Jak wybrać zawód? To pytanie zadaje sobie wiele młodych osób, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji psychicznych i fizycznych, kompetencji twardych i miękkich, a także zainteresowań. To jednak nie wszystkie czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Sprawdź nasze praktyczne porady i dowiedz się, jak znaleźć zawód dla siebie.

Jaki zawód wybrać? Oto jest pytanie

Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu, powiedział Konfucjusz. Słowa tego wielkiego chińskiego myśliciela znają wszyscy, ale nie każdy może z czystym sumieniem przyznać, że jest spełniony na swoim stanowisku. Świadomość bycia w niewłaściwym miejscu przyczynia się do frustracji zawodowej, niezadowolenia, wypalenia, a w efekcie konieczności zmiany branży.

Na wybór zawodu powinny wpływać nie tylko kwestie zarobkowe, ale także możliwość rozwoju osobistego oraz spójność z pasjami. Przed podjęciem tej ważnej decyzji warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów:

1) zainteresowania,

2) umiejętności,

3) predyspozycje psychiczne (cechy osobowości, charakter) i fizyczne,

4) wymagania rynku pracy.

Zanim wypełnisz quizy o rozwoju kariery, które raczej jedynie służą rozrywce lub zwrócisz się do specjalnej placówki doradztwa zawodowego, zajrzyj do naszych wskazówek i samodzielnie zastanów się na tym,jaki zawód do Ciebie pasuje.

Jaki zawód do mnie pasuje? Zasugeruj się swoimi pasjami

Często powtarzasz: „Nie wiem, jaki zawód wybrać”? Zacznij od zadania sobie pytania: „Co lubisz robić?” lub „Czego chciałbyś się nauczyć?”. Chociaż wydają się banalne, w rzeczywistości mogą w dużym stopniu ułatwić wybór ścieżki zawodowej. O zainteresowaniach świadczą między innymi sposoby spędzania wolnego czasu, angażowanie się w określoną aktywność (zajęcia pozaszkolne, kółka zainteresowań), oglądanie filmów i czytanie książek o danej tematyce, chęć ciągłego pogłębiania swojej wiedzy z konkretnych dziedzin.

Realizowanie pasji, które nie uległo zmianom z biegiem lat, jest często traktowane jako drogowskaz podczas planowania dalszej ścieżki edukacyjnej czy kariery zawodowej. Praca, która jest jednocześnie naszym hobby, to recepta na sukces i wymarzony zawód.

Wykaz zainteresowań i pasji będzie dobrą wskazówką do określenia predyspozycji zawodowych również podczas procesu przebranżowienia. Wykonując swoją dotychczasową pracę i biorąc pod uwagę swoje hobby, można określić, w jakich branżach szansa na znalezienie nowego zatrudnienia będzie największa.

Zbadaj swoje umiejętności i kompetencje

Kolejną ważną kwestią podczas wyboru zawodu są posiadane umiejętności i kompetencje. Każda profesja wymaga konkretnych cech, a niektóre również wykształcenia średniego lub wyższego. Trudno wyobrazić sobie architekta, który nie potrafi rysować lub nauczyciela angielskiego bez znajomości języka. Aby właściwie określić predyspozycje zawodowe, konieczne jest stworzenie listy danych umiejętności i kompetencji, które posiadamy.

Na początku warto samodzielnie zbadać, czy uzdolnienia pokrywają się z wymogami w wybranym zawodzie. Bezcenne może okazać się również spotkanie z doradcą zawodowym, który bardzo dobrze orientuje się we współczesnym rynku pracy. Osoba ta udziela porad oraz wspiera klienta w odkrywaniu jego mocnych stron. W tym celu często posługuje się profesjonalnymi testami kompetencyjnymi typu test predyspozycji zawodowych. Ich wyniki pomogą Ci określić, w czym jesteś dobry i podjęciu decyzji, jaki zawód wybrać.

Pomocy w kwestii danej profesji udzielają również coach zawodowy, psycholog lub trener rozwoju osobistego. Absolwenci Szkoły Policealnej GoWork.pl mogą wziąć udział w sesjach doradztwa personalnego, organizowanych przez pracowników GoWork.pl.

Jak znaleźć zawód dla siebie? Poznaj swoje predyspozycje psychiczne i fizyczne

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrze wybrać zawód, musisz poznać swoje predyspozycje psychiczne oraz fizyczne. Bycie indywidualistą, posiadanie cech lidera, wykazywanie się zdolnością empatii – wszystko to ma znaczenie przy wyborze zawodu i odpowiedniej ścieżki rozwoju. Trudno sobie wyobrazić, by osoba, która nie lubi zarządzać ludźmi, była dobrym managerem lub stała się skutecznym sprzedawcą, kiedy nie przepada za kontaktami z klientami.

Poniżej przedstawiamy konkretne przykłady:

1) Osoby otwarte na świat, aktywne i czujące się dobrze w grupie, nie sprawdzą się w zawodach wymagających pracy w pojedynkę.

2) Ci, którym satysfakcję przynosi pomaganie innym, mogą sprawdzić się w zawodach z branży medycznej, na przykład jako opiekunowie medyczni.

3) Dla odmiany profesją, która nie wymaga częstych kontaktów z innymi ludźmi, jest technik dentystyczny.

4) Asystentki oraz higienistki stomatologiczne muszą cechować się cierpliwością, odpornością psychiczną oraz życzliwością w stosunku do pacjenta.

5) W części zawodów niezbędna jest także siła oraz sprawność fizyczna – mowa na przykład o techniku masażyście.

Zrób analizę rynku pracy

Zastanawiasz się, jaki zawód najlepiej wybrać? Istotnym elementem planowania kariery jest analiza rynku pracy. Warto korzystać z danych „Barometru zawodów”, czyli corocznego badania określającego zapotrzebowanie na pracowników danych profesji. Przydatne mogą okazać się także wyniki monitoringu zawodów nadwyżkowych i deficytowych, które wskazują wzrost lub spadek zatrudnienia w konkretnych profesjach.

Możesz też samodzielnie monitorować publikowane w Internecie oferty pracy. Sprawdź, jakie warunki oferowane są kandydatom lub jakie firmy poszukują nowych ludzi do pracy. Poszukaj też opinii o danym przedsiębiorstwie, aby uzyskać informację od innych, czy wybrany pracodawca rzeczywiście zapewnia dobre warunki zatrudnienia.

Analizuj szansę na zdobycie kwalifikacji

Masz już określoną wizję zawodu, który jest zgodny z daną pasją i cechami charakteru. Wiesz też, że w Internecie pojawia się sporo ofert pracy dla takich osób. Co teraz? Niestety rynek pracy jest obecnie bardzo wymagający. Nie wystarczy jedynie interesować się daną tematyką i mieć odpowiednie kompetencje miękkie. Aby napisać CV, które przekona rekrutera do zaproszenia do dalszego etapu rekrutacji, trzeba przedstawić mocne argumenty w postaci odpowiednich kwalifikacji zawodowych. Gdzie je zdobyć?

Pierwszą myślą jest oczywiście podjęcie studiów. Jednak wykształcenie na przełomie ostatnich lat bardzo straciło na znaczeniu. Pracodawcy nie patrzą już na dyplomy uczelni wyższych, ale na zdolności i praktykę oferowaną przez danego kandydata. Znacznie korzystniej dla firmy jest zatrudnić osobę, która wykonywała już dane czynności niż absolwenta po studiach dopiero wchodzącego na rynek pracy, wymagającego doszkolenia. Szansa na wybór kierunku, który nie przyda się w przyszłości, jest duża. Poza tym studia zarezerwowane są tylko dla osób po maturze i trwają wiele lat. Uczący się przez ten czas ponoszą też wiele kosztów, które w dużych miastach bywają naprawdę wysokie.

Odpowiednie kompetencje umożliwi zapisanie się też na wybrany kurs. Słabością tej metody jest jednak okrojona wiedza z danego zawodu. Rozbudowane moduły takich programów nie są w stanie nauczyć daną osobę obycia na wybranym stanowisku i wszystkich umiejętności, które są niezbędne do jego wykonywania.

Mocnym akcentem w zdobyciu kwalifikacji potrzebnych na rynku pracy jest szkoła policealna. Kształcenie trwa dłużej niż na zwykłym kursie, a krócej niż na studiach, co tworzy niejako złoty środek. Ponadto program kształcenia jest skupiony na wielogodzinnych praktykach, co pozwala uzyskać status technika, czyli specjalisty w danej dziedzinie. Do wielu zawodów poszukiwanych na rynku pracy przygotowuje Darmowa Szkoła Policealna GoWork.pl. Zdobycie tytułu i uprawnień do ich wykonywania jest możliwe już w dwa lata.

Jak wybrać zawód przyszłości?

Nie ulega wątpliwości, że wybierając określony zawód, bierzemy pod uwagę także jego przyszłość na rynku. Trudno będzie nauczyć się fachu, który łączy się z profesją, która zanika. Już teraz ciężko znaleźć dobrego zegarmistrza lub szewca, a co dopiero w kolejnych latach. Które zawody przydadzą się zatem w przyszłości?

Tutaj na pierwszy plan wysuwają się profesje związane ze sztuczną inteligencją. Będą potrzebni szczególnie specjaliści do jej obsługi, tworzenia programów i czuwania nad cyberbezpieczeństwem. Jednak to nie wszystko. Ze względu na starzejące się społeczeństwo, zawody, które będą zyskać na znaczeniu, dotyczą szczególnie branży medycznej. Potrzebni w najbliższych latach są lekarze, pielęgniarki, ale też opiekunowie medyczni, asystentki i higienistki stomatologiczne. Poza tym wielu seniorów nie będzie w stanie samodzielnie funkcjonować. Osoby, które mają kwalifikacje jako opiekun osoby starszej, również zyskają spory wybór miejsc zatrudnienia.

A czy Ty już wiesz, jak wybrać zawód dla siebie? Daj nam znać w komentarzu!

Dodaj komentarz