżycie, które może wywoływać lęk. Z tego powodu należy zapewnić im wsparcie oraz zaakceptować ich emocje. Nawet starsze dzieci z klas IV-VI mogą potrzebować większej uwagi ze strony rodzica, rozmowy oraz wsparcia. Pozostawione same sobie, samotne i wystraszone mogą zacząć unikać lekcji i chodzić na wagary.

Po pierwsze, malucha nie wolno straszyć wirusem, ale dokładnie wytłumaczyć powyższe zasady postępowania i postarać się rozwiać jego wątpliwości. Warto również wyjaśnić mu, że strach jest naturalny w tej sytuacji i minie, gdy już się z nią oswoi. Jeśli rodzic nie jest pewien, jakie ograniczenia wprowadzi szkoła, nie powinien obiecywać dziecku, że na pewno będzie mogło siedzieć w ławce z kolegą. Maluch, który nie otrzyma od bliskich odpowiedniego wsparcia, może zacząć przejawiać problemy z emocjami i np. wpadać w niekontrolowaną złość. Poza tym istnieje ryzyko, że nie będzie on chciał opuszczać domu, co szybko może przeistoczyć się w fobię szkolną. W takich chwilach warto przypomnieć mu o aktywnościach w szkole, które sprawiały mu radość czy o ulubionej nauczycielce.

Bezpieczny powrót do szkoły – jak zadbać o bezpieczeństwo uczniów?

Co zrobić, aby zapewnić uczniom bezpieczny powrót do szkoły? Rodzice mniejszych dzieci powinni zadbać o to, aby te zawsze miały przy sobie maseczkę i pamiętały, w jakich sytuacjach należy jej używać. Warto również porozmawiać z nimi o zasadach, których należy przestrzegać w szkole i poza nią. Mowa o:

  • spędzaniu przerw w niewielkich grupach,
  • spożywaniu tylko swojego jedzenia i napojów,
  • częstym i dokładnym myciu rąk,
  • rezygnacji z podawania ręki na powitanie,
  • unikaniu dotykania oczu, nosa i ust,
  • używaniu własnych przyborów szkolnych,
  • słuchaniu poleceń nauczycieli. 

A jakie są twoje pomysły na poradzenie sobie z powrotem do szkoły? Podziel się nimi w komentarzu! 👇

Dodaj komentarz